Пристигна првиот генератор на плима и снага во големи размери

DeltaStream во Велс

Денес алтернативниот и чист извор на енергија е од витално значење. Плимната енергија има огромен потенцијал што се крие во нашите океани и дека допрва треба да се искористи уредно

Првиот генератор со целосен обем на овој вид енергија беше претставен во Велс во низа напори да се намалат емисиите на јаглерод во Велика Британија. Овој генератор на електрична енергија ќе работи под 12-месечни испитувања во Ramsay Sound, Pembrokeshire. Енергијата произведена од демонстрацискиот уред е 400 киловати, која ќе се инсталира за неколку недели и ќе се користи за напојување на 100 куќи во близина.

Tidal Energy Ltd тврди дека неговиот патентиран DeltaStream ќе има значајна важност во оваа област на енергии обновливи. Директорот на компанијата Мартин Марфи рече дека воведувањето на овој генератор претставува пресвртница во индустријата за плима и снабдување во Велс: 'Овој проект за Велс, кој освен презентирање на нашите амбиции кога станува збор за чиста енергија, ќе им донесе и значителни можности на луѓето од областа и нивните бизниси".

Овој прв генератор ќе биде првиот од уште 9 што планираат да возат во Сент Дејвидс Хед во Пемрокешир за да формира мрежа што генерира 10 мегавати енергија. DeltaStream тежи над 150 тони, а неговите димензии се 16 x 20 метри. Има 3 хоризонтални турбини со острица поврзани со генератор и самиот комплет формира триаголник.

Енергија на морска вода

Овој проект е субвенциониран за 8 милиони фунти средства од Европската унија. До 2035 година се предвидува дека овој вид на енергија вреди близу 6100 милијарди фунти за економијата во Велика Британија, создавајќи повеќе од 20000 XNUMX работни места.

Видеото што ви го пренесуваме од овие редови покажете како работи овој генератор на плимната енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.