Производството на печатени книги ја загадува животната средина

Книги во библиотеката, употреба на е-книга

Во моментов постои интересна полемика во врска со употребата на е-книгата. Станува збор за вечна дебата помеѓу пренатрупаноста на Нови технологии во „жртва“ на традицијата, древните навики и доживотните ритуали, со вторите мислам на бескомпромисната одбрана направена од следбениците на печатена книга тврдејќи дека електронските книги, е-книгите, го одземаат задоволството од купувањето и читањето на физичката книга.

Без оглед на нашето мислење, WellHome објави инфографик (на англиски) каде што дава вредни информации што можат да ни помогнат да заземеме став по ова прашање. Податоците што ги собира WelHome се однесуваат на американскиот пазар.

Производство на печатени книги

- Издавачката индустрија троши 16 милиони тони хартија годишно.

- Се произведуваат 2 милијарди печатени книги годишно, што значи дека се сечат 32 милиони дрвја.

- Печатените книги имаат еколошки отпечаток највисока по единица од целата издавачка индустрија, секоја книга генерира 8,85 фунти јаглерод диоксид, СО2.

Емисии на супстанции

- Фабриките што произведуваат хартија за книги се штетни за животната средина затоа што испуштаат СО2, азот оксид и јаглерод моноксид, овие загадувачи оди во етер и придонесува за глобално затоплување, магла, кисел дожд и респираторни заболувања.

- Белењето на хартијата со хлор за производство на бела хартија со која се прават книги, генерира диоксин, познат канцероген што е многу слабо разградлив.

- Печатените книги трошат три пати повеќе суровина и бараат седум пати повеќе вода отколку што е потребно за производство на е-книги.

- Индустријата за хартија, генерално, исекува 125 милиони дрвја и испушта 44 милиони тони СО2, што е еквивалентно на емисијата на 7,3 милиони автомобили за една година.

Ова се причините зошто WellHome брани дека е-книгата е поеколошка опција, во следен пост Наведувам причини со кои тој ја аргументира својата позиција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Предмет Хименез dijo

  Ова е многу грдо, нема доволно информации, па затоа е поставено, добро.
  мрежата е многу грда