Сè што треба да знаете за ноќните цени за електрични автомобили

домашно полнење на електричен автомобил

Постојат многу аспекти што доведуваат до тоа електричните автомобили да почнат да регистрираат голема продажба во Шпанија, почнувајќи од планот Moves III кој го поттикнува купувањето на споменатите возила, фактор што го прави нивното купување многу подостапно. Навлегувајќи подлабоко во економскиот аспект, автомобилот кој работи на струја може да обезбеди и голема заштеда.

Освен во времето кога се произведува акумулаторот на автомобилот, остатокот од времето значи многу помалку загадување во споредба со автомобилите со согорување. Сето ова доведува до зголемување на интересот за електрични автомобили во пиринејската земја. Да навистина, За максимална заштеда со овие возила, од суштинско значење е да се избере добра стапка.

Денес енергетските компании нудат огромен број алтернативи. Следно ќе навлеземе во некои од нив особено: на Ноќни цени за електричен автомобил.

Ако не знаете какви се и имате електричен автомобил или имате намера да го купите подоцна, продолжете да читате. И тоа е дека ќе ги дознаеме карактеристиките на споменатите стапки, како и предностите на изборот за нив.

Батеријата на автомобилот се полни по прилично прифатлива цена додека спиете

електричниот автомобил се полни додека спиете

Од вкупниот број вработени во Шпанија, приближно 14% работат ноќе. За овој тип на корисници, ноќните тарифи за електрични автомобили не се препорачуваат. Но, што е со преостанатите 86%? Во тој случај, тоа е опција да се разгледа..

Општо земено, работникот ги извршува своите професионални задачи во текот на денот. Тоа е тогаш кога тој патува со електричниот автомобил, чија автономија се намалува додека батеријата не се наполни.

Значи, порано или подоцна доаѓа време да се вчита. Најдобро е да го правите тоа кога ќе се вратите дома навечер., на пример додека заспивате и спиете осум часа кои се толку неопходни за да имате добра здравствена состојба.

Штотуку опишаната ситуација е онаа на мнозинството сопственици на автомобил што работи на струја. Значи, батеријата се полни ноќе, правејќи ги ноќните тарифи за електричните автомобили идеални за сите нив.

Прво на сите овие стапки избегнуваат да се биде свесен за распоредот, бидејќи дури и да се договори друга цена, електричниот автомобил ќе се наплаќа и ноќе, што е единственото време од денот кога автомобилот е запрен дома без да мора да се користи за патувања.

Електроенергетските компании се свесни дека поради распоредот - фактор за кој подоцна ќе навлеземе подетално - овие тарифи можат да привлечат големо внимание кај потенцијалните потрошувачи. Затоа не се двоумат нудат повеќе од разумна цена за киловат-час. Всушност, kW потрошената ноќе станува многу евтина во споредба со остатокот од денот.

Ова се распоредите за ноќни тарифи за електрични автомобили

наполнете автомобил дома

Како што рековме, кога не е ноќ цената поскапува. Поточно, од 13:23 до XNUMX:XNUMX часот е најскапо троши енергија дома што има намалена ноќна стапка за електричен автомобил.

Оние кои сакаат да заштедат што е можно повеќе пари Важно е да ги искористат таканаречените супер долински часови. Во случај на овие стапки, тие започнуваат во 1 часот по полноќ и завршуваат шест часа подоцна.

Ако одлучите да го наполните автомобилот ноќе и да го искористите овој последен пат што штотуку го покренавме, заштедите се значителни ако го споредиме со цената што треба да се плати на јавните пунктови за наплата. За погодност, збогувањето со бавното полнење и другите позитивни аспекти, вклучувајќи го секако и економскиот фактор, оние кои го полнат своето електрично возило во текот на ноќните часови се повеќе се одлучуваат за такви тарифи.

Што треба да направите за да договорите една од овие стапки?

полнач за домашен автомобил

Ако работите преку ден и имате намера да го полните возилото ноќе, нема ништо подобро од тоа да имате приватна точка за полнење во вашиот дом или во гаражата што ја имате. претходно договорена стапка која ги исполнува карактеристиките опишани погоре. Но, како да се направи тоа?

Во случај кога веќе сте ја кажале точката за полнење на местото каде што го оставате автомобилот ноќе, време е да продолжите со договорот. Тоа не е комплициран процес, но единственото нешто што може да биде малку збунувачки е изборот помеѓу различните стапки што се достапни.

Без оглед на вашиот избор, процесот да се спроведе подоцна е прилично едноставен. Меѓу информациите што ќе треба да ги дадете е кодот CUPS, што ќе го видите на самата сметка за струја. За помалку отколку што мислевте, веќе ќе ја активирате стапката и ќе можете да имате корист од тоа на економско ниво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.