Пушењето ја загадува животната средина, освен што го нарушува здравјето

El пушење Тоа е навика која е штетна за здравјето, но има и негативно влијание врз животната средина.

Тутунот произведува загадување на атмосферата, уништување на шумите, климатските промени, создавање отпад и шумски пожари.

Денес во повеќето градови има ограничувања за пушење во затворени простори, затоа пушачите одат надвор и произведуваат емисија на гас и токсични загадувачи на атмосферата.

Секоја година се проценува дека во светот се создаваат околу 4,5 трилиони задници или цигари. На овие отпушоци од цигари им се потребни 25 години да се распаднат во околината.

Најважните компоненти на цигара тие се катран и никотинот може да контаминира до 50 литри вода покрај тоа што убива риби, птици и животни кои доаѓаат во контакт со овој остаток.

Покрај тоа, голема количина хартија се користи за производство на цигари и пакувања.

На Шумски пожари Тие имаат тенденција да се произведуваат во голем дел од досадни отпушоци од цигари. Но, тоа исто така фаворизира уништување на шумите бидејќи шумите се сечат за да се одгледува тутун поради големата побарувачка на овој производ на пазарот.

Како заклучок, тоа не само што го оштетува здравјето на пушачот, на луѓето околу него, туку исто така генерира или интензивира глобални еколошки проблеми.

Пушењето не е невин приватен чин што влијае само на оној кој го прави тоа, но неговите еколошки последици се прошируваат и со толку многу луѓе што го прават тоа, веќе има милиони луѓе кои пушат секој ден.

Ако сме заинтересирани да се грижиме за животната средина и да соработуваме во подобрувањето на квалитетот на животот на планетата, мора да престанеме да пушиме.

Индустријата за тутун е една од најважните во светот и која најмногу лобира на различни места, така што потрошувачката на тутун не е ограничена, но тие профитираат од здравјето на луѓето и ги влошуваат еколошките проблеми.

Тешко е да се откажете од пушењето, но можете да се обидете да го сторите тоа не само за нашето здравје и квалитетот на животот, туку и да се грижите за околината.


8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   гас dijo

  прашање: задник од цигара, колку литри вода е способен да контаминира?

  1.    Patricia dijo

   Нема идеја

  2.    Ана dijo

   До 50 литри или повеќе

 2.   Куп dijo

  тоа е ужасно лошо формулирано.

 3.   Кармело dijo

  И проголтајте мелнички тркала како овој напис Колку загадува?

 4.   џанис dijo

  Господ да го помилува човештвото! истиот човек ја уништува природата

 5.   Гонзало dijo

  Импресивно е колку зависници не not даваат ништо на моето опкружување бидејќи се трансформираат и манипулираат, не им е грижа дали му штети на другиот ако генерира чад во околината, ништо и најлошото ако е неинформиран, не се грижат и зависниците од загадување го искористуваат токсичниот отров што треба да го забраните и да го вратите

 6.   Дејвид dijo

  Сè е во свеста на секој човек… .. Но, очигледно е како да се обидувате да се откажете од брзата храна. Ова е нешто што е насекаде и ја напаѓа Потсвеста на луѓето.