Синдикатите ја одржуваат својата посветеност на идната енергија на јаглен

производство на јаглен

Валидноста на Акциска рамка за региони за рударство и ископување јаглен 2013-2018 година заклучува оваа година, размислувајќи за уреден план за затворање на секторот покрај компензаторната помош.

Со цел завршување на оваа марка, CCOO, UGT и USO, трите главни синдикати, ги покажаа своите намери да продолжат со продолжување на наведениот план, рударство и моќност на јаглен.

Комисиите за работници потврдуваат дека:

„Националниот јаглен мора да продолжи да биде дел од националната мешавина и мора да работиме така што ќе има иднина и надвор од 2018 година.

Се разбира, синдикатите тие воопшто не се движат кон сценарио за декарбонизација.

Индустрија, градежништво и агро (УГТ ФИЦА) смета дека заложбата на Европската унија, политичките партии и владите:

„Тоа не треба да се случи, како што мислат некои, прво да се затворат рудниците, а потоа повторно да се индустријализира, туку да се одржуваат рудниците и истовремено да се реиндустрира, со што ќе се поврати целото индустриско ткиво изгубено во рударските региони.

Овие изјави беа резултат на влечење Даниел Навија, Државниот секретар за енергетика, до посветеност да се создаде работна група за проучување на продолжувањето на планот за јаглен 2013-2018 година, за следниот 28 февруари.

Гореспоменатите синдикати и Министерството за енергетика, туризам и Дигиталната агенција ќе бидат дел од оваа група, сепак, CCOO исто така предлага во може да се вклучи втора фаза Карбојонкција, работодавачите на секторот.

Додека Министерството за енергетика ги убедува синдикатите дека „ќе се обиде да го измени“ Кралскиот указ за затворање на електраните, Индустриска федерација на Унијата Синдикална Обрера, познат како ФИ-УСО, го замолил Даниел Навија зголемување на временскиот хоризонт на примена на социјалниот план до конечно затворање на производните единици кои се опфатени со Планот за јаглен 2013-2018 година.

Сојузот на индустрија на Синдикатот на работниците смета дека:

„Тие мора да се применат на работници со договор и подизведувач кои ги исполнуваат условите, бидејќи тие се предмет на исти казни како и работниците од матичните компании.

Од друга страна, на состанокот на УГТ-ФИЦА и CCOO на индустријата беше дадена адреса на содржината на Кралскиот декрет за затворање на погони што ја доби од своја страна критичен и здрав звучен извештај од CNMC, Националната комисија за пазари и конкуренција.

Според информациите добиени од CCOO, Даниел Навија ги уверил дека ќе продолжи да работи во иста насока и секако, „тој ќе се обиде да го измени текстот што му го дал CNMC за да може да добие нивно одобрување.

Механизми за продолжување на производството

УГТ се бранеше дека новиот план треба да се одржи:

„Производство на домороден јаглен и дека се обезбедува негова употреба во постројки за производство на топлинска енергија.

Во меѓувреме, од CCOO:

„Националниот јаглен мора да продолжи да биде дел од националната мешавина и мора да работиме така што ќе има иднина и надвор од 2018 година.

централна Велика Британија

исто така, УГТ бара повторно активирање на сите можни механизми што можат да овозможат продолжување на производството y:

„Продолжете и промовирајте проекти за фаќање, запленување и складирање на СО2; и да ја замени постапката на ограничувања за гарантирање на снабдувањето со друга што гарантира доволно учество на националниот јаглен во мешавината за производство на електрична енергија што овозможува консолидација на домородниот сектор на јаглен во нашата земја “.

Оваа крајна одбрана на секторот од страна на синдикатите Тоа се случува во сценарио за декарбонизација предложено од ЕУ, меѓународни договори како што е Глобалната алијанса за елиминирање на јагленот и деловни одлуки како што се оние на електричните компании „Ендеса“ и „Ибердола“, во корист на затворање на некои од нивните постројки за производство на електрична енергија на јаглен.

Додека овие 3 синдикати продолжуваат да сакаат да го продолжуваат планот за затворање на електраните и да продолжат со производство и потрошувачка на јаглен и фосилни горива, Европската унија и многу други земји се борат за целосна декарбонизација на планетата, обложувајќи се на обновливи енергии .

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.