Причините за уништувањето на шумите на планетата

Искочување на шумите

Земјоделското проширување е главната причина за уништување на шумите во светот. Насадите со маслодајна палма, развојот на земјоделски култури за добиточна храна, ископување метали и скапоцени минерали, се главните причини за уништување на шумите. Многу од сиромашните и патнички мали земјоделци, исто така, учествуваат во уништување на шумите, бидејќи тие горат шуми да може да сее мали парцели.

На пример, во Бразил, примарните шуми се уништуваат за да растат соја што го хранат добитокот, а шеќерната трска за производство на биоетанол, додека во Индонезија, земјите се исчистени од дрвја за да се засадат палми што произведуваат масло, кои ги преплавуваат производите на супермаркетите и наскоро може да ги нахранат и автомобилите.

La експанзија земјоделски тоа е исто така последица на демографскиот пораст на светската популација.

Екстракција на фосилни горива

Конечно, извлекувањето на нафта и гасот исто така игра улога бидејќи огромни делови од шуми се оштетени од експлоатација и поставување нафтоводи, а да не ги спомнуваме честите протекувања на нафта или експлоатацијата на катран песок.

Нелегална сеча

La експлоатација незаконски дрвото исто така игра важна улога во уништувањето на шумите. Европа носи голема одговорност за оваа деградација, бидејќи околу една четвртина од нејзиниот увоз на дрва доаѓа од нелегални извори. Се проценува дека помеѓу 50 и 90% од експлоатацијата на шумите во клучните тропски земји од сливот на Амазон, Централна Африка и Југоисточна Азија, доаѓа од организиран криминал.

Губење на биодиверзитетот

На шуми тие се домаќини на повеќе од 80% од копнениот биодиверзитет и претставуваат еден од последните засолништа за многу животински и растителни видови. Поради оваа причина, уништувањето на шумите е катастрофа и за човекот и за другите видови, бидејќи се проценува дека годишно исчезнуваат 27.000 XNUMX видови животни и растенија поради уништување на дрвјата. Оваа загуба на биодиверзитет, што може да биде неповратно, го отсекува човештвото од непроценливи услуги и ресурси. Навистина, системите за храна се многу зависни од биодиверзитетот, а значителен дел од лековите се од биолошко потекло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   касааламеда dijo

  Одличен напис.
  Јас би го потенцирал производството на биогорива, кое ни беше продадено како еколошка практика и на крајот не беше.
  Сега е палмино масло.
  И од секогаш, земјоделството и сточарството се главните причини за уништувањето на шумите.