Што е реверзибилна топлинска пумпа и како може да ја подобри топлинската удобност на вашиот дом?

реверзибилна топлинска пумпа

Системот за климатизација за греење и ладење е еден од главните извори на потрошувачка на енергија во домот. Во оваа смисла, уредите како топлинските пумпи станаа една од најдобрите алтернативи за климатизацијата бидејќи се ефикасни, ја почитуваат животната средина и ни овозможуваат да заштедиме пари од првиот ден, па амортизацијата на почетната инвестиција е загарантирана. Многу луѓе не знаат што е реверзибилна топлинска пумпа или како може да помогне да се намали сметката за струја.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е реверзибилна топлинска пумпа, како работи, нејзините карактеристики и многу повеќе.

Што е реверзибилна топлинска пумпа

систем за климатизација

Реверзибилна топлинска пумпа е уред за климатизација кој има способност да пренесува топлина и во и надвор од просторот, во зависност од потребите за греење или ладење. Работи слично на традиционалниот систем за климатизација, но со дополнителна карактеристика: можете да ја промените насоката на вашиот циклус на ладење за да обезбедите и топлина и студ.

Во режимот на греење, реверзибилната топлинска пумпа ја извлекува топлината од надворешниот воздух или од земјата (преку разменувач на топлина) и ја пренесува внатре во зградата, со што се зголемува температурата внатре. Од друга страна, во режим на ладење, процесот е обратен: Топлинската пумпа ја зема топлината од внатрешноста и ја исфрла кон надвор, а со тоа го лади внатрешниот простор.

Разновидноста на реверзибилната топлинска пумпа ја прави особено ефикасна и економична, бидејќи може да обезбеди и греење и ладење без потреба од посебни системи. Ова го прави популарен избор за одржување на топлинска удобност во домовите и зградите на енергетски поефикасен начин.

Како функционира

реверзибилна работа на топлинска пумпа

Работата на реверзибилната топлинска пумпа се заснова на користење на енергијата генерирана од промената на состојбата на течноста за ладење. За извршување на двојната функција на климатизација и производство на топла вода за домаќинство, топлинската пумпа воздух-вода Има надворешна единица која апсорбира воздух и внатрешна единица која дистрибуира студ и топлина.

Надворешната единица е инсталирана на отворено и ги вклучува следните компоненти:

 • Компресор за херметичка модулација на фреквенција со технологија за конверзија на фреквенција.
 • Опремен со експанзиони вентили за топла и ладна работа.
 • Разменувачот може да се користи како кондензатор или како испарувач, во зависност од тоа дали сакаме да се изладиме или загреваме. Ладилното средство за температура на апсорпција или ослободување циркулира во овој разменувач.
 • Разменувач изолиран од надворешниот свет, ладилното средство пренесува или апсорбира топлина од водата во примарното коло во внатрешноста на загреаната просторија.

Внатрешните единици ја дистрибуираат топлината и студот преку хидрауличен модул кој варира во зависност од нивната употреба (интегрирана клима и производство на топла вода за домаќинство, климатизација со претходен систем за топла вода за домаќинство или климатизација со автономно греење и ладење).

Кога е подобро да се купи реверзибилна топлинска пумпа?

Постојат некои услови во кои може да биде многу подобро за нас да добиеме реверзибилна топлинска пумпа. Еве некои од тие ситуации:

 • Кога имате можност или сте приклучени на струја.
 • Кога живеете во област која не е премногу студена и која било област.
 • Ако треба да заштедите на сметката за струја.
 • Кога имате доволно средства за почетна инвестиција за инсталација.
 • Ако ви треба греење во зима и топла или ладна вода во лето.
 • Ако барате удобност, лесна за употреба опрема и економично одржување.
 • Во зависност од видот на инсталацијата, може да биде потребна значителна количина на простор.

Предности на поседување реверзибилна топлинска пумпа

шема на реверзибилна топлинска пумпа

Имањето реверзибилна топлинска пумпа дома несомнено нуди бројни предности. Ова се следните:

 • Енергетска ефикасност: Една од главните предности е неговата енергетска ефикасност. Топлинската пумпа ја користи постоечката енергија во воздухот или во земјата за загревање или ладење, наместо директно да генерира топлина или студ, како што прават традиционалните системи за греење или климатизација.
 • Разновидност: Со тоа што може да обезбеди и греење и ладење, ја елиминира потребата да има посебни системи за двете функции. Ова заштедува простор и го поедноставува управувањето со климата во домот.
 • Помалку влијание врз животната средина: Бидејќи е енергетски поефикасна, реверзибилната топлинска пумпа генерално испушта помалку стакленички гасови и има помало влијание врз животната средина.
 • Удобност цела година: Тој нуди удобност за одржување на удобна температура внатре во текот на целата година, без оглед на сезоната. Можете да уживате во кул средина во лето и да се загреете во зима, сето тоа со еден уред.
 • Контрола на температурата: Повеќето реверзибилни топлински пумпи доаѓаат со напредни термостати кои овозможуваат прецизна контрола на температурата.
 • Помалку шум: Во споредба со некои побучни системи за греење и ладење, топлинските пумпи често се потивки за работа, што придонесува за потивка домашна средина.
 • Трајност и корисен век на траење: Со соодветно одржување, топлинските пумпи имаат тенденција да имаат подолг животен век во споредба со некои конвенционални системи за греење и ладење.
 • Лесно е да се инсталира и чини помалку од другите системи.
 • Тие бараат минимално одржување.

Недостатоци

Се разбира, и покрај предностите, има и некои недостатоци поврзани со реверзибилните топлински пумпи:

 • Зависност од надворешната температура: Реверзибилните топлински пумпи можат да бидат помалку ефикасни во екстремно ладни клими. Под овие услови, можеби ќе им требаат резервни системи, како што се електрични грејачи, за да одржуваат удобна температура внатре, што може да ги зголеми трошоците за енергија.
 • Почетна инвестиција: Инсталирањето на реверзибилна топлинска пумпа обично е поскапо во споредба со конвенционалните системи за греење и ладење. Сепак, оваа почетна инвестиција може да се исплати со текот на времето преку заштеда на енергија.
 • Поскапи поправки: Во случај на дефекти или технички проблеми, поправките на топлинската пумпа може да бидат скапи, бидејќи тие често вклучуваат специјализирани компоненти.
 • Барања за надворешен простор: Инсталирањето на реверзибилна топлинска пумпа генерално бара простор надвор за поставување на единицата за кондензација. Ова може да биде проблем на имоти со ограничен простор.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа што е реверзибилна топлинска пумпа, нејзините карактеристики и работа.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.