Предизвик на обновливите градови

Современ еколошки град

Како што сите знаеме, обновливи енергии предизвикуваат интерес од многу, многу луѓе. Многу научници и организации нè предупредуваат на проблемот со продолжување на употребата на фосилни горива.

За среќа, постојат одредени градови со амбициозни цели за обновување. Повеќето од нив предложија да го снабдат градот во А. 100% со обновливи извори на енергија со датуми од 2015 до 2050 година.

Toе видиме неколку градови:

ВРВ градови

1. Копенхаген, среќа за крајбрежен ветер

Копенхаген, главниот град на Данска, има посебна предност бидејќи земјата како целина веќе се обврзала на амбициозни цели за обновлива енергија и порано. Всушност, ветување на градот дека ќе стане првиот неутрален град во однос на емисиите на јаглерод до 2025 година беше полесно затоа што ветровите на крајбрежјето тие веќе исполнуваат голем дел од енергетските потреби на градот

Ветерна фарма во морето

 2. Минхен, главен град на Баварија:

Со население од 1,35 милиони жители, Минхен Тој е трет по големина град во Германија и еден од најважните економски центри во земјата. Во 2009 година, градот постави предизвик да се осигура дека до 2025 година снабдувањето со енергија на градот доаѓа од 100% обновливи извори.

Во соработка со комуналното претпријатие во градот, Штадверке Минхен (SWM), се ставени на работа со цел да произведувајте доволно на сопствените растенија Зелена електрична енергија, така што до 2025 година ќе се исполнат енергетските потреби на областа што ја сочинува Минхен, а која се проценува на најмалку 7.500 милијарди KWh годишно

3. Аспен, Колорадо: Ски Мека

Овој град, сместен во државата Колорадо, САД и опкружен со планини, е познат по тоа што е едно од најдобрите места за скијање. Многу кратко по основањето, тој стана еден од првите градови на американскиот запад што користел хидроелектрична енергија. Зборуваме за 1885 година. Градот и неговите жители ја продолжија оваа традиција 130 години подоцна за да станат, во 2015 година, еден од првите градови во светот да користи обновлива енергија за да активира 100% од неговиот електричен систем.

4. Сан Диего, Калифорнија:

Калифорнија веќе забележа експлозивен раст и во своите соларна енергија како и на пазарот на електрични автомобили. Во Сан Диего, овој раст е претворен во обид да се изгради заедница што користи 100% обновлива енергија до 2035 година

Суперполначи за Тесла

5. Сиднеј, Австралија: намалете ги емисиите за 70% до 2030 година

Во Австралија исто така се ставаат батериите, Сиднеј го прави овој одличен чекор. Во моментов, тие работат на намалување на емисиите произведени од ефект на стаклена градина за 70% од сега до 2030 година, еден од предлозите на овој град е една третина од енергијата што се користи кај населението да доаѓа од обновливи извори, а преостанатите 2 третини од ултра-ефикасна генерација.

 

6. Франкфурт, Германија: нула емисии на СО2 до 2050 година

Франкфурт има предвид а амбициозна цел за намалување на емисиите на јаглерод. Сето ова во земја која се посвети многу повеќе од повеќето за реално намалување на СО2. Додека цела Германија ги следи своите енергетски политики или енергетска транзиција, Франкфурт се обидува да ги намали емисиите на јаглерод за 100% најдоцна до 2050 година. Веќе имало значителен напредок со намалувањето потрошувачка на енергија, без оглед на растечката економија на градот: Франкфурт основаше една од првите општински агенции за заштита на енергијата и климата, која промовираше сеопфатна шема за управување со енергија од 1985 година.

7. Сан Хозе, Калифорнија: Електрична енергија од обновлива енергија до 2022 година

Да се ​​биде во срцето на Силиконската долина, Сан Хозе има за цел да може да користи електрична енергија произведена со обновлива енергија до 2022 година. За да се реализира тоа, градот одлучи да ја намали бирократијата поврзана со инсталирање и користење на сончева енергија. Всушност, тоа е едно од малку градови во земјата што ја елиминираше потребата да се има дозвола за градење при додавање на соларни панели на покриви, елиминирање на една од најголемите одбрани при користење на сончева енергија. Меѓу нив исто така план за инсталирање соларна енергија во општинските објекти, ја поддржуваат технолошката иновација и помагаат да се создадат масивни зделки за купување електрична енергија.

инсталација на соларен панел

Само овие градови веќе генерираат импресивна листа и заедно претставуваат милиони и милиони луѓе, чијшто статус на животната средина ќе се намали бидејќи ги исполнуваат своите цели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.