Создавајте струја со снег

снежен потенцијал

Знаеме дека денес креативноста игра фундаментална улога во создавањето на нови начини за добивање енергија. Во овој случај, научниците истражуваат дали тоа може да биде произведуваат струја со снег. Кога имате фотоволтаичен систем, може да наидете на некои потешкотии со снегот. Земајќи ги предвид овие услови, тим истражувачи создадоа уред кој може да генерира енергија од снег.

Во оваа статија ќе ви кажеме дали навистина можете да генерирате електрична енергија со снег и како тие го постигнале тоа.

Создавајте струја со снег

како се произведува струја со снег

Универзитетот во Калифорнија (UCLA) разви иновативен уред кој генерира електрична енергија искористувајќи ја моќта на снегот што паѓа. Овој уред Тој е прв од ваков вид и се издвојува по тоа што е економичен и високо приспособлив, поседувајќи ги уникатните квалитети да се биде тенок, флексибилен и сличен по изглед на пластичен лим.

Според Ричард Канер, професор по иновации на материјали на UCLA и главен автор на студијата, уредот е способен да работи во далечни региони бидејќи генерира сопствена енергија и не бара употреба на батерии. Оваа паметна технологија служи како метеоролошка станица и може точно да ја измери количината на снег, насоката во која паѓа, како и брзината и насоката на ветрот.

Оваа технологија, наречена од истражувачите „Трибоелектричен наногенератор базиран на снег“ или TENG, е способен да генерира полнеж преку механизмот на статички електрицитет. Како резултат на размена на електрони, може да произведе и енергија.

Според Канер, познат професор по хемија, биохемија и материјали наука и инженерство, како и член на Калифорнискиот институт за наносистеми, статичкиот електрицитет произлегува од интеракцијата помеѓу два вида материјали. Еден материјал зафаќа електрони додека другиот ги напушта, предизвикувајќи одвојување на полнежот. Овој процес создава електрична енергија навидум од ништо.

Снегот е позитивно наелектризиран ентитет кој ослободува електрони. Во меѓувреме, силиконот, вештачки гумен материјал изграден од атоми на силициум и кислород, како и јаглерод, водород и други елементи, е негативно наелектризиран. Ако снегот допре површина направена од силикон, ќе генерира електричен полнеж што опремата може да го собере, а со тоа ќе се генерира електрична енергија.

Како снегот може да генерира струја?

произведуваат струја со снег

Махер Ел-Кади, истражувачки асистент по хемија и биохемија во UCLA, Тој го објасни својот експеримент и изјави дека бидејќи снегот веќе има полнење, Тие решиле да воведат материјал со спротивен полнеж за да го извлечат полнежот и да создадат струја.

Според експертот, ефективноста на уредот во голема мера зависи од способноста на материјалот да ги поврати електроните, и покрај природната желба снегот да ги фрли. По спроведувањето на темелна евалуација на неколку материјали, вклучително и тефлон и алуминиумска фолија, беше утврдено дека силиконот ги надминува сите и генерира највисоко ниво на полнење.

Во зима, Околу 30% од површината на Земјата е покриена со снег, што може да предизвика проблеми за соларните панели. Акумулацијата на снег го намалува количеството на сончева светлина што доаѓа до соларните панели, што резултира со намалување на производството и ефикасноста на енергијата. Развиен е нов уред кој може да се интегрира во соларни панели за да обезбеди непречено напојување дури и во снежни услови.

Овој конкретен уред може да се користи за следење на зимските спортови како што е скијањето. Неговата главна функција е да обезбеди попрецизна проценка на перформансите на спортистот додека извршува активности како што се трчање, одење или скокање. Дополнително, има способност да препознава значајни шеми на движење што се користат во скијањето во крос, а кои не се откриваат преку употреба на паметен часовник.

Нови технологии за обновливи извори

користете снег за производство на електрична енергија

Потенцијалот за нова ера на самоодржлива технологија за носење дизајнирана да ги следи спортските перформанси е на хоризонтот. Уредот е способен да пренесува сигнали кои даваат информации за физичката активност на поединецот. Ова вклучува идентификување дали се движат, како и да прави разлика помеѓу различни видови на движење како одење, трчање или скокање.

За да создаде нов уред за фаќање товар, истражувачкиот тим користел технологија за 3D печатење. Уредот се состои од две главни компоненти: силиконски слој и електрода. Тимот е оптимист за потенцијалот на уредот за евтино производство, поради пристапноста на силиконот и едноставноста на процесот на производство. Силиконот најчесто се користи во различни индустрии, вклучувајќи биомедицински импланти, изолација на електрична жица и лубриканти. Со оваа нова апликација во производството на енергија, можностите на силиконот се проширија уште повеќе.

Канерова лабораторија има произведено низа иновативни уреди. Меѓу нив, постои специјализирана мембрана која функционира за разделување на нафтата од вода, како и за прочистување на резидуалниот отпад произведен како нуспроизвод од хидрауличното кршење за нафта и гас од шкрилци. Друго достигнување на лабораторијата во 2017 година беше создавањето на уред кој профитабилно и ефикасно ќе ја искористи и складира сончевата енергија. Дополнително, овој уред има способност да генерира водородно гориво што може да се користи во автомобилите со горивни ќелии.

Други истражувања за производство на електрична енергија со снег

Во Јапонија, Универзитетот за електроника и комуникациска технологија во Токио и ИТ стартапот Форте ја проучувале можноста за производство на електрична енергија од снег. Истражувањето започна во декември 2022 година и проектот сè уште е во тек. Ова користи температурни разлики за да генерира енергија. Клучот е што температурната разлика е многу голема за да се произведе максимално производство на енергија.

Експериментот се состоеше од поставување на цевки во снегот. За тоа, Снегот што паѓа во градот во моментов го заробуваат во напуштен базен. Овие цевки ја пренесуваат топлината на снегот, кој доаѓа од надворешниот воздух и се загрева од сонцето. Тие предложија да се изгради турбина што може да генерира електрична струја и да генерира енергија. Тимот се надева дека системот ќе биде ефикасен како соларните панели, но во зима и со користење на снег. Системот се соочува со важни предизвици, бидејќи бара големи капацитети за складирање на снег.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за истражувањето за производство на електрична енергија со снег.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.