Енергија на биогориво

Енергија на биогориво

За да се избегне употреба на фосилни горива кои предизвикуваат зголемување на глобалното затоплување поради на емисиите на стакленички гасови, секој ден се истражува повеќе и се развиваат други видови на алтернативни енергии, како што се обновливите извори на енергија што ги знаеме.

Меѓу обновливите извори на енергија постојат бројни видови: соларна, ветерна, геотермална, хидраулична, биомаса, итн. Енергија на биогориво Тоа е вид на обновлива енергија што се добива преку органска материја и може да ги замени фосилните горива. Дали сакате да дознаете повеќе за енергијата на биогоривата?

Потекло и историја на енергијата на биогоривата

Потекло на енергијата на биогориво

На биогорива Тие не се толку нови како што се верува дека се, но се родени скоро паралелно со фосилни горива и мотори со согорување.

Пред повеќе од 100 години, Рудолф Дизел создаде прототип на мотор кој користеше масло од кикирики или кикирики, што подоцна стана дизел гориво, но бидејќи маслото беше полесно и поевтино, ова фосилно гориво започна да се користи.

Во 1908 година Хенри Форд во својот модел Т користел етанол во неговите принципи. Друг интересен проект за тоа време е дека нафтената компанија „Стандард“ во периодот од 1920 до 1924 година продала бензин со 25% од етанол, но високите трошоци за пченка го направија овој производ економски неиздржан.

Во 30-тите, Форд и други се обидоа да го оживеат производството на биогориво, па затоа изградија А. постројка за биогориво во Канзас што произведуваше околу 38.000 литри етанол дневно врз основа на употребата на пченка како суровина. Во тоа време, повеќе од 2000 сервисни станици кои го продадоа овој производ.

Во 40-тите години на XNUMX век, ова растение мораше да биде затворено бидејќи не можеше да се натпреварува со цените на нафта.

Во 70-тите како последица од нафтена криза САД започнуваат повторно да мешаат бензин и етанол, давајќи значителен бум на биогоривата што не престана да расте од овие години до денес во оваа земја, но исто така и во Европа.

До средината на 80-тите години, луѓето работеа и експериментираа со биогорива од прва и втора генерација врз основа на култури за храна, но се појавија различни сектори кои предупредуваа на опасност од употреба на храна за производство на гориво.

Соочени со оваа ситуација, започна потрага по алтернативни суровини кои не влијаат безбедност на храна како што се алги и друг зеленчук што не се јаде, предизвикувајќи биогорива од трета генерација.

Биогоривата ќе бидат протагонисти на XNUMX-от век, бидејќи тие се повеќе еколошки отколку фосили.

Биогориво како обновлива енергија

Биогориво

Од индустриската револуција, луѓето ја поддржуваат и промовираат науката и технологијата со енергија што доаѓа од фосилни горива. Овие се нафта, јаглен и природен гас. И покрај ефикасноста на овие енергии и нивната енергетска моќ, овие горива се конечни и истекуваат со забрзана брзина. Покрај тоа, употребата на овие горива генерира емисии на стакленички гасови во атмосферата што задржуваат поголема топлина во неа и придонесуваат за глобалното затоплување и климатските промени.

Од овие причини, се прави обид да се најдат алтернативни енергии кои помагаат во ублажување на проблемите поврзани со употребата на фосилни горива. Во овој случај, биогоривата се сметаат за вид на обновлива енергија, бидејќи се произведени од биомаса на растителна материја. Биомасата на растенијата, за разлика од маслото, не трае милиони години за да се произведе, туку на ниво што може да се контролира од луѓе. Биогоривата, исто така, често се произведуваат од земјоделски култури што можат да се пресадат.

Меѓу биогоривата што ги имаме етанол и биодизел.

Етанол како биогориво

Етанол тоа е најпознатото биогориво во светот. Се произведува од пченка. Етанолот обично се меша со бензин со цел да се создаде ефикасно и почисто гориво за употреба во возилата. Околу половина од целиот бензин во САД е Е-10, мешавина од 10 проценти етанол и 90 проценти бензин. Е-85 е 85 проценти етанол и 15 проценти бензин и се користи за напојување на возила со флекс-гориво.

Бидејќи се произведува од пченка, можеме да кажеме дека се обновува, бидејќи насадите со пченка се обновуваат. Ова помага да се направи извор што не го уништува, како нафта или јаглен. Исто така, има предност што помага во емисиите на стакленички гасови, бидејќи за време на производството на пченка, се одвива фотосинтеза и тие апсорбираат СО2 од атмосферата.

Биодизел

Биодизелот

Биодизелот е друг вид на биогориво што се произведува и од нови и од користени растителни масла и од некои животински масти. Биодизелот е доста познат и се шири низ целиот свет благодарение на фактот дека многу луѓе почнаа да прават свои горива дома за да избегнете премногу трошење на полнење гориво на вашите возила.

Биодизелот може да се користи во многу возила на дизел-погон без многу модификации на моторот. Сепак, дизел моторите во стариот модел може да бараат ремонт пред да можат да се справат со биодизелот. Во последниве години, малата индустрија за биодизел се зголеми во САД и биодизелот веќе е достапен на некои бензински станици.

Предности на користење енергија на биогориво

Постојат многу предности што ги добиваме со користење на енергија на биогориво. Меѓу тие предности имаме:

 • Тоа е вид на обновлива енергија и се произведува локално. Ова помага при транспорт и трошоци за складирање, покрај намалувањето на емисиите на гасови во атмосферата.
 • Тоа ни помага да ја намалиме зависноста на човекот од нафта или друг вид фосилно гориво.
 • За земјите кои не произведуваат нафта, постоењето на биогориво и помага на економијата, бидејќи во места како оваа цените на нафтата едноставно продолжуваат да растат.
 • Етанолот, како оксигенат во бензинот, значително го подобрува неговиот октански рејтинг, што помага во деконтаминација на нашите градови и намалување на стакленичките гасови.
 • Етанол има октански рејтинг 113 и гори подобро при високи компресии отколку бензин. Ова им дава поголема моќ на моторите.
 • Етанолот делува како антифриз во моторите, го подобрува ладењето на ладниот мотор и спречува замрзнување.
 • Со доаѓање од земјоделски извори, вредноста на производите се зголемува, зголемување на приходите на руралните жители.

Недостатоци на користење на енергија на биогориво

Загадување од производство на етанол

Иако предностите се прилично очигледни и позитивни, употребата на енергија од биогориво има и одредени недостатоци како што се:

 • Етанолот согорува 25% до 30% побрзо од бензинот. Ова предизвикува да има пониска цена.
 • Во многу земји, биогоривото се произведува од шеќерна трска. Откако ќе се соберат производите, трските од жетвата се изгорени. Ова предизвикува емисии на метан и азотен оксид, што го зголемува глобалното затоплување, бидејќи тие се два стакленички гасови поради нивната моќ да ја задржат топлината. Затоа, она што го заштедуваме во емисии од една страна, го емитуваме од друга страна.
 • Кога етанолот се произведува од пченка, природен гас или јаглен се користи за производство на пареа за време на неговото производство. Што повеќе, Азотни ѓубрива и хербициди се истураат во процесот на одгледување пченка што ги загадува водите и почвите. Ова може да се реши со употреба на органски или барем еколошки системи за земјоделско производство. СО2 од дестилериите исто така може да се користи за производство на алги (што пак може да се користи за производство на биогорива). Покрај тоа, ако има фарми во близина, метанот од ѓубриво може да се користи за производство на пареа (во суштина ова е еквивалентно на користење на биогас за производство на биогориво).

Како што можете да видите, енергија на биогориво напредува по својот пат како уште една обновлива енергија. Сепак, има многу подобрувања и развој што им се потребни за да стане новиот извор на енергија за возилата ширум светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.