Потрошувачка на апарати за домаќинство

Потрошувачка на апарати за домаќинство

Кога купуваме нов апарат, сакаме тој да биде ефикасен, лесен за употреба и правилно да ги извршува задачите што одговараат на него. Една од предностите на развојот на технологијата е тоа што потрошувачка на апарати за домаќинство се намали благодарение на подобрувањето во неговото енергетска ефикасност. Можеби сметката за електрична енергија ќе стигне до нас и ние сме изненадени од бројката што ја гледаме и тоа е затоа што не ја земаме предвид употребата на некои електрични апарати кои трошат многу повеќе од другите.

Дали знаете што троши машината за перење или керамичката плоча за готвење? Дали имаат иста цена како телевизор или фен за коса? Ако сакате да знаете каква е потрошувачката на апарати за домаќинство и како тоа влијае на сметката за електрична енергија, само продолжете да го читате овој напис.

Однос на потрошувачката на апарати за домаќинство

Етикета за енергетска ефикасност

Очигледно е дека на сите електрични апарати не им е потребна иста енергија за да функционираат. Некои се помоќни, а некои се помали. Секој има своја улога во домот и, Во зависност од употребата и нејзината фреквенција, ќе трошиме повеќе или помалку енергија. На пример, можеме да имаме вклучен телевизор многу подолго, така што има потрошувачка слична на потрошувачката на машина за миење садови при целосно миење. Во рамките на секој вид апарат мора да го земеме предвид и моделот. Не сите микробранови и фрижидери трошат исто.

Технологијата денес напредува со скокови и граници. Потрошувачката на енергија на секој апарат е сè пооптимална и тоа може да ни помогне да заштедиме на сметката за електрична енергија. Сепак, без оглед колку е ефикасен уредот, ако не го користиме добро, на крај ќе го консумирате истото и ќе мора да го платите тоа од вашиот џеб.

Бидејќи секој модел и марка на апарати се различни, имаме етикета за енергетска ефикасност што ни овозможува да ја знаеме деталната потрошувачка на овој апарат за кој станува збор. Покрај тоа, тоа ни овозможува да знаеме други важни карактеристики како што се бучавата што ја предизвикува додека работи, водата што ја троши (во случај на машини за перење, машини за миење садови, итн.) И максималната моќност што ја има (ова е поврзано со на електрична струја договорено што се има во домот).

Етикета за енергетска ефикасност

Заштеда на енергија на сметката

Употребата на оваа етикета како неопходна препорака за вашето купување или не е од суштинско значење за заштеда на енергија. Кога ќе купиме апарат, не само што мора да ја разгледаме цената, туку и тоа што ќе не чини во иднина. Мора да мислите дека она што не чини апаратот во дадено време не е толку условувачко како она што ќе го трошиме со неговата употреба со години.

Toе дадеме пример за тоа да биде подобро разбрано. Ако купиме машина за перење што вреди 300 евра, но има енергетска ефикасност А +, ќе трошиме повеќе во текот на нејзиниот животен век отколку ако купиме машина за перење која вреди 800 евра, но има ефикасност А +++. Односно, во тоа време ќе потрошиме 500 евра повеќе за набавка на машината за перење. Сепак, машините за перење обично траат повеќе од 10 години. За 10 или повеќе години, сигурно оној со ефикасност А +++ ви помогна да амортизирате, па дури и да заштедите многу во потрошувачката на електрична енергија.

А приори, кога одиме да купиме апарат, гледаме само на моделот и цената. Советот е да размислиме за предметниот уред и за употребите и проценетото време што тие ќе ни служат. Керамичка плоча за готвење, телевизор, микробранова печка, се електрични апарати кои траат многу години и вреди да се бараат за нивната ефикасност. Во спротивно, ќе најдеме изненадувања кога ќе ја прочитаме цената на сметката за електрична енергија.

Toе ја анализираме потрошувачката на двата најважни апарати за домаќинство.

Колкава е потрошувачката на ладилникот и машината за перење?

Фрижидер

Потрошувачка на фрижидер

Ова се два уреди што не можат да недостасуваат во домот. Тие се нешто од суштинско значење и мора да се користат да или да. Фрижидерот секогаш треба да биде активен и речиси и да нема паузи. Од друга страна, машината за перење работи во просек помеѓу 2 и 4 пати неделно, во зависност од бројот на луѓе што живеат во домот и нивниот начин на живот. Поради оваа причина, тие се два електрични апарати што ќе направат значителна потрошувачка во домот и што ќе се рефлектира во сметката.

Самиот фрижидер не троши многу енергија. Не е нешто на кое му треба многу енергија за разладување на храната. Сепак, она што ја прави нејзината потрошувачка поголема е дека таа е секогаш поврзана. Ова е причината зошто фрижидерот трае скоро 20% од вкупната потрошувачка на енергија во домот. Ова е доволна причина за да, при купување фрижидер, ја анализираме ознаката за енергетска ефикасност со индиции и знаци. Изберете ги оние фрижидери што тие трошат само 170-190 KWh годишно. Ова значи само 20-30 евра годишно.

Откако ова ќе се анализира, се доаѓа до заклучок дека, ако ладилникот вреди поскап затоа што е поефикасен, на долг рок ќе биде профитабилен бидејќи неговата потрошувачка ќе биде помала.

Машина за перење

Потрошувачка на машина за перење

Сега да преминеме на случајот со машината за перење. За да знаете колку троши машината за перење, мора да се земат предвид неколку фактори. Не само што мора да ја разгледаме ознаката за енергетски рејтинг, туку и да го земеме предвид времетраењето на циклусите на перење што ќе ги спроведуваме почесто и температурата на која ја ставаме водата.

Не е исто да се мие во долги циклуси и со топла вода отколку да се користат експресни циклуси од 20 минути и со ладна вода. Потрошувачката вртоглаво се зголемува во две крајности. Во секој случај, енергетската ознака ќе ни даде добар показател за општата потрошувачка и ние треба само да ја направиме математиката. Секако дека вреди да се избере да се плати малку повеќе за набавка на машината за перење но потоа заштедете на сметката за годините што доаѓаат.

Се надевам дека со овие информации ќе можете подобро да знаете кои аспекти треба да ги земете предвид за да заштедите сметка за електрична енергија и да дознаете повеќе за потрошувачката на најважните апарати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.