Историја на енергијата на ветерот

ветерница која е дел од историјата на енергијата на ветерот

Во денешно време ветерна енергија Тој е еден од најчесто користените обновливи извори на енергија и кој има постигнато најголем технички развој во последните децении.

Употребата и искористувањето на енергијата на ветерот се многу стари од човекот. Првиот доказ за употребата на ветер датира од 3000 година п.н.е. каде тие се движеле со едрилици со бродови на Нил и во XNUMX век п.н.е. за време на владеењето на Хамураби во Вавилон користеле систем за наводнување заснован на ветерници за испумпување вода. Па, да се вратиме во времето и да научиме малку повеќе за историја на енергијата на ветерот.

Потекло и историја на енергијата на ветерот

Современи ветерници

Околу 1000 година н.е., првите ветерници се користат на Блискиот исток и за време на доцниот среден век во Европа започна да се користи опрема за механичка енергија за ветер.

Оваа опрема или мелници станаа популарни особено во Холандија каде од средината на XIV век се користеше за сушење на мочуришта и лагуни покрај мелење зрна, тие беа мелници со повеќе сечила, доста бавно.

Претходните модели на сегашните се појавија во XNUMX век, а првите беа произведени од Jacејкобс за производство на електрична енергија во руралните области, со опрема од 3 KW во текот на 30-тите во САД Во 1940 година, се појавија првите големи и побрзи ветерници со генеративен капацитет од 1 MW.

За време на Втората светска војна, проектите и развојот на уредите како што е вертикална турбина на ветер ветерни турбини за производство на електрична енергија затоа што нафта беше многу поевтино и конкурентно на пазарот на енергија.

Историја на енергијата на ветерот и мелниците

Следната голема пресвртница во историјата на енергијата на ветерот се случува дво 70-тите години кога избувна нафтената криза Оваа технологија повторно се појавува и прогресивно не го запре нејзиниот раст и употреба низ целиот свет сè до денес.

Во овие последни две децении е постигнат голем технолошки напредок и многу ефикасна опрема со голем капацитет за Производство на енергија чист не само на копно, туку и на море.

Енергијата на ветерот ќе биде една од главните обновливи извори на енергија на XNUMX век во голем број земји, поради одличните карактеристики што ги нудат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лаул dijo

  Ви благодарам што ми послужи многу.

 2.   годишно dijo

  бескорисно е ставете го вашиот
  потекло

 3.   стеф dijo

  Ако многу служи за неговото потекло

 4.   РОБЕРТО ГИМЕНЕЗ dijo

  ШТО НЕ СЛУЧУВА ШОТО НА СТРАНИЦАТА ПОГОДИЈА, ДОБИЈТЕ МЕ 1 ЗА ОВАА СТРАНИЦА ПОРОНГА ЦИКА ЧОТА