Пластичниот отпад овозможува производство на биодизел

El пластика Тој е еден од најраспространетите материјали и истовремено најзагадувачки бидејќи има голем број на предмети, контејнери и елементи што се произведуваат со нив.

Голем дел од пластиките завршуваат како отпад и не се рециклираат, што е голема грешка бидејќи е можно повторно да се користат пластиките за производство ефтино гориво и пред се почисто. Се проценува дека за секој тон отпад од пластика се произведуваат околу 760 литри дизел.

Се користи процес наречен пиролиза со кој речиси сите видови пластика можат да се рециклираат.

Процесот на пиролиза се состои во класификација на пластиката, поставување во контејнери во мали парчиња и во висока температура во рерна, хранејќи ја со азот и согорена под вакуум. Тогаш ова формира гас што кондензира во течна форма, се филтрира и ги отстранува загадувачките компоненти што ги има.

Постојат неколку компании кои произведуваат ваков вид производи и во Европа и во САД.

Меѓу нив, се издвојува Цинар, претпријатие во Ирска што може да произведе 665 литри пластика со еден тон пластика. дизел, 190 литри од бензин и 95 за керозин.

Продолжувањето на производството на ова синтетичко, но подеднакво ефикасно гориво ќе ја намали зависноста од нафта, што е голем проблем за повеќето земји.

Досега има само еден метод со некои варијанти за трансформација на пластиката во гориво.

Малку по малку, тие се обложуваат на употреба на пластика за производство на горива, што решава два проблеми заедно, од една страна, тој на пластичниот отпад и, од друга, недостигот на нафта и фосилни горива.

Во следните години, овој вид индустрија сигурно ќе се развива повеќе низ целиот свет.

Пластиката е високо загадувачки материјал што предизвикува сериозно оштетување на животната средина, затоа треба да се обидете да ја намалите неговата употреба и да го користите само биоразградлив.

ИЗВОР: Рециклирај ме


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ann dijo

  Како да направите горива со пластичен отпад

 2.   Jimими Антезана Г. dijo

  Каде можам да добијам машина со капацитет од 250 кгр / час, која произведува дизел, бензин и керозин?