Последици од климатските промени

последиците од климатските промени се одмрзнуваат

Со децении, причините и последици од климатските промени биле предмет на колективна грижа; сепак, постојат митови за климатските промени и не секој го знае степенот на неговото влијание врз земјата. А, климатските промени се најважниот глобален еколошки проблем со кој се соочуваат луѓето во текот на овој век.

Затоа, овој напис ќе го посветиме на знаење кои се причините и последиците од климатските промени и нивното потекло.

Што е

Последици од климатските промени

Според Конвенцијата на Обединетите нации за климатски промени (UNFCCC), климатските промени се климатските промени кои директно или индиректно се припишуваат на човечките активности кои го менуваат составот на глобалната атмосфера и ги зголемуваат редовните промени што се случуваат природно на Земјата. планета.

Земјата има природни циклуси што се случуваат од време на време, вклучувајќи ги и климатските промени. На пример, пред околу 10.000 години, климата на нашата планета беше постудена отколку денес, и глечерите зафатија голем дел од површината на земјата; постепените промени завршија со последното ледено доба.

Климатските промени имаат разорни ефекти врз нашата планета. Нејзините последици се зголемуваат и во фреквенцијата и во интензитетот поради зголемување на ефектот на стаклена градина.

Во историјата на Земјата имало неколку климатски промени, сепак, ова произведено од човекот е најинтензивно. Неговата главна причина се емисиите на стакленички гасови што се ослободуваат во атмосферата од нашите индустриски, земјоделски, транспортни активности, итн. Сепак, климатските промени не влијае на сите земји подеднакво бидејќи работи во зависност од карактеристиките на екосистемите и капацитетот за задржување на топлина на секој стакленички гас.

На што влијае?

екосистемско зрачење

Климатските промени имаат различни ефекти што предизвикуваат различни влијанија врз:

 • Екосистемите: Климатските промени ги напаѓаат екосистемите, го намалуваат биодиверзитетот и им отежнуваат на многу видови да преживеат. Исто така, го менува складирањето на јаглерод во циклусот и ги фрагментира живеалиштата на секој вид. Фрагментираните живеалишта се големи опасности со кои се соочуваат животните и растенијата и кои, на моменти, можат да значат истребување на видовите.
 • Човечки системи: Поради негативните ефекти што ги има врз атмосферата, врнежите од дожд, температурите итн. Климатските промени ги напаѓаат човечките системи предизвикувајќи губење на перформансите во земјоделството. На пример, многу култури се оштетени од екстремни суши или не можат да се одгледуваат поради високи температури, потребна е ротација на земјоделските култури, штетници се зголемуваат итн. Од друга страна, сушата го зголемува недостигот на вода за пиење за наводнување, снабдување градови, миење улици, украси, индустрија итн. И од истата причина, тоа предизвикува штета на здравјето, појава на нови болести ...
 • Урбани системи: Климатските промени влијаат и на урбаните системи што предизвикува промена на моделот на сообраќај или траси, новите технологии треба да се подобруваат или инсталираат во зградите, и воопшто влијае на начинот на живот
 • Економски системи: Што да кажам за економските системи. Очигледно, промените во климата влијаат врз производството на енергија, производството, индустриите што користат природен капитал ...
 • Социјални системи: Климатските промени влијаат и на социјалните системи, предизвикувајќи промени во миграцијата, што доведува до војни и конфликти, кршење на капиталот итн.

Последици од климатските промени во Африка

Африка е еден од најчувствителните континенти на климатските промени. Поголемиот дел од Африка ќе претрпи помалку врнежи од дожд, само во централниот и источниот регион ќе се појават зголемени врнежи од дожд. Се проценува дека ќе има зголемување на сушните и полусушните земји во Африка помеѓу 5% и 8% до 2080 година. Луѓето исто така ќе страдаат од зголемен стрес на вода поради суши и недостиг на вода предизвикани од климатските промени. Ова ќе го оштети земјоделското производство и пристапот до храна ќе стане сè потежок.

Од друга страна, зголемувањето на нивото на морето ќе влијае на големите градови лоцирани во крајбрежните области со ниска висина, како што се Александрија, Каиро, Ломе, Котону, Лагос и Масава.

Влијание на климатските промени во Азија

Други влијанија освен Африка ќе бидат видени во Азија. На пример, топењето на глечерите ќе ги зголеми поплавите и лавините карпи и ќе влијае на водните ресурси на Тибет, Индија и Бангладеш; Ова пак ќе предизвика намалување на протокот на реки и достапност на свежа вода, бидејќи глечерите се повлекуваат. Во 2050 година, повеќе од 1000 милијарда луѓе би можеле да страдаат од недостиг на вода. Југоисточна Азија, а особено пренатрупаните големи регии делти, се изложени на ризик од поплавување. Околу 30% од коралните гребени во Азија се очекува да исчезнат во следните 30 години поради различните притисоци и климатските промени. Промените во врнежите ќе доведат до зголемување на дијарејските заболувања, главно поврзани со поплави и суши.

Исто така може да го зголеми опсегот на маларија комарец и на тој начин да влијае на повеќе азиски популации.

Последици во Латинска Америка

големи бури

Повлекувањето на глечерите во оваа област и последователното намалување на врнежите може да доведат до намалување на водата достапна за земјоделство, потрошувачка и производство на енергија. Со недостаток на достапна вода, продуктивноста на прехранбените култури исто така би се намалила и тоа би довело до проблеми во безбедноста на храната.

Поради истребување на многу тропски области, Латинска Америка може да доживее значителна загуба на биолошката разновидност. Намалувањето на влагата во почвата се очекува да предизвика а постепено заменување на тропските шуми со савани во источна Амазонија. Друг загрозен екосистем лоциран на Карибите се коралните гребени, во кои живеат многу живи поморски ресурси. Зголемувањето на нивото на морето ќе го зголеми ризикот од поплавување во ниските региони, особено на Карибите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.