Различните видови светилки, која да избере?

најдобрите светилки Во оваа статија ќе ги објасниме различните видови светилки,  кои обично се користат во домови или канцеларии, со нивните предности и недостатоци.

Всушност, во моментов 18% се трошат на осветлување во домови и над 30% во канцеларии за вредноста на нашата сметка за електрична енергија. Ако избереме еден вид на соодветно осветлување за секоја употреба, ќе добиеме заштедете 20% до 80% енергија.

Аспекти што треба да се разгледаат пред да се знаат видовите светилки:

1. Ефикасност, кои се ват (w) потрошени од различните видови сијалици.

 

2. Корисниот век, што се однесува на времето кога траат секој вид светилки.

3. Бојата, бидејќи светлината што ќе ја испушти ќе биде жолтеникава или бела, во зависност од изборот помеѓу различните видови светилки. Ова ќе зависи од технологијата што ја сакате, бидејќи може да биде ЛЕР, еко халоген или флуокомпакт.

4. Циклусите Тие се исто така други аспекти што треба да се земат предвид при избор помеѓу сите видови светилки што постојат, бидејќи секоја сијалица утврди колку пати приближно може да се вклучуваат и исклучуваат.

Друга работа што треба да се има на ум е дека во Светилки за заштеда на енергија ние ги квантифицираме според вашите осветленост, преку единицата мерка наречена „лумени"Или"лумени”Што само ја означува количината на емитирана светлина.

Наместо тоа, горенаведеното блескаво светилки беа измерени во вати (Ш), што покажува колку електрична енергија консумираат

Ватс против Луменс

Што се Лумени? И како да ги пресметаме

Првото прашање што треба да го поставиме е да се запрашаме што е Лумен?

 • Лумените се единици на Меѓународниот систем на мерења за мерење на прозрачен флукс, мерка на светлосната моќ што ја емитира изворот, во овој случај сијалицата. Секоја водена сијалица обично генерира помеѓу 60 и 90 лумени, така што можеме да го пресметаме тоа една LED сијалица од 15W би понудил а излез на светлина од околу 1050 лумени. Која би била горе-долу светлината што ја создава сијалицата со блескаво светло од 65W.
 • Оваа еквивалентност е резултат на следнава формула: Вистински лумени = Број на вати x 70.

лумените во сијалиците

Препорачано осветлување за простории во куќата 

По сето тоа што е објаснето, можеме да видиме многу попрактичен пример што ќе се состои од знаење колку светилки за заштеда на енергија се потребни за одреден простор, што може да биде која било просторија во куќата.

Да знаете што Ниво на осветлување се препорачува, мора да се повикаме на лукс Ова е единица на интензитет на осветлување на меѓународниот систем, на симболот lx, што е еквивалентно на осветлување на површина што нормално и подеднакво прима прозрачен флукс од 1 лумен на метар квадратен.

Тоа значи, ако просторијата ја осветлува сијалица 400 лумен, а површината на просторијата е 20 квадратни метри, нивото на осветлување ќе биде 20 lx.

видови светилки и карактеристики

Врз основа на оваа единица, постојат препорачани бројки за нивото на осветлување во домашната средина, во зависност од потребите на секој простор во куќата:

 • Кујна соба: препораката за општо осветлување е помеѓу 200 и 300 lx, иако за специфичната област за работа (каде што се сече и се подготвува храна) се искачува на 500 lx.
 • Спални соби: за возрасни, не се препорачуваат многу високи нивоа за општо осветлување, помеѓу 50 и 150 lx. Но, на главата на креветите, особено за читање таму, се препорачуваат фокусирани светла до 500 lx. Во детските соби се препорачува малку поопшто осветлување (150 lx) и околу 300 lx ако има област на активности и игри.
 • Дневна соба: општото осветлување може да варира од околу 100 до 300 lx, иако за гледање телевизија се препорачува да се спуштите на околу 50 lx и за читање, како во спалната соба, осветлување 500 lx фокусирани.
 • Бања: не ви треба премногу осветлување, доволно е околу 100 lx, освен во областа на огледалото, за бричење, шминкање или чешлање на косата: таму исто така се препорачуваат околу 500 lx.
 • Скали, ходници и други области на минување или мала употреба: идеално е општо осветлување од 100 lx.

Видови светилки и совети за избор на истите

Најдобри светилки на Лед

Тие се акроним за Диода што емитира светлина. На предводени светилки Тие се најсоодветни со животната средина, бидејќи тие претставуваат еколошка опција, како и ефикасни.

Ова е затоа што тие не испуштаат толку многу СО2 во околината како и другите видови светилки, и исто така не презентираат волфрам или жива.

Исто така, ако го анализираме главни карактеристики коментира погоре, животниот век на различни видови светилки, LED светилки може да се користи околу педесет илјади часа. Заштедите во однос на потрошувачката се повеќе од значителни, бидејќи ќе трошиме околу 80% помалку отколку која било друга традиционална сијалица со блескаво светло.

најдобро предводени светилки

Најдобри светилки Еко халогени.

Светлината што ја испуштаат овие видови светилки е особено природна и тие веднаш се вклучуваат. Во однос на неговиот корисен век, тоа е обично две илјади часа, троши плик една третина помалку отколку блескаво, што ќе го коментираме подолу.

Најдобри еко халогени светилки и карактеристики

Неопходно е да се земе предвид загубата на енергија како резултат на топлинскиот ефект, бидејќи овој тип светилки тие испуштаат топлина.

Светилки со блескаво светло.

Потрошувачката на енергија е најголема од сите сијалици, што ќе видиме како се рефлектира подоцна во сметка за струја.

За среќа, од 2009 година наваму, се произведува повлекувањето на овој вид сијалици од пазарот, отстапувајќи место за подобри решенија кои нудат ист резултат во однос на осветленоста, но со многу помала потрошувачка. Во исто време, има голем број на циклуси, тие не произведуваат топлина и ја репродуцираат правилно боја.

Најдобрите светилки со блескаво светло

Најдобрите светилки со флуокомпакт.

Овие типови светилки се познати како ниска потрошувачка; имаат корисен век на траење помеѓу седум илјади и десет илјади часа и трошат помеѓу 75 и 80% проценти помалку од традиционалните светилки.

Најдобрите светилки со флуокомпакт

Што се однесува до осветлувањето што го дава, овие видови на сијалици за заштеда на енергија тие не се многу препорачани за употреба во транзитни области. Бидејќи обично се потребни неколку секунди пред да се понудат сите моќ на вашето осветлување.

Кои се карактеристиките што треба да се земат предвид?

a) Времето потребно е да се постигне сијалица максимална изведба, односно колку брзо се вклучува.

b) Агол на отворот или светлосен зрак, што значи дека под помал агол, светлото ќе се фокусира на поконкретна точка.

c) Корисниот век на сијалицата, односно часови што трае светлината на сијалицата.

d) Од естетска гледна точка, ќе присуствуваме на формуларите. Можеме да најдеме светилки од земја, круг, спирала или свеќи.

e) Исто така, постојат различни форми на грмушка во зависност од неговиот дијаметар и тип на конец кои имаат.

f)  Број на пати една сијалица може да се вклучи и исклучи, односно нивните циклуси.

g) Моќта на светлината или светлината, на таков начин што повеќе количество од лумени ќе добиеме поголема количина на светлина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.