Пречистителни станици

пречистителни станици

Отпадните води се генерираат во сите активности на човекот што мора да се третираат. ПСОВ се станиците пречистителни станици отпадни води и се одговорни за третман на овие води. Тоа е вода што произлегува од човечки активности кои доаѓаат од градови, индустрии, земјоделство итн. Претставува потенцијална опасност за животната средина, бидејќи излевањето и истекувањето може да ослободи токсични материи што предизвикуваат еколошки катастрофи.

Затоа, ние ќе ви кажеме сè што треба да знаете за постројките за третман на вода.

Процеси на третман на вода

дизајн на ПСОВ

Со цел водите да бидат вратени во природната средина, тие мора да следат низа третмани чија основна цел е да го елиминираат отпадот. Третманите варираат во зависност од карактеристиките на отпадните води и нивната крајна дестинација. Знаеме дека отпадните води се собираат преку колекторски цевки што ги прават да стигнат до постројките за третман на отпадни води. Овде се подложени на различни третмани за да можат да ги прочистат.

Во скоро сите сезони, водите имаат тенденција да останат во просек 24-48 часа пред да бидат вратени на каналот. Овој канал може да биде река, резервоар или море. Во пречистителните станици се подложени на следниве третмани:

 • Предтретман: Се состои од елиминација на најголемите цврсти материи што се присутни во водата, како што се песок и масла. Овој предтретман е неопходен за да може да се услови водата за нејзините последователни процеси.
 • Примарен третман
 • Секундарен третман: Се користи само во случај во кој сакате дополнително да ја прочистите водата за да ја истурите во заштитени природни области. Поради високата цена што ја имаат, тоа обично не се прави нормално.

Stepе објасниме чекор по чекор кои се главните процеси што се случуваат во пречистителните станици.

Третмани во постројки за канализација

третман на вода

Примарен третман

Се состои од некои физичко-хемиски процеси кои се применуваат со цел да се намали содржината на суспендирани честички во водата. Повеќето суспендирани цврсти материи што можат да се најдат можат да бидат таложени или лебдат. Оние што се таложат обично достигнуваат дното по краток временски период, додека вторите се честички толку мали што тие се веќе интегрирани во водата и не можат да лебдат во мојот талог. За да се отстранат овие помали честички, потребни се други побарувачки третмани.

Некои методи што се користат при примарен третман го вклучуваат следново:

 • Седиментација: тоа е процес со кој седиментните честички можат да паднат на дното благодарение на дејството на гравитацијата. Во овој процес, кој е едноставен и ефтин, може да се елиминираат до 40% од цврстите материи содржани во водата. Внатре во пречистителната станица има резервоари наречени деканти и тука се случува таложење.
 • Плови: Се состои во отстранување на пени, масти и масла бидејќи, поради нивната мала густина, тие имаат тенденција да се населуваат во површинскиот слој на водата. Во овој процес исто така е можно да се отстранат честички со помала густина. За да го направите ова, потребно е да се инјектираат воздушни меури за да се олесни нивното искачување и отстранување. Со оваа флотација, може да се отстранат до 75% суспендирани цврсти честички. Овој процес се одвива во други резервоари кои се нарекуваат растворени раствори на воздухот.
 • Неутрализација: тоа е процес кој се состои од нормализирање на pH вредноста. Ова значи дека водата треба да се прилагоди на pH помеѓу 6-8.5. Во случај на кисела отпадна вода, пречистителните станици треба да ја регулираат количината на тешки метали што се додаваат на алкалните материи со цел да се подигне pH на водата. Напротив, отпадните води се воведуваат повеќе алкален јаглерод диоксид за да се намали pH вредноста до нормалните вредности.
 • Други процеси: ако сакате да постигнете поголемо прочистување на отпадните води, се применуваат некои техники како што се употреба на септички јами, лагуни, зелени филтри или други хемиски процеси како размена на јони, редукција, оксидација, итн.

Секундарен третман во пречистителни станици

Пречистителни станици и третман

Како што споменавме претходно, освен ако не е потребен висок степен на прочистување, овој секундарен третман не се спроведува во постројките за канализација. Се состои од збир на биолошки процеси кои имаат за цел да ја елиминираат скоро целосно присутната органска материја. Тие се биолошки процеси во кои некои бактерии и микроорганизми се користат за трансформација на органската материја во клеточна биомаса, енергија, гасови и вода. Предноста на овој третман во однос на другите е тоа што е 90% ефикасен.

Во секундарниот третман на канализационите постројки разликуваат некои одделни процеси во аеробни и анаеробни. Првите се во присуство на кислород, а вторите во отсуство на кислород. Ајде да видиме кои се тие:

 • Аеробни процеси: потребно е да се воведе кислород во резервоарите каде стамовите влегуваат во отпадните води. Во текот на оваа фаза се случува деградација на органската материја и се ослободуваат вода и јаглерод диоксид. Во оваа фаза, азотните производи се елиминираат, како што е амонијакот, кој е многу токсичен дериват на азот. Иако нитратот повеќе не е токсичен, тој е форма што може да се асимилира од растенијата, па затоа може да предизвика размножување на алгите и повторното растење на хранливите материи. Овој процес на збогатување на хранливите материи е познат како еутрофикација.
 • Анаеробни процеси: ова се прави во отсуство на кислород и се случуваат ферментативни реакции во кои органската материја се трансформира во енергија, јаглерод диоксид и метан гас.

Toе споменеме некои од третманите што се случуваат во пречистителни станици:

 • Активна тиња: Тоа е тој третман што се спроведува во присуство на кислород и се состои од додавање на органска материја со микроорганизми за да може да се филтрира кислородот што се одвива на реакциите.
 • Бактериски кревети: Тоа е аеробен процес и вклучува поставување потпори каде што се наоѓаат микроорганизми и остаток на вода. Неколку количини се додаваат за одржување на аеробните услови.
 • Зелени филтри: Тие се земјоделски култури кои се наводнуваат со отпадна вода и имаат капацитет да ги апсорбираат соединенијата.
 • Анаеробно варење: тие се изведуваат во целосно затворени резервоари во отсуство на кислород. Тука се користат бактерии кои произведуваат киселина и метан кога ја деградираат органската материја.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за пречистителните станици и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.