Првата пловечка соларна централа во Холандија

соларна енергија Холандија

Холандија штотуку ја претстави конзорциум од 6 компании кои ќе имаат финансиска поддршка од Владата, првата пловечка соларна централа, што е инсталирано во Северното Море.

Се наоѓа на околу 15 км од Шевенинген, крајбрежниот округ Хаг, Океаните на енергијата, фирмата каде се појави идејата и Универзитетот во Утрехт.

Вториот го истражува овој вид електрично производство и според неговите пресметки, пловечката постројка соларната енергија може генерираат до 15% повеќе отколку што се добива од растенија на копно со инсталирање на слични панели.

Сепак, на ваква лебдечка платформа ќе и требаат околу 3 години работа за да биде подготвена.

Алард Ван Хокен, извршен директор Океаните на енергијата (и исто така избран за инженер на годината во Холандија во 2015 година) посочи дека:

„Треба да ги испитате енергетските алтернативи кога земјиштето е оскудно.

Но, исто така, знаејќи дека морето не е како мирна вода на резервоар, каде што веќе има објекти од ваков тип “.

Пример за овој тип може да се најде во Кина, каде поделба на Три клисури корпорација (специјализиран за хидроелектрични проекти), има изградено еден на исток од земјата, поточно во провинцијата Анхуи, тие ја лоцираа својата платформа во вештачко езеро создадено во стар поплавен рудник за јаглен.

Според Ван Хокен:

„Во отворена вода, сепак, тоа не беше пробано порано поради ефектите на ветерот и брановите. Но, со знаење на нашите партнери и холандско искуство во оф-шор платформи, ќе успееме.

Користените фотоволтаични панели ќе бидат како оние на копно, а нивната отпорност на солена вода и лошите временски услови ќе бидат тестирани "

Интересот на пловечките соларни централи

Во исто време, и ако сè ви е поволно, експертите од конзорциумот тврдат дека овој тип пловечки постројки за соларна енергија можат имаат корист од мирните води создадени помеѓу ветерните електрани кои моментално постојат и за возврат се поврзани со општата мрежа.

Од страна на гореспоменатиот Универзитет во Утрехт, кој ќе има одговорност да ја надгледува работата заедно со фирмата Океани на енергија, тој го пресметува производството на енергија преку овој метод тоа може да покрие висок процент на побарувачка на земјата, до 75%.

Награда за инженерство на Алард Ван Хокен

Ван Хокен ја доби наградата за инженерство пред 3 години затоа што беше одговорен за пловечката платформа, која генерираше енергија со плимната енергија на Ваденското Море, Ваденското Море.

Оваа платформа се наоѓа помеѓу Северното Море и Фризиските острови, од едната страна на бреговите на Холандија, Данска и Германија.

Област со плитки песочни банки каде целиот комплекс беше поврзан со електричната мрежа на холандскиот остров Тексел.

Награда за инженерство

Иднината на Холандија

Еден од проблемите што ги има Холандија се добиени од екстракција на природен гас на североисток од земјата, во провинцијата Гронинген, каде што беа принудени да ги преиспитаат своите извори на енергија, наместо оние што ги снабдуваат.

Во таа област е најголемото европско наоѓалиште, но како резултат на неговата интензивна екстракција предизвика земјотреси што лесно може да достигне и до 4,5 степени по скалата Ричет.

Природниот гас од кој потекнуваат опфаќа околу 40% од националните енергетски потреби Сепак, Владата даде збор да се намали споменатата експлоатација на половина од бројката што ја имаат во моментов, што би било еквивалентно на околу 12.000 милиони кубни метри, со цел да се избегнат посериозни проблеми.

Од друга страна, користењето на површинските води под негова контрола беше објавено од страна на холандското Министерство за животна средина и инфраструктури, за планови што вклучуваат обновливи енергии, меѓу нив, пловечки соларни постројки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.