Транспарентни фотоволтаични соларни ќелии

САЈСИПС

Од 2011 година и со медиумско појавување на САЈСИПССлушаме за про transparentирни соларни ќелии за многу апликации, соларно застаклување, екран на мобилен телефон, возила.

Главните технологии на транспарентни соларни ќелии

Во март 2011 година, за прв пат се претстави француската компанија SunPartner Technologies САЈСИПС, (она што го гледате е фотоволтаична површина), прозирна фотоволтаична ќелија исто така наречена филм PV транспарентен, кој е поддржан од пластичен филм и органско соединение.

Оваа клетка апсорбира дел од спектар инфраред и ултравиолетово, како и дел од видливиот спектар за принос кој се движи од 7 до 9%. Сепак, апсорбираниот дел од видливиот спектар ја намалува транспарентноста на филмот на 70%. Неколку години подоцна, да одговорат на барањата за транспарентност на производителите на мобилни телефони, САЈСИПС направи нејзината технологија да еволуира, нејзините ќелии имаат транспарентност од 90%, но од друга страна имаат помал принос помеѓу 2 и 3%.

на клетки фотоволтаични тие се распоредени во многу тенки ленти на целиот филм и се маскирани за оптички ефект предизвикан од полуцилиндрични леќички, тоа се флексибилни и про transparentирни соларни панели во мобилен телефон паметен телефон.

Предностите на про transparentирната соларна ќелија

 • Скоро совршена интеграција.
 • Повеќе апликации.
 • Флексибилна соларна ќелија.

Недостатоци

 • Транспарентност помеѓу 70 и 90%.
 • Цената сепак е превисока.

Во текот на летото 2014 година, нов напредок во областа на клетки фотоволтаични Транспарентна дојде кај нас од Универзитетот во Мичиген во САД. Тим истражувачи успеаја да произведат А. ќелија фотоволтаични близу до стакло и тотално про transparentирен. Навистина, таа апсорбира само светлина во инфрацрвеното поле.

Принцип на работа

Un полимер органски дозволува предметната површина да апсорбира инфрацрвено зрачење. Овој материјал го емитира ова инфрацрвено зрачење во форма на луминисцентна емисија зафатена од фотонапонски ќелии лоцирани на работ на стаклото.

Во моментов, овој има перформанси 1%, но наскоро треба да достигне 5%, откако ќе се оптимизира клетката. Понатаму, тоа би имало релативно ниска цена на производство од индустриски размер.

Предност

 • Совршена интеграција.
 • Повеќе апликации.
 • Разумен трошок ако е индустријализиран.

Недостатоци

 • Перформансите не се премногу високи.
 • Малку технолошка зрелост.
 • Цврста ќелија.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.