Прогнозата на енергијата на ветерот во 2030 година според ПРЕПА

ветерна енергија Шпанија

Здружението за деловни ветрови (ПРЕПА) ја подготви анализата „Потребни елементи за енергетската транзиција. Предлози за електричен сектор“, што тој го испрати до Комитетот на експерти за енергетска транзиција.

Целта на здружението е да направи а реален предлог за придонесот на ветерната енергија во мешавината на електрична енергија во 2020, 2030 и 2050 година. Енергетската транзиција бара долгорочно планирање.

ПРЕПА го зеде како референца сценариото предложено од Европската комисија засновано врз моделот PRIMES за 2030 година, кој предвидува прилично мал раст на електрична побарувачка. PREPA постави многу поамбициозни цели за електрификација и декарбонизација, со цел да се исполни целта на Парискиот договор да се обиде да постигне 80-95% намалување на емисиите на стакленички гасови до 2050 година.

CO2

Секторот електрична енергија мора да биде во можност да ги исполни новите побарувања за електрична енергија без да ги казнува целите за намалување на емисиите.

Како резиме на извештајот, енергијата на ветерот е инсталирана во 2020 година би достигнал 28.000 MW (земајќи ги предвид аукциите на нова моќност веќе доделена во 2016 и 2017 година и квотата на канариската моќност на ветерот), така што енергијата на ветерот ќе се зголеми за 1.700 MW годишно во просек помеѓу крајот на 2017 година и почетокот на 2020 година. во следната декада тоа би се зголемило за 1.200 MW годишно во просек до 2030 година, достигнувајќи 40.000 MW инсталирана моќност.

Енергијата на ветерот

Благодарение на овие нови ветерни турбини, емисиите на шпанскиот електричен сектор се би намалил до 2020 година за 30% во споредба со 2005 година (референтна година за европскиот систем за трговија со емисии, ЕТС во својот акроним на англиски јазик) и за 42% до 2030 година.

Во најдобро сценарио, декарбонизацијата на системот за електрична енергија би била 100% до 2040 година. Покрај тоа, шпанската мешавина на електрична енергија ќе достигне 40% од покриеност на побарувачката со обновливи извори во 2020 година, 62% во 2030 година, 92% во 2040 година и 100% до 2050 година.

Да се ​​изврши инсталирање на нова моќност на ветерот поставено од сценариото PREPA, потребно е да се има едноставност, стабилност и безбедност во регулацијата.

Ветерна турбина

Според директорот на АЕЕ, Хуан Вирџилио Маркез: „Тековниот енергетски модел е некомпатибилен со целите што си ги поставивме во Европа. Енергетското планирање на новиот модел мора да биде формулирано на долг рок со видливост и координација на трансверзални политики. Покрај тоа, пазарот мора да даде соодветни сигнали за инвестиции и фискалната рамка мора да биде точна. Водењето на процесот е клучно и мора да биде објективно и независно. Секторот за ветер е подготвен и конкурентен да му обезбеди на системот капацитет на ветер потребен за постигнување на целите на декарбонизацијата, снабдувајќи повеќе од 30% од електричната енергија во 2030 година. Врз основа на сценариото развиено од AEE, инсталираната моќност во 2020 година треба да биде 28.000 MW и до 2030 година би било 40.000 2050 MW. До 60.000 година, инсталираната моќност на ветерот би била XNUMX MW “.

Доколку се исполни сценариото PREPA за инсталирање на ветерна моќ, тоа би имало околу bestверски придобивки. Некои од нив би биле:

• Шпанската енергетска безбедност би се подобрила бидејќи увозот на фосилни горива се намалил за 18 милиони тони еквивалент на нафта

• Тоа би значело 32.000 работни места во секторот ветер

• Придонесот за БДП би бил повеќе од 4.000 милиони евра

• Со тоа ќе се избегне емисија на 47 милиони тони СО2

За шпанскиот ветер сектор тоа ќе има значителни придобивки како што се:

- Повторно активирање на индустриската активност и технолошки поради инсталирање на нова моќност со брзина и волумен сличен на оној од изминатата деценија.

- Развојот на внатрешниот пазар ќе ја подобри конкурентската позиција (економии на обем, технолошко лидерство, квалификувани професионалци и сл.) на шпански компании, што дополнително би го зголемило извозот.

- Активноста за одржување на објектите би играла уште порелевантна улога.

Во анализата „Елементи неопходни за енергетската транзиција. Предлози за секторот електрична енергија “, АЕЕ предлага усвојување на низа конкретни мерки во секторот електрична енергија за олеснување на придонесот на обновливите извори на енергија во постигнувањето на целите во 2030 и 2050 година. Мерките се концентрирани во шест области: Планирање и Рамковна регулатива , оданочување, нови механизми за финансирање, меѓу другите.

Некои од овие конкретни мерки, означени од различните области, се:

Планирање и регулаторна рамка

  • Дефинирајте ги задолжителните цели за 2030 за секторот, овозможувајќи прогресивна патека (2031-2050) за да се постигне целта за 80-95% намалување на емисиите на СО2 до 2050 година.

Емисии на стакленички гасови

  • Елиминирајте ги трошоците од сметката за електрична енергија вонземјанин за снабдување.
  • Воспоставете стабилна рамка за инсталација на обновлива енергија: стабилни механизми за наградување, пат за спроведување и временски распоред за аукции.
  • Олеснување на инвестициите во интерконекција меѓу земјите за да се обезбеди вишок на извоз.

Оданочување

• Воспоставете даночен систем еколошки што им помага на инвеститорите да инвестираат во ефикасна и чиста енергија, заснована на концептот дека „загадувачот плаќа“.

• Елиминирајте го оданочувањето чисто колекција за обновливи извори, како што се регионалните надоместоци за обновливи извори и данокот за производство на електрична енергија.

Технолошка еволуција 

• Одобри Национален план за Електризирање, кој ги опфаќа сите сектори, главно транспортот.

• Спроведување на регулаторна рамка што промовира само-потрошувачка и складирање на енергија.

• Поставете регулаторни механизми, економски или фискални што поттикнуваат напојување и продолжување на животниот век на парковите во области со висок ресурс на ветер.

Инсталација на ветерница


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.