Првиот соларен град во Америка, Бабкок Ранч

Соларен град

Ранч Баддок, во САД, со слоганот „Не се сите градови еднакви“ е првиот град што се преправа дека е напојувано од сончева енергија на 100% од неговиот капацитет.

Можеш ли да станеш соларен град по што копнеат многумина од нас?

Според проектот, најбезбедно е дека ако успее, покрај тоа Badcok Ranch не смета само дека е соларен град и ништо друго освен тоа ќе биде совршен град за пешачење или возење велосипед, вели Kitson & Partners, агенција за недвижнини што го промовира овој проект во југозападна Флорида.

Причините да се позиционираме како прв соларен град или исто така познат како одржлив град не недостасуваат и тоа е Флорида моќ и светло, партнерска компанија која има поддршка од државата Флорида и округот, ќе изгради соларна централа во областа за која мислите снабдување на 19.500 домови на градот.

Оваа соларна централа, со енергија до 75 MW, што е еквивалентно на А. инсталација на 340.000 XNUMX соларни панели, тие ќе ја обезбедат потребната енергија во текот на денот на Babcock Ranch.

Сепак, во текот на облачни денови или ноќи, градот ќе мора да се снабдува природен гас. Веќе знаев дека тука е затворена мачка!

Според промоторите, употребата на природен гас за време на облачни денови и ноќни часови тоа ќе биде привремена мерка, бидејќи тие се надеваат дека Бабкок Ранч ќе стане еден вид „лабораториски“ град во реалниот живот за да можат фаворизираат напредок во истражувањето како на пример во складирањето на сончевата енергија.

Друга точка што треба да се земе предвид за овој соларен град што гарантира да даде „потполно одржлив живот“ е енергетска ефикасност на куќите, обезбедувајќи панели за топлинска изолација, сертифицирани секако, од Флорида Грин Билдинг Коалицио.

Соларно градско домување

Ставањето обновлива енергија не е единственото решение ако не знаете подоцна како да ја искористите таа енергија или во најлош случај оставете ја да „избега“.

Градот

Сега, ако погледнеме однадвор кон внатре, можеме да кажеме дека ова соларниот град има повеќе од 80 километри природни патеки, плус а градини во заедницата низ населбите и околните улици, со што се промовира интеракција меѓу соседите, уште еден од непогрешливите елементи на Бабкок Ранч во своето мотивационо писмо.

Тоа, рече, внатрешноста на градот ќе се фокусира на моделот Плоштад на основачот што ќе ги покрие сите потреби на жителите од центарот на градот (во центарот на градот) што ќе има ресторани, кафулиња, продавници и простории за забава и бесплатен Wi-Fi.

Врв на сончевиот град

Транспорт

Употребата на Велосипед иако исто така ќе биде можно да има повеќекратно точки за полнење да промовира електрични возила.

Како да јавен превоз треба да земете малку фантазија од филмовите со научна фантастика бидејќи тие ќе бидат напојувани од електрична енергија, досега добро, но тие ќе бидат целосно автономни и без возач.

Контрамерки

Не е сè во соларниот град, колективот Видлендс од Јужна Флорида е против градот на иднината од многу одбранбени причини бидејќи изградбата ќе влијае на змиите, црните мечки, колониите на пантерот и клукајдрвените кои живеат во близина.

Промоторите се бранат така што ќе го осигурат барем тоа 295е бидат зачувани 2 км73 и градот ќе зазема помалку од 2 кмXNUMX на што се спротивставува Видлендс од Јужна Флорида со идејата дека проектот ќе има влијание врз околината со нови трговски центри и други објекти, велејќи дека тие дури и ќе ги направат соседните простори поранливи со достигнување агол на пантери, пронајден во Опасност од истребување.

Додека „врне“ критиката кон опозицијата и промоторите, тие се бранат, градот продолжува да напредува со својата изградба и наскоро ќе биде можно да бидете сосед на оваа заедница сè додека имате околу 300.000 750.000 - XNUMX XNUMX УСД во вашиот паричник.

Ова е кога ќе влезе дилемата што ги има секој заштитник, екологист, екологист или кое било лице загрижено за животната средина.

Уништи дел од екосистем со сите проблеми што ова ги повлекува за изградба на одржлив град за зачувување на животната средина.

Дали жртвуваме неколку за „општото добро“ или стоиме мирно?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Осмар dijo

  Она што е природен гас би било друга работа. Колку добри информации, добар пост.

  1.    Даниел Паломино dijo

   Ви благодарам многу на Осмар, задоволство е да ве информирам за сите новости што произлегуваат од обновливи енергии.

   Честитка.