Исцедете радијатори

радијатор дома

Сигурно ќе дојде време кога вашите радијатори не се загреваат добро како на почетокот. Ова може да се случи бидејќи воздухот обично се акумулира во целиот систем за греење и почнува да ја попречува циркулацијата на водата што е одговорна за загревање на радијаторите. За да го решите овој проблем, треба да научите искрвари ги радијаторите. Ова е да се спречи радијаторот да испушта топлина на хетероген начин. Обично се препорачува пред секоја студена сезона да крварат радијатори за да се избегне овој проблем.

Поради оваа причина, ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме како да ги прочистите радијаторите и каква е важноста од тоа.

Важноста на радијаторите за крварење

радијатори за крварење

Како што споменавме на почетокот на статијата, можно е радијаторите да започнат да акумулираат воздух и да ја попречуваат циркулацијата на водата што ги загрева радијаторите. Ова предизвикува да не испушта топлина рамномерно, па затоа е препорачливо да започнете радијатори со крварење. Правејќи го ова главно се состои во елиминирање на воздухот што е работа на целото коло на радијаторот. На овој начин, успева да ја подобри енергетската ефикасност на инсталацијата за греење и да ја подобри потрошувачката на електрична енергија.

Енергетската ефикасност е зголемена при грејната инсталација и намалувањето на надворешните звуци. Вообичаено е кога има акумулиран воздух од системите за греење да слушате чудни звуци при вклучување на греењето. Овие звуци често се слушаат како мрмори звуци кои се предизвикани од насобраните воздушни меури низ целиот систем за греење. Ова е симптом што посочува дека е потребно да се крварат радијаторите пред да започне грејната сезона.

Кога радијаторот почнува лошо да се загрева, термостатот не се појавува, но каменоломот продолжува да работи. Ова се случува затоа што не може да ја достигне програмираната температура. Ова го прави котелот да работи двојно повеќе и оттогаш предизвикува поголема потрошувачка на енергија системот за греење не работи ефикасно. Во овие случаи, важно е да бидете сигурни дека нашата инсталација за греење работи правилно. Ефикасниот систем за греење избегнува трошење на енергија многу заштедувајќи во потрошувачката.

Кога и како да крварите радијатори

вртење на вентилот

Најдобри месеци за вентилација на ладилникот се септември и октомври, непосредно пред почетокот на силната грејна сезона. Многу е погодно што треба да го загреваме без да чекаме да падне температурата, бидејќи ако претходно не сме го исчистиле, ќе работи „со половина гас“, со што се трошат енергија и пари. Ајде да видиме кои се чекорите за да научиме како да ги крвариме радијаторите. Тоа е релативно едноставен процес и само треба да ги следите овие совети:

 • Проверете дали треба да ги искрварите радијаторите: За да го направите ова, мора да го вклучите греењето и да ја предадете раката преку горниот дел. Ако овој дел е постуден од долниот, тоа значи дека има воздух што треба да се крене и го попречува колото.
 • Треба да започнете со радијаторот најблиску до котелот. Сите операции започнуваат со овој радијатор поблиску до котелот бидејќи мора да се следи природниот проток на вода.
 • Ставете контејнер под стоперот: најдобро е да изберете чаша вода и да ја ставите под чешмата. Така можеме да спречиме да се навлажни почвата кога водата ќе почне да излегува.
 • Клучот е свртен со шрафцигер: Монета може да се користи и за отворање на славината на вентилот. Отпрвин воздухот што излегува откако ќе ја отвориме славината мириса. Оттука, исто така, можеме да видиме дека дел од водата од млазот сè уште нема да биде униформа.
 • Славината мора да биде затворена кога млазот е течен: Кога млазот за вода излезе целосно флуиден и хомоген, мора да ја затвориме славината, бидејќи тоа ќе значи дека воздухот веќе излегол, па затоа само треба да ја затвориме славината во спротивна насока.
 • Операцијата мора да се повтори за сите радијатори: Запомнете дека е важно да го следите радијаторот со радијатор на проток на вода природно. Ако некој од радијаторите е заобиколен, не е потребно да се изврши операцијата.
 • Конечно, погодно е да се провери притисокот на котелот. Мора да биде на вредности од 1-1.5 бари, бидејќи по прочистувањето, нивото на притисок има тенденција да опаѓа. Важно е нивото на притисок да биде на овие нивоа.

Ако не сакате сами или самостојно да ги извршите сите овие операции, можете да повикате професионалец кој започнува со работа и исто така може да се погрижи за прочистување на целиот систем на радијаторот и оставање подготвен за сезоната на висока греење.

Автоматско вентили и хидраулично балансирање

како да крварат радијатори

Современите системи за греење може да имаат автоматски вентил со автоматски издувен систем. Овој тип на вентил го испушта воздухот автоматски, затоа не е потребно рачно да се крвари. Ако дури и со овие типови вентили, забележавте дека радијаторот не се загрева добро, од безбедносни причини, најдобро е да се консултирате со професионалец за да го проверите системот.

Кога радијаторот не е 100% загреан, тоа значи дека системот за греење не може да работи ефикасно, што предизвикува непотребно трошење на енергија. Ефикасен систем за греење може да избегне трошење енергија и затоа да заштеди енергија. Покрај чистењето на радијаторите, може да се преземат и други мерки за да се добијат најдобри перформанси од овие радијатори.

Кога зборуваме за инсталации за централно греење, постои програма што може лесно да се изврши за да се осигура дека сите радијатори ја добиваат водата неопходна за нивно работење, ова се нарекува хидраулично балансирање. Ова е процес што мора да го извршат квалификувани технички инсталатори, во спротивно може да се појават разни проблеми за време на процесот на инсталација.

Постојат неколку придобивки од хидрауличната рамнотежа:

 • Од една страна, дозволува доволен проток на вода да ги достигне сите радијатори.
 • Набавете термостатски вентили за регулирање на температурата
 • Конечно, правилната хидраулична рамнотежа може да избегне досадни звуци за време на инсталацијата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како и кога да крварите радијатори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.