Супер хидроцентрали во светот

Хидроцентралата од електраните се првиот обновлив извор во светот. Во моментов инсталираната моќност надминува 1.000 GW а производството во 2014 година достигна 1.437 TWh, што претставува 14% од светското производство на електрична енергија според податоците на Меѓународната агенција за енергетика (IEA).

Понатаму, според прогнозите на истата агенција, хидроелектричната енергија ќе продолжи да расте со значителна стапка до удвојување на сегашната моќност надминат 2.000 GW инсталирана моќност во 2050 година.

Хидроелектрична енергија

Хидроцентралата има многу предности во однос на повеќето други извори на електрична енергија, вклучително и високо ниво на сигурност, докажана технологија и висока ефикасност, најниски трошоци за работа и одржување.

Хидроцентралата е главниот обновлив извор, бидејќи го удвојува оној на ветерот, кој со 350 GW е втор извор. Придонесот на оваа технологија во последниве години генерираше повеќе електрична енергија од остатокот од обновливи енергии заедно. А потенцијалот за развој на оваа технологија е огромен, особено во Африка, Азија и Латинска Америка. Патоказот на IEA предвидува дека глобалниот инсталиран капацитет ќе се удвои до скоро 2.000 GW до 2050 година, со глобално производство на електрична енергија над 7.000 TWh.

Растот на хидроелектричната генерација ќе произлезе во основа од големи проекти во економиите во развој и развој. Во овие земји, големите и малите хидроелектрични проекти можат да го подобрат пристапот до услугите за електрична енергија и да ја намалат сиромаштијата во многу делови на планетата, каде електричната енергија и водата за пиење не се достигнати.

Хидроелектричната енергија, добиена преку употреба на кинетичка енергија и потенцијал на струи и водопади, е една од постари обновливи извори и ги користи планетата за да добие енергија. Кина денес е најголем производител на хидроелектрична енергија во светот, следена од Бразил, Канада, САД и Русија, земји кои ги имаат главните хидроцентрали во светот.

Следно ќе ги видиме првите 5 од хидроцентралите

Хидроцентрала на Трите клисури

Овие хидроцентрали имаат инсталирана моќност од 22.500 MW. Сместено е во Јичанг, провинција Хубеи, и е најголем во светот. Тоа е конвенционален резервоар хидроелектричен објект што користи вода од реката Јангце.

За изградба на проектот беа потребни инвестиции од 18.000 1993 милиони евра. Оваа мега конструкција започна во 2012 година и заврши во XNUMX година. Браната има 181 метри висока и 2.335 метри во должина, тоа беше спроведено како дел од проектот Три клисури, поврзан со хидроцентралата составена од 32 турбини од по 700 MW и две генеративни единици од 50 MW. Во моментов, годишното производство на енергија на централата штотуку го постави светскиот рекорд во 2014 година со 98,8 TWh, овозможувајќи електрична енергија да се снабдува во девет провинции и два града, вклучувајќи го и Шангај.

Хидроцентрала Итаипу

Хидроцентралите на Итаипу, со инсталирана моќност од 14.000 MW, се вторите по големина во светот. Објектот се наоѓа на реката Парана, на границата меѓу Бразил и Парагвај. Инвестицијата направена во изградбата на централата беше 15.000 милиони евра. Работите започнаа во 1975 година и завршија во 1982 година. Инженерите на конзорциумот на IECO со седиште во САД и ЕЛЦ Електроконсулт со седиште во Италија, ја изврши изградбата, започнувајќи го производството на електрична енергија од централата во мај 1984 година.

Хидроцентралата Итаипу обезбедува околу 17,3% од потрошувачката на енергија во Бразил и 72,5% од потрошената енергија во Парагвај. Поточно, тој се состои од 20 генерирачки единици со капацитет од по 700 MW.

Хидроелектрична централа Ксилуоду

хидроцентрала

Оваа хидроцентрала се наоѓа на течението на реката insинша, притока на реката Јангце во горниот тек, се наоѓа во центарот на провинцијата Сечуан, таа е втора по големина електрана во Кина и трета по големина во светот . Инсталираната моќност на централата достигна 13.860 MW на крајот на 2014 година кога беа инсталирани последните две генерации турбини. Проектот е развиен од страна на Проектна корпорација Три клисури и се очекува да генерира 64 TWh електрична енергија годишно кога е целосно оперативна.

Проектот бара инвестиција од 5.500 милиони евра и изградбата започна во 2005 година, стартувајќи ги првите турбини во јули 2013 година. Фабриката се состои од бранова двојна закривеност висока 285,5 метри и ширина 700 метри, создавајќи резервоар со капацитет за складирање од 12.670 милиони кубни метри. Опремата за опрема, испорачана од инженери Voith, се состои од 18 генератори на турбини Францис со капацитет од 770 MW и генератор со воздушно ладење со излез од 855,6 MVA.

Хидроцентрала Гури.

Фабриката во Гури, позната и како хидроцентрала Симон Боливар, е позиционирана како една од најголемите во светот, со инсталирана моќност од 10.235 MW. Објектите се наоѓаат на реката Карони, лоцирана во југоисточна Венецуела.

Изградбата на проектот започна во 1963 година, се спроведуваше во две фази, првата беше завршена во 1978 година и втората во 1986 година. Централата има 20 генерирачки единици со различна моќност, од 130 MW до 770 MW. Компанијата Алстом беше избран преку два договори во 2007 и 2009 година за обнова на четири единици 400 MW и пет 630 MW, а Андриц исто така доби договор за снабдување на пет турбини Франсис со 770 MW во 2007 година. снабдување со повеќе од 12.900 GW / час.

Хидроцентрала Тукуури

Оваа брана се наоѓа во долниот дел на реката Токантинс, во Тукури, која припаѓа на државата Пара во Бразил, таа е позиционирана како петта по големина хидроцентрала во светот со своите 8.370 MW. На изградба на проект, за што беа потребни инвестиции од 4.000 милиони евра, беше започната во 1975 година, со завршување на првата фаза во 1984 година, составена од бетонска гравитациона брана висока 78 метри и долга 12.500 метри, 12 генерирачки единици со капацитет од по 330 мегавати, една и две помошни единици од 25 MW.

Втората фаза додаде нова централа која беше започната во 1998 година и заврши на крајот на 2010 година, во која беше извршена инсталација на 11 генерациски единици со капацитет од по 370 MW. Инженерите на конзорциум формиран од Алстом, ГЕ Хидро, Инепар-Фем и Одебрехт снабдени со

опрема за оваа фаза. Во моментов, централата снабдува електрична енергија со градот Белем и околината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.