Проект за расчистување на океаните за чистење на океаните

проект за расчистување на океаните

Идејата можеби изгледа луда, но е една од најсериозните. Од пред три години, Бојан летва, 19-годишен холандски Новен, работи на проект за платформа слична на џиновска инка, способна за чистење на океаните. Новина: физибилити студија тврди дека е концептот може да работи и да дозволи Океан Пацифик ослободете се од половина од неговиот пластичен отпад за десет години, тоа е 70 милиони килограми.

Врз основа на откритието, кога имав само 16 години, дека во Грција имало повеќе отпад отколку риба за капење, Бојан летва Овој механизам беше разгледан: Да се ​​користат струи и ветрови за привлекување на пластика Покрај тоа, овој концепт има предност да не повлекува никаков вид ризик за морската фауна или флора.

По основањето во 2013 година, Чистење на океанот, кој успеа да собере 100 волонтери, младиот човек денес се стреми да собере 2 милиони долари во рок од 100 дена за да изгради платформа пилот целосно оперативна во следните три до четири години.

Ако твојот пронајдок да го видите денот, тоа ќе има значително влијание врз состојбата на океаните. Но, сепак, пластичниот отпад е само дел од проблемот. Тука е и прашањето за закиселување, прекумерен риболов, покрај размислувањето за средство што спречува конечно пластиката океаните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Карлос Рафаел Веландија Дијаз dijo

    конечно има лик кој е заинтересиран за ова опкружување, јас се приклучувам на неговата кампања, затоа што знам како се развива, активирачот е пукан со голема брзина, последиците ќе бидат погубни на краток и долг рок, време е да се дејствува против Натпреварите, кои го водат светот кон глобална катастрофа, планетата продолжува да зборува, не знаеме какви ќе бидат нејзините последици подоцна, јас сум исто така во кампања за глобално затоплување, знам дека ако се здружиме, ќе да бидат во можност да регулираат толку многу загадување на реките што нејзините води одат кон морињата што патем се раселува морето поради толкаво загадување од реките и се одзема земјата.