Предностите на микроалгите како биогорива

За неколку години се вршат истражувања и експерименти  микроалги да ги користат за производство биогорива бидејќи тие имаат неколку предности во однос на другите суровини. Микро алгите во моментов се користат за фармацевтска употреба, храна и сл.

Овие микроалги се фотоавтотрофни едноклеточни микроорганизми, со можност да добијат енергија од светлосното зрачење и да ги синтетизираат своите биомолекули во основа од јаглерод диоксид (СО2) и вода.

Некои од најзначајните се:

  • Микро алгите изобилуваат на планетата не само во количина, туку и во разновидност. Познати се 30.000 50 видови алги, но само 10 биле детално проучени и само XNUMX% се користат за некоја комерцијална цел. Значи, постојат одлични шанси да се добијат добри резултати од оние што допрва треба да учат.
  • Тие имаат потенцијал да се искористат за производство на различни производи како на пр биоетанол на вашите јаглехидрати, биодизел на неговите липиди или масло, биогас и мислам за добитокот од нивните протеини.
  • Друга од најголемите предности на микроалгите е тоа што тие можат да се развиваат во сол, свежа, па дури и преостаната вода, така што имаат одлична адаптација. И не дозволува да се користи ниту една земја за нивно обработување.
  • Производството на овие микро алги исто така дозволува апсорбираат CO2 на атмосферата.

Микро алгите се суровина со одлични енергетски потенцијал дека повеќето од нив сè уште се во фаза на истражување и експериментирање.

Но, се очекува за кратко време да се развиваат нови производи врз основа на нив економски профитабилни и еколошки одржливи.

Микро алгите можат да бидат дел од решението на проблемите во современото општество на Р. фосилни горива и загадувањето што тие го создаваат. Бидејќи тие се апсолутно еколошки, но мора да ги разберете за да можете да ги користите и да ги искористувате комерцијално.

ИЗВОР: Економистот. е


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.