Одржливост: производи за заштеда на енергија, вода и суровини

заштедете енергија и вода

El заштеда на енергија и заштеда на вода Тие се клучни за ублажување на ефектите од климатските промени, заштита на резервите на слатката вода и оставање подобра планета за идните генерации. Ако политичарите не прават ништо, само говори, можете да направите нешто. И ако секој направи нешто, пасивноста на тие што владеат не би била важна. Затоа еве ви претставувам дел од производите кои многу ќе ви помогнат да заштедите во вашиот дом. Не само што ќе имате помал отпечаток, туку и ќе видите како вашите сметки за струја и вода стануваат поевтини, па дури и ќе ги искористите материјалите што едноставно сте ги фрлиле претходно.

заштедете вода под туш

Изберете еден заштеда на туш кабина на вода, кои внесуваат воздушни меури и успеваат да го зголемат притисокот на водата и нејзиниот волумен без да трошат повеќе. Еве неколку препораки:

Заштеда на вода во мијалник/тоалет

Зошто да не искористете ја предноста на водата да ги измиете рацете, лицето или да ја исплакнете устата за да ја наполните цистерната? Или користете штедна славина со една рачка...

заштедете вода во мијалникот

и направи истото во кујнскиот мијалник, и запомнете дека ефикасната машина за миење садови е секогаш подобра од рачно миење садови... и поудобна!

Заштедете вода при наводнување на градината

Растенијата ќе ви се заблагодарат за наводнувањето, но не користете ниту една капка повеќе на она што е потребно. Ним им треба вода секогаш, не само сега...

Искористете ја сивата вода

Да искористете ја сивата водаАко живеете во селска куќа или вила, можете да инсталирате пречистителна станица за да можете да ја користите оваа вода за наводнување и други потреби. За да го направите ова, купете станица за третман на отпадни води за вашиот дом.

Заборавете на шишињата со минерална вода

Не купувајте шишиња минерална вода кои не само што се направени од пластика, туку имаат и поголем отпечаток на CO2, бидејќи тоа вклучува транспортирање на водата од изворот до продажното место. Користи систем за обратна осмоза да пие здрава вода од чешма.

земете вода од воздухот

Дали знаевте дека можете добиваат литри вода од воздухот? И не само тоа, искористете ја енергијата за одвлажнување на просториите, избегнувајќи мувла, пролиферација на габи, влошување на материјалите, влажност во ѕидовите и таваните, избегнување проблеми со зглобовите поради влажност, респираторни проблеми итн. Со добиената вода можете да ги полевате растенијата.

Компостирајте органска материја за да создадете компост

Многупати лушпите од јајцата, јамките за кафе, лушпите од плодовите, па дури и други материјали како суви лисја, билки или остатоци од резидба се фрлаат. Но, сето ова може да биде претворете се во совршено ѓубриво за вашата градина и саксии.

заштеда на електрична енергија

Покрај исклучувањето на сите полначи од мобилните уреди, исклучувањето на она што не го користите и исклучувањето на уредите во режим на подготвеност за зачувување, можете да користите и паметни светилки, приклучоци кои автоматски се исклучуваат, Итн

Заштеда во климатизацијата

Другата голема потрошувачка на енергија во куќата е обично системот за климатизација, без разлика дали е климатизација или греење. За да заштедите, можете да користите паметни термостати, како и подобрување на изолацијата на вашиот дом.

Не фрлајте загадувачко масло, правете сапун

Со маснотиите што ги фрлате во кујната и со сода со сода можете да направите Домашен сапун, со што се искористува овој тип на масло кое може да биде многу загадувачко.

Не трошете храна, вакуум пакет

Не трошете храна. Секоја година се фрлаат тони храна, додека многу други умираат од глад. Искористете ги вашите остатоци и подобро зачувајте ја храната.

Кажете не на мешунките за еднократна употреба

Капсулите за кафе се многу поскапи од купувањето цело или мелено кафе. Исто така, користењето на овие капсули значи фрлање тони пластика и алуминиум од веќе користените капсули. За да не придонесете за ова, доколку веќе имате машина за кафе со капсула, можете да користите капсули за повеќекратна употреба и ставете го кафето или инфузијата што ја сакате.

Избегнувајте користење на гас за бојлерот

Ниту на Путин, ниту на Алжир, престанете да користите гас во бојлерот за туш со електричен. Не само што избегнувате согорување, туку и ќе избегнете да носите плински боци (ако немате градски гас).

Создадете сопствена енергија

Без разлика дали се користи биомаса што ги произведувате, како суви лисја, лушпи од ореви, дрво за кастрење итн., за да се загреете или користите соларни панели да произведува струја од сонцето…

Заштеда на вода за полнење на базенот со испарување

Во лето со жештините од базенот испарува голема количина на вода. Ако е така, можеш заштедете многу литри во текот на летната сезона со тоа што нема да морате да го полните базенот толку многу благодарение на овие производи кои дури ќе ви помогнат да ги затворите протекувањето:

Јадете ЕКО, за вашето здравје и за доброто на планетата

Секако, внимавајте на исхраната. Јади здраво, одржувајте го вашето тело ослободено од одредени токсини и помогне да се избегне контаминирање на водоносни слоеви, реки и опустошување на земјиштето за земјоделските култури.

Движете се низ градот без емисии

Пребарај за возило или превозно средство без емисија кога се движите низ градот и избегнувате да го користите автомобилот или моторот.

Со попуст SMARTGYRO Dual Crossover...
Со попуст Xiaomi MI Electric ...

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.