растенија кои го прочистуваат воздухот

растенија кои го прочистуваат воздухот

Воздухот во нашите домови и работни места се влошува. Нашиот начин на живот е тој што доведе до зголемување на бројот на хемиски синтетизирани производи во нашите домови кои ослободуваат концентрации на испарливи органски соединенија кои се штетни за здравјето. Најчести се: формалдехид, трихлороетилен, бензен, ксилен, толуен, јаглерод диоксид и амонијак, некои од нив со докажано канцерогено дејство. Со цел да се справи со оваа ситуација, постојат различни растенија кои го прочистуваат воздухот.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се главните растенија кои го прочистуваат воздухот и како тие можат да ви користат.

Придобивките од растенијата кои го прочистуваат воздухот

растенија кои го прочистуваат воздухот во куќата

Растенијата имаат многу придобивки во домот. Покрај тоа што во некои случаи делуваат како природни освежувачи на воздухот, тие исто така ја намалуваат бучавата, го подобруваат расположението и ја прочистуваат околината. Запомнете дека за време на фотосинтезата, растенијата земаат јаглерод диоксид од околината и го претвораат во кислород, кој е неопходен за човечкото дишење.

Некои од нив се покорисни од другите кога станува збор за прочистување на животната средина и филтрирање на загадувачите. НАСА спроведе научна студија во доцните 1980-ти, Студија за чист воздух на НАСА, за да утврди кои од нив биле најефективни во овој поглед. Истражувачите направија список на 20 растенија за прочистување кои се особено корисни за чистење на воздухот во затворени простори.

Водечкиот автор на студијата, Бил Волвертон, е американски научник специјализиран за хемија, микробиологија, биохемија и инженерство на животната средина. Тој утврди дека пет од овие растенија се најдобри за достапност и ефективност. Списокот што го објасни Вулвертон во различни медиуми сè уште важи и интересно е што овие растенија можат да ги отстранат штетните материи од воздухот како што се формалдехид, бензен, чили, јаглерод моноксид или трихлороетил.

растенија кои го прочистуваат воздухот

домашни растенија

Спатифило

Тоа е едно од најпрочистувачките растенија и едно од најлесните за одржување. Ставањето на ова растение во нашиот дом ги намалува испарливите органски соединенија како што се формалдехид, ксилен и толуен, кои се штетни за здравјето, а ефикасен е и за отстранување на ацетон, трихлоретилен и бензен.

Роден е во тропските шуми на Централна и Јужна Америка, му треба место со индиректна светлина, а иако сака влажност, ретко се полева, а бања со природна светлина е идеално место за ова растение.

арека палма

Една од најдобрите постројки за прочистување на воздухот воопшто. Познат е за внатрешна употреба. Оваа палма лесно се гледа во викторијанските украси и во филмовите од периодот. Причината е што живее среќно во затворен простор без потреба од директна сончева светлина. Плус, потребна е многу малку грижа за да се одржи во врвна состојба. Оваа палма потекнува од Мадагаскар. Но денес е насекаде низ светот. Лас Палмас е специјализиран за отстранување на формалдехид, бензен и јаглерод моноксид (особено корисно ако некој во вашиот дом пуши).

тигарски јазик

Се користи за апсорпција на азотни оксиди и формалдехид. Тоа е едно од најотпорните домашни растенија што постојат. Познат како неуништлив. Таа издржа на топла, сува средина на просторијата, слабо осветлување, запоставено наводнување, години без пресадување, штетници и болести, речиси сè.

Потос

Најлесно е за одржување. Има златни листови во облик на срце и е популарен во Северна Америка. Тоа е издржливо растение може да преживее при слаба осветленост и пониски температури, што го прави идеален за канцеларии и домови бидејќи ослободува јаглерод моноксид и формалдехид во воздухот. Многу е издржлив и брзо расте. Дома, претпочита светла индиректна светлина и влажна почва. Совршен за бања или кујна.

Синта

Елиминира јаглерод моноксид и други токсини и нечистотии. Таа е една од првите три растенија за отстранување на формалдехидот од воздухот. Лесно е да се грижите и вистинската температура, наводнување и светлина, вашите растенија ќе живеат многу години.

Добро толерира слаба светлина и студ. Издржуваат суша и нема да умрат ако заборават да наводнуваат затоа што складираат вода во своите корени.

робустен фикус

Тоа е зимзелен вид од родот Ficus роден во североисточна Индија (Асам), јужна Индонезија (Суматра и Јава). Во Европа беше претставено во 1815 година како домашно растение. Еден од најлесните за одржување. Ставањето на ова растение во нашиот дом го намалува формалдехидот, испарливо органско соединение кое е штетно за здравјето.

кинеска палма

внатре во растенијата

Raphis excelsa е елегантна палма во саксии која е лесна за нега и не бара многу светлина. Рафис екселса, познат и како кинеска златна иглена трева, Има десетици сорти со висина од еден и пол метар. Го намалува формалдехидот и бензенот, испарливи органски соединенија штетни за здравјето.

Багажникот на Бразил

Нејзиното научно име е Dracaena и припаѓа на семејството на агави. Потекнува од тропска Америка и е зимзелена грмушка. Се карактеризира со светло-кафеаво стебло кое содржи хоризонтални прстени. Листовите се обесени, во облик на копје и се издвојуваат по светло зелената боја и жолтите ленти што минуваат низ нив.

Овие цвеќиња ртат само кај возрасни примероци кои достигнуваат одредена висина (обично два метри) и се истакнуваат по опојната арома. Има тенденција да цвета ретко и ги намалува испарливите органски соединенија како што се трихлоретилен и ксилен, кои се штетни за здравјето.

Англиски бршлен

Тоа е типично качувачко растение кое може да се издигне неколку метри над земјата и може да се искачи на речиси секаков вид на површина, како дрвја, карпи, ѕидови. Собирањето на лисја и стебла може да се врши во секое време од годината, иако тоа е подобро да се направи пред цветни. Ги намалува испарливите органски соединенија штетни за здравјето, како што се формалдехид, трихлоретилен и бензен. Оваа лоза е потешка за одгледување, претпочита студ и влажност и може да се чува во саксии на балконот.

Бамбусова палма

Делува како природен овлажнител. Тоа е растение кое потекнува од Кина и се одгледува низ целиот свет. Во моментов може да се користи како дел од декорацијата на куќи, градини и дворови. Поради своите уникатни карактеристики, тоа е растение кое бара минимално одржување.

Отстранува бензен, формалдехид и трихлоретилен. Ова многу популарно домашно растение успева во услови на слаба осветленост и не бара многу наводнување, што го прави совршено за оние кои често забораваат да ги наводнуваат своите растенија.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за растенијата кои го прочистуваат воздухот и нивните предности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.