Синдром на празна шума

шумите и нивната интеракција

„Синдром на празна шума“ е прекарот шуми чија популација е невообичаено мала, нема млади дрвја, нема примероци од други форми на животински и растителен живот. Ова се случува затоа што тоа е вид на истребување, но потивко.

Дали сакате да дознаете повеќе за „празни шуми“?

Синдром на празна шума

важноста на шумите

Ова име е дадено од страна на биолозите на оние арбореални области кои имаат малку млади дрвја или малку популации. Ова укажува истребување на видовите во таа област. На овие места, природниот циклус преку кој се обновува видот запре и пропадна како резултат на еколошката нерамнотежа и губењето на интеракцијата што им овозможува на видовите да живеат и да се развиваат.

Интеракциите помеѓу живите суштества се неопходни во екосистемите да разменува постојан проток на материја и енергија. Благодарение на овие интеракции, екосистемите се развиваат околу стабилна рамнотежа. Кога надворешните сили надвор од самиот систем влијаат, рамнотежата што е формирана помеѓу интеракцијата на видовите што го сочинуваат е прекината и механизмот со кој работи екосистемот исчезнува.

Овие интеракции честопати се заемно корисни меѓу живите суштества и во природата формираат таканаречени „меѓусебни мрежи“. Кога овие мрежи ќе бидат уништени од отсуство или намалување на која било од компонентите на мрежите, тие предизвикуваат тивката смрт на екосистемот познат како „синдром на празна шума“.

Осудени шуми

предатор на предатори

Овие шуми чија рамнотежа е нарушена осудени се на смрт, бидејќи им се потребни интеракции помеѓу живите суштества. Шумите што имаат растенија, но немаат животни, се осудени постепено да се деградираат и исчезнуваат за кратко време. Ивотните ги исполнуваат еколошките функции што им се потребни на дрвјата за да живеат и да се размножуваат.

Ова е потврдено благодарение на документите што покажуваат дека шумите без фауна изгубиле до три четвртини од нивниот потенцијал за складирање јаглерод. Тоа е, дрвјата се уште се таму, но тие не ги исполнуваат нивните екосистемски функции. Екосистемска услуга е оној што природата ни го дава со едноставниот факт да останеме во рамнотежа и хармонија. На пример, функцијата на прием на CO2 на дрвјата е екосистемска услуга.

На целата планета нема видови што можат да живеат сами без да бидат поврзани со други видови. Иако видовите се осамени, им требаат други видови да се хранат или да имаат засолниште. И во системите и предатор-плен или домаќин на паразит или заемност, итн. Потребен им е односот помеѓу различните живи суштества.

Така се обликува архитектурата на биодиверзитетот. Ништо нема таму без никакво значење, сè има причина да се биде. Затоа, важно е да се земат предвид односите помеѓу живите суштества за да се спомене истребувањето на екосистемите.

Постојат некои екосистеми кои се способни да опстојуваат нешто подобро дури и ако одредени видови се изгубат. Но, вистина е дека постојат видови чие присуство е тоа е од суштинско значење за функционирањето на истите и, без нив, целосно се распаѓа.

Птиците и нивната улога

интеракции на живи суштества

Повеќето птици се insectivorous и друга frugivorous група, кои се хранат со месести плодови, цвеќиња, нектар, полен или клубени, и кои се одговорни за ширење на семето преку нивните измет или со регургитација. Оваа акција ги прави витални во екосистемите, така што растенијата можат да се шират низ областите.

Без птици, екосистемите целосно би пропаднале, бидејќи неговиот капацитет за природна регенерација би бил сериозно засегнат. Секој фактор што интервенира во губење на биолошката функционалност го става балансот на ризик. На пример, волците се во Сиера Морена, но тие немаат еколошка функција во екосистемот.

Размножени видови на кои им требаат големи опсези ќе бидат засегнати доколку шумата се расцепка. Ако локалното количество или изобилство на штетливи птици се намали многу силно, процесот на дисперзија на растението пропаѓа, зрелите плодови се сушат во неа или ги јадат глодари, тревојадите го убиваат расадот и нема ефективен процес на дисперзија на семето.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.