Тие бараат да се зголемат средствата за спречување на палење

галиција пожари

Обвинети се шумските пожари што се случија последните денови во Астуриас, Кастилја и Леон и Галиција веќе четири жртви. Повеќето од овие шумски пожари се предизвикани од луѓе за различни намени.

Еколозите бараат и бараат да бидат воведени соодветни мерки и средствата што се одговорни за ставање крај на неказнивоста и поголем напор за спречување на овие шумски пожари. Што се случува со овие пожари?

Бран на пожар

Еколозите велат дека додека климатските промени, сушите и повисоките температури предизвикуваат пожари, пироманите ги користат ноќите за да запалат шуми. Имајќи предвид дека бројот на соодветни средства за да може добро да се идентификуваат виновниците, многу е тешко да се запрат и тежината на законот да падне на нив.

Иако во еколошкиот казнен законик постои осуда 20 години затвор за подметнување пожарНеправилно постапување сè уште се спроведува, како што се горење на стрништа без дозвола или административен надзор и во неповолни временски услови, што може да помогне во појавата на пожар.

Во Галиција, има скоро дваесет точки со ситуација два - од реален ризик за населените места - поради пожари, додека во Астуриас пожарите се закануваат на малите градови Кангас дел Нарчеа и на Биосферниот резерват Муниелос.

Спречете пожари

Со цел да се намалат последиците од овие пожари, првото нешто што треба да се има на ум е дека тие треба да се избегнуваат. Затоа, зголемувањето на превентивните активности за овие пожари е од витално значење.

Решението за овие проблеми е а промена во моделот на управување со шумите, промена во моделот на развој и активна превентивна политика. Имајте на ум дека еврото инвестирано во превенција вреди повеќе од илјада евра во изумирање. Покрај тоа, со сушата што ја трпи Шпанија, трошењето на водни ресурси за гаснење на пожари само ја влошува нашата ситуација.

Како што можете да видите, има многу еколошки проблеми предизвикани од пожари и тоа е нешто што е тешко да се запре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.