Предности и недостатоци на геотермалната енергија

Индустриски процес

Обновливите енергии се несомнено иднината на среден и долг рок, потребата да се бараат други видови на енергија за да се заменат сè повеќе исцрпените фосилни резерви

Ако зборуваме за геотермална енергија, се повикуваме на целосно обновлив вид на енергија, но ако е и нејзината употреба директен е висок, што е да се каже, капацитетот за обновување на депозитот е помал од оној за вадење, рече обновливоста ќе биде изгубена.

Што е геотермална енергија?

Геотермалната енергија е обновлива енергија што ја искористува топлината на подлогата до климатизација и се добива санитарна топла вода на еколошки начин. Иако е еден од обновливите извори на енергија помалку познати, нејзините ефекти се спектакуларни за восхит по природа. Сигурно сите можеме да запомниме слики од вулканот Етна на Сицилија во целосна ерупција, некогаш сме ги пробале релаксирачките ефекти на термалните води или им се восхитувавме на фумаролите и гејзерите, како што се оние во паркот Тиманфаја во Ланзароте, на пример.

Речиси секогаш, неговата директна употреба за производство на електрична енергија се одвива само на одредени места на земјата, каде што постојат одредени околности. многу особено, додека ако сакате да го искористите тоа за термички цели, можностите се значително зголемени.

апликации

Геотермалните апликации зависат од карактеристиките на секој извор. Геотермалните ресурси со висока температура (над 100-150 ° C) главно се користат за производство на електрична енергија. Кога температурата на резервоарот не е доволна за производство на електрична енергија, нејзините главни примени се термички во индустрискиот, услужниот и станбениот сектор.

историја

Шведска беше првата европска земја што ја искористи геотермална енергија, како последица на нафтената криза од 1979 година. Во други земји како што се Финска, САД, Јапонија, Германија, Холандија и Франција, геотермалната енергија е позната енергија што се спроведува со децении.

Предности и недостатоци

Ако зборуваме за предностите и недостатоците на ова обновлив извор, се издвојуваат следниве:

Предност

 1. Тоа е целосно бесплатно и локално, бидејќи не зависи од трети лица за неговата употреба.
 2. Тој е обновен по природа, со што тоа значи во однос на емисиите на гас од ефект на стаклена градина, а особено, јаглерод диоксид.
 3. Тоа го фаворизира развојот на локалната индустрија, покрај создавањето на еден вид квалификувано вработување.

Недостатоци

 1. Изведба термодинамички на објектите не е многу висока.
 2. Обично се потребни големи инвестиции за да се искористи електрично овој ресурс, кога покрај тоа моќноста на извлекување не е голема.
 3. Експлоатацијата на наоѓалиштето секогаш вклучува одреден степен на несигурност, особено поради разликата во неговиот потенцијал при истражувањето и експлоатација. Ова е она што предизвикува значителна варијација во профитабилноста на проектите.
 4. Користењето на ресурсот треба да се изврши близу до местото на потекло, така што понекогаш објектите се далеку од урбаните центри, фундаментално кога има производство на електрична енергија.

Геотермална енергија во Шпанија

Во Шпанија, употребата на овој извор на енергија е скоро нула, иако тоа не значи дека нема потенцијал. Во однос на производството на електрична енергија, само на Канарските Острови Заради вулканското потекло, тие би имале априори доволен потенцијал да бидат домаќини на инсталација, додека нивната употреба за термички цели веќе може да се користи на поголем број места.

Најновите вести нè водат до фактот дека Галиција може да стане еден од пионерските градови во користењето на геотермална енергија за греење, климатизација и топла вода во зградите. Дури се зборуваше и за првата компанија за производство на топлински пумпи

Ова е во спротивност со реалноста на другите земји, како што е случајот со Чиле, каде што прва геотермална централа во Јужна Америка , со инвестиција од над 320 милиони долари, што ќе генерира енергија за 165000 семејства.

Станува збор за инсталирана моќност од 48 MW што ќе генерира приближно 340 GWh годишно.

Извлекувањето на течноста со ниски температури од внатрешноста на Земјата и да се користи, на пример, во оранжерии за греење, претпоставува придобивка хортикултурно производство, бидејќи е дозволено да се одгледуваат хортикултурни видови надвор од сезоната што не може да се спроведе поинаку.

Во секторот за живеалишта и услуги, овој ресурс може да се искористи и затоа што бара енергија од ниска енталпија.

Истакнати примери за овие употреби можат да бидат проектот за климатизација на платформите, техничките простории и деловните простории на Метро станица „Пачифико“ во градот Мадрид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.