приливна електрана

приливна електрана

Во светот на обновливите извори на енергија, има некои кои се попознати, како што се сончевата енергија и енергијата на ветерот, а други кои се помалку познати, како што е плимата и осеката. Тоа е еден вид на обновлива енергија што ги користи предностите на плимата и осеката на океанот. За да го направите ова, потребен ви е а приливна електрана каде што се врши трансформација на кинетичката енергија на плимата и осеката во електрична енергија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за плимната електрана, нејзините карактеристики и нејзината функција.

Енергија на плимата и осеката

плимната енергија

Океанот има огромен енергетски потенцијал, кој може да се претвори во електрична енергија преку различни технологии. Меѓу морските извори на енергија дефинирани од Институтот за диверзификација и заштеда на енергија (IDAE), наоѓаме различни видови:

 • Енергија на океанските струи: Се состои од искористување на кинетичката енергија на океанските струи за производство на електрична енергија.
 • Бранова енергија или бранова енергија: Тоа е употребата на механичката енергија на брановите.
 • Плимно термичко: Се заснова на искористување на разликата во температурата помеѓу површинската вода и морското дно. Оваа термичка промена се користи за електрична енергија.
 • Плимна моќ или приливна моќ: Се заснова на употребата на плимата и осеката, одливот и протокот на морската вода, произведени од гравитационото дејство на сонцето и месечината. Така, потенцијалната енергија на плимата и осеката се претвора во електрична енергија со движење на турбина, како во хидроцентралите.

Моќта на плимата е алтернативен извор на енергија заснован на искористување на одливот и протокот на океанската вода, која се создава од гравитациското влечење на сонцето и месечината. На овој начин, тоа е предвидлив природен феномен кој ни овозможува да предвидиме кога овие движења на водата може да се претворат во електрична енергија.

приливна електрана

приливите и обновливите енергии

Плимната електрана е онаа каде што е пронајдена соодветната механизација за трансформирање на кинетичката енергија на плимата и осеката во електрична енергија. Постојат неколку начини да се добие плимна енергија. Ајде да видиме секој од нив и нивните главни аспекти:

Генератори на приливи на струја

Познати и како TSGs (Tidal Stream Generators), овие генератори го користат движењето на водата за да ја претворат кинетичката енергија во електрична енергија. Ова е најпознатиот метод. Овој начин на добивање енергија Тоа претпоставува пониска цена и помал еколошки ефект во споредба со другите методи.

плимни брани

Овие брани ја користат потенцијалната водена енергија што постои помеѓу разликата во нивото помеѓу плимата и осеката. Тие се бариери со турбини, многу слични на традиционалните брани, изградени на влезот во заливот или езерото. Трошоците се високи, а профитот не е голем. Недостигот на места во светот што ги исполнуваат условите за нивно сместување и влијанието врз животната средина се два важни недостатоци.

Динамична плима на енергија

Технологијата е во теоретска фаза. Исто така познат како DTP (Dynamic Tidal Power), ги комбинира првите две, искористувајќи ја интеракцијата помеѓу кинетичката енергија и моќноста во приливите текови. Овој метод се состои од систем на големи брани кои предизвикуваат различни плимни фази во водата за да ги мобилизираат нејзините турбини кои генерираат енергија.

Предности и недостатоци

Нагласуваме дека оваа алтернативна енергија има неколку предности:

 • Тоа е чист извор на енергија кој не произведува стакленички гасови или други загадувачи од други видови извори на енергија.
 • Не се користи дополнително гориво.
 • Континуирано и сигурно производство на електрична енергија.
 • Плимите се неисцрпни и лесно се предвидуваат.
 • Тоа е обновлив извор на енергија.

И покрај големиот потенцијал, употребата на плимната енергија има и недостатоци, вклучувајќи:

 • Ова може да се постигне преку значителна финансиска инвестиција. Скапо е да се инсталира.
 • Има големо визуелно и пејзажно влијание на брегот, што е еден од најзагрижувачките недостатоци на плимата и осеката.
 • Моќта на плимата и осеката не е најдобрата опција за сите географски области. Бидејќи количината на енергија што можеме да ја добиеме зависи од степенот на движење на океанот и јачината на плимата и осеката.

плимната енергија Се користи за производство на електрична енергија од 1960-тите. Земја-пионер е Франција, чијашто централа за плима „Lens“ сè уште е во функција.

Земјите кои моментално имаат капацитет за производство на електрична енергија од плима се: Јужна Кореја, потоа Франција, Канада, Обединетото Кралство и Норвешка. Во моментов, плимната енергија претставува само мал дел од вкупната обновлива енергија во светот, но потенцијалот е огромен.

Работење на плимната електрана

приливна електрана и нејзина употреба

Плимната електрана е место каде што енергијата произведена од плимата и осеката на океаните се претвора во електрична енергија. За да се искористи тоа, во долниот дел се градат брани со турбини, обично на устието на река или залив. Резервоарот создаден со изградбата на браната се полни и се празни со секое движење на плимата и минувањето на водата што ја произведува, што овозможува стартување на турбините кои произведуваат електрична енергија.

Како плимните електрани ја претвораат плимната енергија во електрична енергија? За да се одговори на ова прашање, неопходно е да се разгледаат принципите на потенцијална и кинетичка енергија на типични зголемувања и намалувања на плимата и осеката произведени од гравитационите интеракции на Сонцето и Месечината. Подигнувањето на водата се нарекува проток, а времето на спуштање е пократко од претходното.

Разликата во висината помеѓу нивото на морето и нивото на резервоарот е фундаментална, поради што, според Институтот за диверзификација и зачувување на енергијата (IDAE), таа е корисна само во крајбрежните точки каде висината на плимата и плимата надолу се разликува за повеќе од 5 метри во центарот на инсталацијата на овие карактеристики. Овие услови може да се исполнат само на ограничен број локации на Земјата. Во фабриките, електричната енергија се претвора со помош на турбини или алтернатори. Со ротација на неговите сечила и со самата циркулација на водата се произведува електрична енергија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за приливната електрана и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.