Само 3% од енергијата на Балеарските Острови е обновлива

Зелените / Европската слободна алијанса (Зелените / Але) и МÉС на Мајорка покажуваат длабока слабост затоа што на Балеарските Острови „само 3 проценти“ на енергија се обновува, кога она што е утврдено со европските регулативи треба да достигне 20 проценти во 2020 година.

Ова го изјави европратеникот од Зелените / АЛЕ, Флорент Марселеси, на прес-конференција во Палма на која заедно со ко-портпаролот на МÉС на Мајорка (Балеарските острови), Дејвид Абрил, ја презентираа агендата за приоритети за пренесување на целта на Европа «да се постигнат одржливи Балеарски острови".

Марселеси ја изрази својата посветеност да ги пренесе иницијативите за МÉС во Брисел и ги објасни овие предлози кои имаат за цел „спроведување на економска и еколошка транзиција на Балеарските острови« Како оној што веќе започна во Канарски острови.

ветерници

На овој начин, тој објасни дека Парискиот договор предизвикал А. „високо влијание“ и дека „наместо еднократната економија, движејќи се кон кружна економија, за повторна употреба и употреба на ресурси ”.

„МАЛОРЦА МО CЕ И ТРЕБА ДА БИДЕ ЛИДЕРСКА“ Неговата главна идеја е дека не мора да се зборува за острови засновани на монокултурата на туризмот, но можноста за диверзификација на економијата и промовирање на потрошувачката на локален производ ».

Така, тој забележа дека „мора да се обложиме на обновливи и чисти енергии и затворете ги оние што генерираат валкани енергии»И посочи дека, според Париските договори, фабриката Ес Мунтанар ќе мора бидат затворени пред 2025

Коментира и претставникот на Зелените / АЛЕ конкретниот случај на аеродромот во Виена, каде што предложената експанзија не беше извршена во согласност со предвидливо зголемување на Co2. „Willе го надградиме ова искуство слично на она што може да се собере на аеродромот во Палма“, рече тој. Покрај тоа, европратеникот ја покрена и можноста да бараданок на меѓународни летови насочени кон ублажување на влијанието со мерките за одржливост “.

Обновливи енергии на Канарските острови

инвестиции РЕЕ

Министерот за економија, индустрија, трговија и знаење, Педро Ортега, изјави дека Владата очекува дека „со новата квота, за краток временски период можеме да преминеме од 9% обновливи извори на 21%“. На Канарските острови има 18 фарми со ветерници, а наскоро оваа бројка ќе се искачи на 67. Четириесет и девет фарми со ветерници ќе бидат додадени на оние што веќе постојат на Архипелагот чекајќи државата да им додели нова енергетска квота.

Модернизација на сегашните фарми со ветерници на Канарските острови со помоќна опрема, ефикасно и софистицирано е од суштинско значење за да се постигне поголемо производство на енергија на Островите, особено во случај на инсталирани во областите што претставуваат подобри услови на Архипелагот и кои веќе имаат одредена старост.

Министерот за економија, индустрија, трговија и знаење на Владата на Канарските острови, Педро ОртегаТој потсети дека 49-те фарми со ветерници кои во декември 2015 година добија специфична квота за плата за производство на Канарските острови, се додаваат на вкупна моќност од 436,3 MW. Од нив, веќе ги има шест кои се започнати привремено и уште 28 паркови на кои им е дадено административно овластување, од кои седум се градат во Гран Канарија и една во Тенерифе.
ветерна турбина

Советникот увери дека, „покрај т.е.зголемување на капацитетот за производство на електрична енергија, модернизацијата на капацитетите ќе овозможи да се намалат влијанијата врз пејзажот и животната средина “и се осврна на потребата од воспоставување регулаторна рамка за олеснување на напојувањето.

Во однос на најнепосредните предизвици во обновливите извори на енергија, Педро Ортега го истакна одобрувањето на нова специфична квота за плата за паркови на ветер и фотоволтаици на Канарските острови, што државата вети дека ќе ги отстрани во првите четири месеци од 2017 година и промоција на нови геотермални капацитети со ниска енталпија, за што е создадена работна група со сите вклучени агенти.

Сет за обновлива енергија

Во септември, Службен весник на Канарските острови го објави конечното одобрување на регулаторните основи на субвенции за објекти за само-потрошувачка во Ланзароте и Ла Грациоза преку системи за обновлива енергија во згради поврзани и не се поврзани со дистрибутивната мрежа.

Советникот изјави дека Владата го очекува тоа «Со новата квота, за краток временски период можеме да преминеме од 9% обновливи извори во 2015 година на 21%. Пресметуваме дека во 2025 година Канарските острови може да имаат пенетрација од 45% ».

Ветерна електрана Хуелва


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.