Првата агро-индустриска фабрика за биогас во Андалузија

Растенија-биогас-кампилоси

Биогас Има висока енергетска моќ што се добива преку органски отпад од анаеробно варење. Неговиот состав е во основа јаглерод диоксид и метан. Овој гас се вади од депониите благодарение на цевките што го канализираат гасот произведен од различните слоеви на органски отпад. Тоа е еден вид на обновлива енергија што се користи како гориво и со тоа може да се произведе енергија како со природен гас.

Со цел да се ублажат различните проблеми со управувањето со кашеста маса во различни области со најголема концентрација на свињи во Андалузија, Сосиедад де Агроенергија де Кампилос СЛ. (Малага) започна фабрика за биогас. Бидејќи биогасот е обновлив ресурс, бидејќи се користи отпад од добиток, тој помага да се намалат трошоците за производство преку генерирање на енергетски ресурс повеќе од 16 милиони kWh годишно.

Фабриката има можност за лекување 60.000 тони годишно кашеста маса и покрај генерирање енергија со биогас, ќе произведува и 10.000 XNUMX тони годишно компост за одредени земјоделски намени. Земјоделските почви се подложени на голем постојан притисок и губат хумус, поради што компостот помага како дополнително снабдување со хумус и служи како ѓубриво. Agroenergía de Campillos SL. има потполно зелен деловен модел со околните компании. Фабриката за биогас го третира отпадот од овие компании и за возврат ги снабдува со чиста енергија.

Оваа генерација на обновлива енергија од органски отпад помага за намалување на емисиите на стакленички гасови за неколку 13.000 XNUMX тони годишно. Затоа, централата е репер во Андалузија за да биде првата фабрика за биогас што го промовира бизнисот со обновлива енергија и производство на компост како ѓубриво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.