Енергијата на природен гас произведува и загадување

Експлоатација на гас

La енергија на природен гас се гледа со добри очи бидејќи станува збор за многу почисто гориво отколку јагленот и понекогаш се користи како негова природна замена.

Но оваа позитивна репутација не е толку вистинита како што изгледа според различни извештаи и извештаи, во кои е објаснето како енергијата што доаѓа од природниот гас произведува големо загадување кога се спроведува процесот на извлекување на истиот. Токму кога ќе гори во процесот на согорување е појасно затоа што неговите емисии на гас се помали во тоа време.

Треба да бидете внимателни со како се вреднуваат одредени производи, бидејќи не е само последниот дел во кој произведената контаминација не е очигледна, туку и во целиот процес. Фрактурирање или хидраулично кршење е токму таму каде што е најзагадувачки момент.

Fracking се состои при создавање пукнатини во карпата така што дел од гасот тече кон надвор и може да се извлече на подобар начин подоцна од бунар. Покрај тоа, проблемот со овој систем е што во овој дел од производството се користат хемикалии кои потоа се испуштаат во атмосферата.

Еден од сериозните проблеми е што ја загадува подземната вода за пиење и предизвикува големи емисии на СО2 и метан, што ги влошува глобалното затоплување и климатските промени. Поради контаминацијата на подземната вода за пиење, се случува здравјето на населението во близина на акумулациите значително да се влоши, освен оние отпадоци што одат во воздухот.

Фосилно гориво

Пламен на природен гас

Природниот гас е фосилно гориво, иако глобалните емисии од неговото согорување тие не се мнозинство на проблемот што ако тоа предизвикува јаглен или нафта.

Емитира природен гас 50 до 60 проценти помалку СО2 кога се согорува во нова централа за природен гас во споредба со типичните емисии од постројка за јаглен. Исто така, се намалуваат гасовите ослободени во атмосферата за 15 до 20 проценти во споредба со оние предизвикани од бензински мотор во возило.

Каде да тоа неговите емисии се наоѓаат при вадење и дупчење на гас природен гас од бунари и негов транспорт преку цевководи што резултира со филтрирање на метан, гас дури и помоќен од СО2. Прелиминарните студии покажуваат дека емисиите на метан сочинуваат од 1 до 9 проценти од вкупните емисии.

Загадување во воздухот со генерирање енергија од природен гас

Контаминација

Природниот гас подразбира почисто согорување отколку другите фосилни горива, бидејќи произведува мали количини на сулфур, жива и други честички. Горењето природен гас произведува азот оксид, иако на пониско ниво од бензинот и дизелот што се користат во моторите на возилата.

10.000 XNUMX американски домови кои работат Со природен гас наместо јаглен, се избегнуваат годишни емисии од 1.900 тони азотни оксиди, 3.900 тони SO2 и 5.200 тони честички. Намалувањето на тие емисии станува придобивки од јавното здравство, бидејќи тие загадувачи се поврзани со проблеми како астма, бронхитис, рак на белите дробови и повеќе.

Иако ги има овие придобивки, развојот на неконвенционален гас може влијаат на локалниот и регионалниот квалитет на воздухот. Искусни се високи концентрации на загадувачи на воздухот во некои области каде се појавува дупчење.

Изложеноста на високо ниво на овие загадувачи може промовираат респираторни проблеми, кардиоваскуларни проблеми и рак.

Фракинг

Дијаграм на фракинг

Хидрауличното кршење е техника за зголемување на извлекувањето нафта и гас под земја. Од 1947 година, околу 2,5 милиони скршеници на бунари се случија низ целиот свет, вклучително и еден милион во САД.

Техниката се состои од генерираат еден или повеќе канали со висока пропустливост преку вбризгување на вода под висок притисок, така што таа ќе го надмине отпорот на карпата и ќе отвори контролирана фрактура на дното на бунарот, во посакуваниот дел од формацијата што содржи јаглеводород.

Употребата на оваа техника е дозволена производството на нафта ќе се зголеми за 45% од 2010 година, што ги направи САД втор по големина производител во светот.

Исто така, се забележува дека влијанието врз животната средина на оваа техника, што вклучува контаминација на водоносни слоеви, голема потрошувачка на вода, загадување на воздухот, загадување на бучавата, миграција на гасови и хемикалии што се користат на површината, контаминација на површината како резултат на излевање и можни здравствени ефекти кои произлегуваат од тоа.

Друг од најсериозните случаи на фракинг е зголемување на сеизмичката активност, повеќето поврзани со длабоко вбризгување на течности.

Контаминација на водоносни слоеви

Водоносен слој

Со хидраулично кршење на бунарот предизвика истекување на гасови, радиоактивни материјали и метан до снабдувањето со вода за пиење.

Постојат документирани случаи на водоносни слоеви во близина на бунари за гас кои биле контаминирани со фракции на фракции, како и гасови, вклучувајќи метан и испарливи органски соединенија. Една од најголемите причини за загадување е лошо направена конструкција или бунари што пукаат дозволувајќи истекување на гас во водоносникот.

Течностите што се користат при хидраулично кршење исто така достигнаа напуштени бунари, како и некои неправилно запечатени, што на крајот резултира со загадување на овие водоносни слоеви.

Земјотреси

Пукнатини на земјотресот

Fracking е поврзано со сеизмичка активност со мала големина, но ваквите настани обично не можат да се детектираат на површината.

Иако употребата на отпадна вода при инјектирање при висок притисок во бунари за инјектирање од класа II има биле поврзани со земјотреси од поголема големина во Соединетите држави. Најмалку половина од земјотресите со јачина од 4.5 степени или поголеми ја погодија внатрешноста на Соединетите држави во изминатата деценија, се случија во региони каде се јавува фракинг.

Една нова студија објавена во 2016 година и спроведена од тим геолози и сеизмолози од Тексашкиот Методистички универзитет во Јужна и Геолошки истражувања во САД, покажа дека вбризгувањето на големи количини на отпадни води во комбинација со екстракција на саламура од подлогата во бунарите Осиромашениот гас беше најверојатната причина за 27 земјотреси почувствувани од жителите на Азл, Тексас, во периодот од декември 2013 година до пролетта 2014 година, каде никогаш не биле поврзани со земјотреси.

Нејзините можни ефекти

Освен зголемувањето на земјотресите, хемиските соединенија што се користат во оваа техника би можеле ги загадуваат и копно и водоносни слоеви под земја, според британското кралско друштво во 2012 година.

Можете исто така да најдете три научни труда објавени во 2013 година кои се совпаѓаат во укажувањето на тоа контаминација на подземните води од фракинг тоа не е физички можно. Она што е јасно е дека за да не се случи, секогаш мора да се појавуваат најдобри оперативни практики. Се случува тоа да не е секогаш така, затоа постои голем проблем со загадување на подземните водоносни слоеви.

Документарни филмови за енергијата на природниот гас

Документарен филм Гасланд

Постојат неколку документарни филмови каде може да се најде јасна опозиција до фракинг како Гасланд на oshош Фокс. Во ова се изложени на проблеми со контаминација на водоносни слоеви во близина на бунарите за извлекување во места како Пенсилванија, Вајоминг и Колорадо.

Смешно е што тоа беше лоби во нафтената и гасната индустрија ги доведе во прашање оние собрани во филмот Фокс, така што веб-страницата Гасланд ќе ги побие тврдењата изнесени од лобистичката група.

Друг интересен филм е Ветената земја., презентиран од Мет Дејмон на тема хидраулично кршење. Исто така, во 2013 година беше претставен Гасланд 2, вториот дел од документарецот во кој тој го потврдува неговиот портрет на индустријата за природен гас, во кој неговото претставување како чиста и безбедна алтернатива на нафтата, навистина е мит. Долгорочните протекувања и загадувањето на воздухот и водата на крајот им штетат на локалните заедници и ја доведуваат во опасност климата поради емисиите на метан, моќен стаклен гас.

Барате замена за енергијата на природниот гас

Соларни панели како алтернатива на енергијата на природен гас

Со сето ова кажано, природниот гас не е толку чист Како што се обиде да покаже, но во својот процес ослободува загадувачи во атмосферата, исто како што се случува кога се користи техниката фракинг.

Затоа е погодно да се знае реалноста што ја опкружува енергијата на природен гас и продолжете да притискате многу силно за другите извори на енергија кои се целосно чисти и одржливи со текот на времето, како што се ветерот или сонцето, каде што мора да одиме со цел да ја одржуваме оваа планета безбедна и здрава.

Сите оние горива базирани на фосили неизбежно нè водат на тој самит за климата во Париз во која десетици земји мораа да прибегнат кон одредени одлуки да ги пласираат следната година во една во која обновливите извори на енергија треба да бидат главна цел.

Дали сакате да знаете што се котли за природен гас и како тие работат? Не пропуштајте го овој напис:

Поврзана статија:
Сè што треба да знаете за котлите за природен гас

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дијана Алварез dijo

  Адријана ми се допадна твојот напис и сакам да го користам за мојата теза, дали можеш да ми ги дадеш твоите податоци за правилно да те упатам и датумот на кој ја објавивте оваа статија. Благодарам

 2.   Викардијаг dijo

  Нови клиенти на „Фракинг“ во Чиапас, автобуси кои работат на природен гас и малкумина ја знаат еколошката штета што ја носи во земјата, и покрај фактот што носи „ЕКО“ на своето име. Хидрауличното кршење ја уништува природата на нашата земја

 3.   ssslabb dijo

  Големиот проблем за еколошките групи во оваа земја е недостаток на техничка обука и недостаток на интелектуална строгост во нивните аргументи. Важно е пред да се соочите со техника или експлоатација на ресурс, да ја знаете темелно, ако не како што реков претходно, аргументите немаат интелектуална строгост и, според тоа, од каква било валидност.
  Дебатата е апсолутно неопходна, општеството мора да биде свесно и сегашниот развој не може да го компромитира развојот на идните генерации, но незнаењето и стравот не можат да го запрат тековниот развој.
  Природниот гас при согорување произведува 1/5 од емисиите на СО2 од оние произведени со горење јаглен, тој сигурно не е 100% чист, но е многу подобра опција.
  Неточно е дека хидрауличното кршење е потребно за екстракција на природен гас, може да се случи на конвенционален начин ако резервоарот го дозволува тоа, а тоа се правеше до сега.
  Конечно, неконтролираните емисии на метан за време на производството на природен гас се обидуваат да бидат минимизирани што е можно повеќе, тоа е лесно разбирливо, кога компанија за извлекување троши огромни суми пари на производствен бунар, последното нешто што го сака е за предмет на вашето истражување ќе ти избега. Сепак, понекогаш е неизбежно, но за да се ублажи ова во производните погони, постојат факели што го согоруваат метанот што бега (многу штетен и со ефект на стаклена градина 8 пати поголем од СО2) во СО2, со многу помал ефект на стаклена градина.
  Глобалното затоплување е многу сериозен проблем да се земе предвид, а емисијата на стакленички гасови во атмосферата мора да се намали што е можно повеќе. Лично, верувам во транзиција кон општество со пониско и пониско ниво на емисија на јаглерод, сè додека не достигне 0. Но, тоа на краток рок е комплицирано и важно е да се биде ригорозен во дебатата и да се земат предвид најинтересните модели.
  Со почит

 4.   Карлос Фабијан dijo

  Мануел Рамирез, дозволете ми да ви кажам дека вашата статија е доста добра, мислев дека „природниот“ гас навистина не загадува, но сега гледам тотално различно, болно е како се жртвува вода, за ова.
  Во право сте за енергијата на ветерот, но ова има и свои лоши страни бидејќи кога ќе најдат долги зимски периоди оваа енергија ќе истече, сега би сакал да ве прашам кои други опции не загадуваат може да ги користиме?

  1.    Мануел Рамирез dijo

   Ви благодариме за вашиот коментар Карлос!

 5.   марија мориниго dijo

  грижата за животната средина е грижата за нас самите

 6.   Консалтинг Квалитет Консалтинг dijo

  Одлична тема и добра точка ... сè што е фосилно никогаш нема да биде зелено

 7.   Брајан dijo

  Вистина е дека тоа е природен гас, но е безопасен (така мислат луѓето). Но, тоа е фосилно гориво што значи дека истекува и загадува

 8.   Данило Мартинез Оливо. dijo

  Објавувањето на статијата е многу добро. Јас се претплаќам на неколку заинтересирани «од кланот на трката», во врска со ефектот на стаклена градина и глобалното затоплување што нè погодува сите нас и на крајот ќе нè убие за да не го спречиме тоа за вознемирената потрага по богатство за кое никој нема да преземе гробот, но да, ќе го напушти за возврат, неговата соработка ја труе планетата. Ова ме натера многу бргу да промовирам важен проект за електрификација во Доминиканската Република, почнувајќи со слободен пад на водата од Карипското Море со гравитација во првата фаза преку тунели со антикорозивни турбини со низок пад и во втора фаза со иста количина на вода низ преминот низ голема просторија за машини за обратна осмоза, што се депонира во голем резервоар, ќе ја произведе таа втора фаза. Добиената вода веќе на 44 метри под нивото на морето (во долината Ла Бахија де Неиба) ќе се индустријализира и ќе се користи за потрошувачка и агроиндустрија, како и хлориди и други производи што ќе бидат извлечени со електролиза, како што е молекуларното злато, итн. .

 9.   Александар окампо dijo

  Би сакал да знам кој од двата гасови, пропан и природен, произведува повеќе јаглерод моноксид кога ќе гори?
  Прашувам затоа што секогаш користев гас со пропан во шишиња и неодамна се префрлив на домашен природен гас.
  Откако се префрлив на природен гас, открив одреден мирис на горење што ми се врти во главата, што не ми се случи кога користев пропан. Јас понатаму разбирам дека в. е без мирис ... може некој да ми помогне?

 10.   Џозеф dijo

  Добро утро, можете ли да ми ги дадете вашите информации за да ве упатам на дел од моето истражување. Благодарам

 11.   престанете да пушите со ласерска малага dijo

  Интересен блог. Секојдневно учам нешто од секоја веб-страница. Секогаш е возбудливо да можете да ја читате содржината на другите писатели. Би сакал да користам нешто од твојот пост на мојата веб-страница, природно ќе оставам линк, ако ми дозволиш. Фала што Сподели.

 12.   Луис Антонио Риано dijo

  Добра вечер, спроведувам истрага за контаминација на природен гас и ми се допадна вашиот напис, можете ли да ми ги дадете податоците за упатување на мојата истрага.
  благодарение

 13.   заид dijo

  ок дик ми беше бескорисно: v

 14.   МАРИЦА МОРАЛЕС dijo

  Мануел Рамирез, ми се допадна твојот напис за „енергијата од природен гас исто така произведува загадување“ и ми се допадна и сакам да го користам за мојата теза, дали можеш да ми ги пренесеш своите податоци за да те упатам правилно и датумот на кој ја објавивте оваа статија. Благодарам

бул (точно)