Ретки земји

ретка земја

Кога ги анализираме елементите на периодичниот систем, многу од нив остануваат подолу и се познати под името на ретка земја. Се наоѓа на дното на периодичниот систем на елементи и без нив нашиот живот не би бил ист како што го знаеме. Благодарение на овие ретки земји може да се произведат повеќето уреди со висока технологија, како што се мобилни телефони, компјутери, итн.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за ретките земји и нивните карактеристики.

Кои се ретките земји

карактеристики на ретки земји

Како што споменавме, ова се метали кои не се ретки како што сугерира името, но тешко е да се извлечат. И тоа е генерално не се акумулираат во минерали. Ако ја комбинираме оваа реткост на метали заедно со побарувачката за високо-технолошки апликации, постојат различни економски и политички компликации што ги прават ретките земји многу интересни.

Тоа е серија хемиски елементи што се наоѓаат во земјината кора и се од витално значење за многу од технологиите што ги имаме денес. На пример, голем дел од потрошувачката електроника, компјутери и мрежи, комуникации, чиста енергија, медицинска нега, ублажување на животната средина, национална одбрана, напреден транспорт, меѓу другото, користат ретки земји.

И тие се многу познати благодарение на неговите магнетни, луминисцентни и електрохемиски својства. Овие се уникатни својства и сите овие елементи им помагаат на многу од технологиите да работат не само ефикасно, туку и со намалена тежина. Ние исто така можеме да ги намалиме емисиите и потрошувачката на енергија. На овој начин, достигнуваме тековна технологија со поголема ефикасност, перформанси, брзина, издржливост и термичка стабилност. Производите што содржат технологија на ретки земји помагаат да се поттикне глобалниот економски раст, притоа одржувајќи високи стандарди на живеење, па дури и спасување животи.

клучните карактеристики

лантаниди

Да ги видиме ретките земји и нивните карактеристики Знаеме дека во однос на изобилството во земјината кора тие не се особено ретки. Сепак, неговите препознатливи својства се должат на неговата атомска структура. Тие имаат конфигурација на електрони што ги прави различни од другите елементи во периодниот систем. Додека сите ретки земји имаат некои важни својства, други се поспецифични за одредени елементи. Поради хемиски сличности, тие се појавуваат заедно со минерали и карпи и тешко се одделуваат едни од други. Ова се нарекува хемиска кохерентност.

Ретки земји Тие станаа многу познати благодарение на големиот број практични употреби што им се даваат благодарение на нивните хемиски својства. Тие се специфични за одредени елементи, затоа мора да се надмине предизвикот да се биде во можност да се одделат.

Постојат неколку видови на ретки земји според нивните хемиски својства, освен нивната атомска структура. Големината е исто така диференцирачка карактеристика. Атомската големина на лантанидите се намалува со зголемување на атомскиот број. Ова резултира со тоа што ретките земји кои се полесни се одделуваат од ретките земји кои се потешки. И тоа е дека и двата се произведуваат во различни минерали.

На пример, ако споменеме лутетиум, можеме да видиме дека може полесно да се замени со други елементи во минерали каде што достапните места се релативно мали. Ретките соединенија се генерално иронични и многу стабилни. Меѓу оксидите наоѓаме некои од најстабилните. Повеќето лантаниди имаат тривалентна состојба.

Класификација на ретки земји

влијанието врз животната средина

Да видиме кои се различните класификации по кои се делат ретките земји. Првите се лантаноидите кои се класифицирани како лесни ретки земји. Ајде да видиме кои се тие:

 • лантан
 • цериум
 • празеодимиум
 • неодимиум
 • промецио
 • самариум

Од друга страна, имаме тешки ретки земји кои се следниве:

 • европиум
 • гадолиниум
 • тербиум
 • диспрозиум
 • холмиум
 • ербиум
 • тулиум
 • итербиум
 • лутетиум

Единствениот елемент што природно не се наоѓа во целата оваа листа е прометиум. Знаеме дека сите негови изотопи се радиоактивни, па затоа може да се формира само во нуклеарни реактори. Не може да се најде природно на земјата.

Што се лантаниди

Сигурно кога ќе ја проучите периодичната табела што ви даде curубопитност, знаете за лантанидите. Е за многу чести елементи во земјината кора и многу тешко се вадат. Тие не само што се тешки за извлекување, туку во употребливи количини. Тие обично имаат сјајна боја и обично имаат сребрена боја. Еднаш изложени на кислород, тие имаат голем дел од оваа сребрена боја. Тие се карактеризираат со тоа што се многу реактивни и, иако не се експлозивни, тие можат брзо да се замаглат што ги прави подложни на контаминација од други елементи.

Sabemos que не сите лантаниди се магла со иста брзина. На пример, лутетиум и гадолиниум можат да бидат изложени на воздух подолг временски период без дамки. Од друга страна, имаме и други лантанидни елементи како што се лантан, неодимиум и европиум, кои се многу реактивни и мора да се чуваат во минерално масло за да се избегне замаглување.

Сите членови кои припаѓаат на групата лантанид имаат исклучително мазна текстура. Многу од нив лесно може да се исечат со нож и не бараат тешки алатки за лекување. Предметите што се сметаат за ретки земји не се сметаат на овој начин затоа што тешко можат да се најдат. Тие едноставно се сметаат на тој начин оттогаш тешко е да се извлечат во доволни количини во чиста форма за да можат да ги задоволат сите индустриски потреби. Без да бидат во количините потребни за производство на технолошки производи, тие нема да бидат од корист.

Овие земји имаат реална опасност на пазарот да бидат доминантен производ. Знаеме дека Кина има најголемо количество резерви на ретки земји и го искористува тоа. Тие се изобилно релативни во земјината кора, но забележливи или поретки концентрации се од повеќето други минерали. Ова ја прави вашата екстракција повредна. Глобалната побарувачка за ретки земји се очекува да се зголеми благодарение на употребата во автомобили, потрошувачка електроника, енергетски ефикасно осветлување и катализатори.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ретките земји и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.