Дали можат да се спречат природните катастрофи?

Вулканска ерупција

Средствата за рано предупредување во метеорологија генерално се сигурни во предвидувањето Природни непогоди. Специјалистите знаат како точно да го моделираат однесувањето на воздушните маси и да имаат многу целосни податоци, од целата површина на земјината топка.

На сателити метеоролошки тие постојано шират податоци и слики за распределбата на воздушните маси преку континентите и над океаните. Имаме густа мрежа на копнени и морски станици на светот, кои трајно собираат податоци за сите метеоролошки елементи во долните слоеви на атмосферата.

Овие наб groundудувања на земјата и вселената поврзани со ефикасен телекомуникациски систем овозможуваат различните локални прогнози да бидат составени во глобален систем, способен за предвиди најекстремните манифестации во корисно време, за да може да се преземат превентивни мерки. Временските прогнози ви овозможуваат однапред да бидете информирани за силни нарушувања, кои поради нивниот интензитет и фреквенција, ризикуваат да предизвикаат катастрофа.

На радари метеоролошки на теренот тие играат важна улога во краткорочното предвидување тука. Тие овозможуваат да се процени точката на удар и важноста на врнежите од дожд чии влијанија врз протокот на тековите на водите се контролираат од сензори, што овозможува навремено да се предизвика тревога за да се избегне или ограничи излевањето на реките. Повеќето од земјите во светот имаат топографски податоци за курсеви dвода и на хидролошките сливови, што овозможува лесно предвидување на однесувањето на водите во зависност од времетраењето и обемот на врнежите.

Сепак, овие уреди понекогаш имаат недостаток на прецизност или се толкуваат погрешно во корисно време. Многу неодамнешни примери покажуваат дека особено недостаток на организација и неуспех да се цени a пелигро тие се одговорни за катастрофалната рамнотежа во одредени метеоролошки настани. Ние се осврнуваме конкретно на случајот со циклонот Катрина, кој сè уште го паметиме.

Вулкански ерупции

на ерупции вулкански тие се релативно лесни за спречување, бидејќи се придружени со многу физички појави и хемиски реакции кои можат да се следат независно едни од други. На ерупциите секогаш им претходи интензивна сеизмичка активност и проширување на земјината кора. Што се однесува до будењето на заспаните вулкани, некои сеизмички сензори се доволни да го детектираат навреме и да се огласи со аларм.

Кога има ризик вулкански непосреденКако што лавата напредува на површината, откриено е дека земјата се надува, се ослободуваат гасови и истовремено се забележуваат локални нарушувања во гравитационото поле и во магнетното поле на Земјата.

Изгледот, фреквенцијата и интензитетот на овие појави овозможуваат предупредувањето да се огласи на среден рок врз основа на податоците обезбедени од збир на инструменти за откривање. Овие ги анализираат емисиите на гасови, варијациите во составот на почвата на површината и на длабочината и ги снимаат модификациите над полето на гравитација или магнетното поле.

Работите стануваат покомплицирани кога лавата се приближува до површината, концентрирајќи ги ефектите на сè помалата површина. Тогаш е неопходно да се очекува зголемен број на мерни инструменти со цел да се обележи областа со најголем ризик. Како што се зголемува притисокот, хемиските и физичките манифестации се размножуваат.

Колку е поизразено осиптолку повеќе станува деликатна вашата предвидливост. Поради оваа причина, краткорочните предвидувања во овој домен се ретки и несигурни, бидејќи во моментов немаме сензори и инструменти за мерење за сите активни вулкани низ целиот свет.

Што се однесува до вулкани регистрирани како експлозивни и опасни, наједноставно е да се обележи зона за забрана за влез околу нив и евакуираат до блиските градови. Но, ова е полесно да се каже отколку да се направи, од очигледни социоекономски причини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.