Глобални резерви на литиум во светот

El литиум До пред неколку години овој елемент беше скоро непознат, но за кратко време стана високо ценет природен ресурс.

Литиумот ќе биде стратешки ресурс на економско ниво бидејќи ќе се замени нафта во некои индустрии во наредните децении. Неговиот најважен квалитет е тоа што има висока специфична топлина и овозможува акумулација на голема количина на моќ.

Главните светски резерви на литиум Ги има во пустините и сушните области на Чиле, Кина, Австралија, Аргентина и Боливија.

Литиумскиот бум се произведува со зголемување на неговата употреба во технолошкиот сектор во производството на батерии и батерии за лаптопи и други електронски уреди.

Исто така е витална компонента за производство на литиумски батерии кои користат електрични и хибридни автомобили. Исто така, има апликации во секторот керамика и медицина. Новите намени за овој минерал продолжуваат да се испитуваат.

85% од светските резерви на литиум се наоѓаат во јужноамериканските земји како Боливија, Аргентина и Чиле. Затоа, се очекува во наредните години истрагата, експлоатацијата и продажбата на овој минерал од наоѓалиштата на овие земји да бидат дополнително развиени, бидејќи некои во моментов не го прават тоа.

Како и сите рударски операции, тоа бара контроли за да бидат што помалку штетни во животната средина. Како и правилна администрација на резервите, така што нивната употреба е рационална.

Со оглед на растот на производството на еколошки автомобили Во светски рамки, побарувачката за литиум ќе продолжи да се зголемува бидејќи тој е најефикасниот и најмалку загадувачкиот елемент досега за производство на овој вид на производи.

Возилата со литиумски батерии не испуштаат CO2 па ги прави навистина еколошки.

Литиумот ќе биде еден од природните елементи на протагонистите на XNUMX век заедно со алтернативни горива и обновливи енергии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.