Пиролиза

постројка за пиролиза

Процесот на пиролиза или пиролитички, исто така познат, е процес во кој разградувањето на биомасата се создава со дејство на топлина без потреба од кислород, односно се одвива во сосема сува атмосфера. Производите формирани како резултат на пиролиза можат да бидат цврсти, течности и гасови и одговараат на производи како што се јаглен или јаглен, катран и на крајот добро познатите гасовити производи или пареа од јаглен. Овој процес може да се случи сам во природата или заедно за време на согорување или гасификација.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за пиролизата, нејзините карактеристики и важност.

клучните карактеристики

пиролитички процес

Пиролизата е термохемиски третман кој Може да се примени на кој било органски производ базиран на јаглерод. Материјалот е изложен на високи температури, во отсуство на кислород, за хемиски и физички да се подели на различни молекули.

Пиролизата е форма на термолиза и може да се дефинира како термичко распаѓање што го претрпува материјалот во отсуство на кислород или некој вид реагенс. Подложени на распаѓање може да резултира од прилично сложена серија на хемиски реакции и процеси на пренос на топлина и маса. Може да се дефинира и како чекори што се одвиваат пред гасификација и согорување.

Кога се јавува во својата екстремна форма, останува само јаглеродот како остаток, кој се нарекува јагленисување. Преку пиролиза можеме да добиеме различни секундарни производи кои се корисни во техничката област. Производите од пиролиза секогаш произведуваат цврсти гасови како што се јаглерод, течности и гасови кои не се кондензираат како што се H2, CH4, CnHm, CO, CO2 и N. може да се користи заедно во некои апликации каде што топол сингас се доставува директно до пламеникот или комората за оксидација.

Видови на пиролиза

пиролиза

Постојат два различни типа на пиролиза во зависност од физичките услови во кои се изведува:

 • Водна пиролиза: Овој термин се користи кога е неопходно да се однесува на пиролиза која се јавува во присуство на вода, како што е пукање со пареа на масла или термичка деполимеризација на органски остатоци во тешки сурови масла.
 • Вакуумска пиролиза: Овој тип на вакуумска пиролиза вклучува загревање на органски материјали во вакуум за да се постигнат пониски точки на вриење и да се избегнат неповолни хемиски реакции.

Процесот со кој се јавува пиролиза е поделен во три фази, и тоа:

 • Во првата фаза постои бавно распаѓање со производство на мали количини на вода, оксиди на јаглерод, водород и метан. Ова распаѓање настанува како резултат на раскинување на врските поради високата температура на процесот и ослободувањето на гасови заробени во јагленот.
 • Втората фаза се нарекува фаза на активно термичко распаѓање. Температурата се зголемува во оваа фаза и јаглеродните молекули се разградуваат подлабоко, формирајќи јаглеводороди и катрани кои можат да се кондензираат. Оваа фаза започнува на 360º C и завршува кога ќе достигне температура од приближно 560º C.
 • Последната фаза се јавува на температури над 600ºC и се карактеризира со постепено исчезнување на водородот и другите хетероатоми.

За што се користи пиролизата во кујната?

пиролиза на рерната

Кога сме во кујната, треба да ги имаме потребните алатки за да ни го олеснат животот, а за тоа е идеално да се има најсовремена рерна. Во моментов постои палета на печки со функција за самочистење, наречени печки за пиролиза, чија главна функција е да можат сами да се чистат.

Овој тип на печки Тие имаат способност да ја подигнат температурата до 500 ° C, разградување на остатоците од храната внатре, претворање во пареа или пепел, а исто така елиминирање на непријатните мириси по готвењето во рерната. Односно, храната останува, поради високите температури, ја претвора органската материја во јаглерод диоксид, кој откако ќе се претвори во вода, испарува; исто така, неорганската материја се претвора во пепел кога е изложена на таа температура.

Овој процес може да трае од 1 до 4 часа., во зависност од тоа колку е чиста програмата, на крајот едноставно ја чистиме рерната со влажна крпа и ја собираме пепелта. На овој начин се елиминира употребата на хемиски производи кои со текот на времето можат да бидат штетни по здравјето.

Придобивките од печките и важноста за животната средина

Имајќи печка што ни овозможува да заштедиме време и пари, пиролизата ги носи следните придобивки:

 • Без сомнение, главната придобивка е функцијата за самочистење.
 • Тој е еколошки бидејќи ја намалува употребата на хемиски производи за чистење на рерната.
 • Според калкулаторот за цени на струјата на Националната комисија за енергетика, цената на струјата е ниска бидејќи троши само 0,39 центи.
 • Изработен е со најквалитетни материјали за заштита мебел од високи температури.
 • Кога печката ќе достигне температура од 500 °C, вратата на рерната се заклучува и рерната сама се чисти за да спречи несреќи.
 • Тие се поудобни и поефикасни од традиционалните печки.
 • Може да се програмира да започне пиролиза во моменти кога трошоците за електрична енергија се најниски.

Пиролизата е важна бидејќи помага да се контролира загадувањето на воздухот поврзано со согорувањето.. Исто така, помага да се намали количината на влезен отпад и да се создаде стерилен отпад, што го продолжува животниот век на депонијата и го подобрува квалитетот на депонијата. Конечно, тоа е и начин да се претвори дел од отпадот во складирачко и транспортно гориво.

Во однос на пиролизата на лигнинот, исто така состојка на дрвото, тој произведува ароматични соединенија и поголема содржина на јаглерод, околу 55% ​​во случај на целулоза и 20% во случај на масло од дрво, 15% остаток од катран и 10% гас.

Во случај шумската биомаса да се пиролизира, нејзините својства имаат многу значаен ефект врз добиениот производ. На пример, улогата на влагата е да го намали приносот на процесот на јагленисување бидејќи е потребна топлина за испарување на водата, како и за производство на повеќе кршлив јаглерод отколку кога биомасата има помала содржина на влага. Затоа, се препорачува содржината на влага во биомасата да биде блиску до 10%. Густината на почетната суровина влијае и на квалитетот на јаглеродот што ќе се формира со пиролиза, а остатоците од шумите се препорачуваат за висококвалитетен јаглерод.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за пиролизата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)