Печки на биоетанол

еколошки печки

Концептуално, зборот дом го претставува топлото место на семејството, местото каде што се чувствуваме удобно и заштитено. Поставувањето на камин, било дрво или биоетанол, ни дава топлина и свежина, овозможувајќи ни да имаме релаксирачко и тивко место за состаноци. Традиционално, огништето гори дрво, а имањето има свои предности и недостатоци. Тие се претпочитаат поради топлината што ја даваат, но главниот недостаток е тоа што согорувањето на дрво има тенденција да произведува чад и пепел, што може да предизвика лоши мириси и непријатност во домот. На печки со биоетанол Тие имаат различни добрите и лошите страни што треба да се земат предвид.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме кои се главните добрите и лошите страни на печките со биоетанол.

Што се

печки со биоетанол

Тоа се печки кои користат биоетанол или етанол како гориво. Се смета за еколошки производ бидејќи неговото согорување не ја загадува околината како фосилните горива. Се добива со преработка на материјали на обновливи извори, како пченка, шеќерна трска, сорго, компир и пченица.

Реалноста е дека во споредба со другите видови на конвенционални горива, сè уште нема студии кои ја покажуваат неговата енергетска профитабилност, бидејќи сегашните методи за производство на биоетанол бараат големи количини на енергија од фосилните горива во споредба со енергијата добиена од произведените горива.

Не бара никаков уред за евакуација на пареата од маслото, така што може да се стави во било кој просторија од повеќе од 25 кубни метри, со што се обезбедува нормална вентилација. Секој дом има потреба од редовно дневно проветрување, доволни се 10 минути свеж воздух на ден.

Нејзината работа е едноставна. Едноставно додајте гориво до ознаката наведена од производителот. Пламеникот мора да биде целосно затворен и изладен, внимавајќи да не се истури садот или да не се истури биоетанолот. Можете да го направите тоа со инка и да исчистите со крпа за да избегнете излевање. За да запалите камин, само пријдете на запалката или внимателно спојте, бидејќи малите дефлаграции се нормални.

Печки на биоетанол

инсталација на шпорети

Проблемот со загадувањето на животната средина не тера да бараме горива што се помалку штетни за нашето греење. Преку годините биоетанолот стана доста познато гориво во домовите. Затоа, тешко е да се изберат кои се најдобрите печки со биоетанол, со оглед на нивните многубројни модели на пазарот.

Кога сакате да купите шпорет со биоетанол треба да погледнете неколку параметри кои ќе го одредат квалитетот на производот. Првата е потрошувачката. Општата цел на купувањето е имаат греење економично но без губење на квалитетот. Цената на шпоретот или каминот е нешто важно да се земе предвид. Потрошувачката на биоетанол зависи од големината на шпоретот, бројот на пламениците и отворот на пламенот.

Друг параметар што мора да го земеме предвид е моќта. Колку повеќе моќ има каминот, толку поголема потрошувачка ќе има апаратот. Најдобро е да имате добар баланс помеѓу моќноста и потрошувачката.

Конечно, важна информација е големината. Колку е поголем производот за кој станува збор, толку повеќе ќе консумирате. Ова нè тера да се оддалечиме од овој однос помеѓу моќта и потрошувачката. Затоа, мора да изберете шпорет што одговара на големината на просторијата што сакаме да ја загрееме.

Дали се загреваат шпоретите со биоетанол?

модел на печки со биоетанол

Камините со биоетанол обезбедуваат еден вид топлина со конвекција. Ова не само што може да ја загрее просторијата во која се наоѓаме, туку може да се прилагоди и на други простории. Обично не се користи како главно греење.

Тие се дизајнирани да се сместат во просториите каде поминуваме најмногу време. Во зависност од нивната моќност и големина, тие ќе се загреваат повеќе или помалку. Вообичаената моќност во биокамините е 2 KW. Со оваа моќност можеме да загрееме просторија од приближно 20 квадратни метри. На овој начин, во зависност од големината на нашата соба, можеме да знаеме каква моќност да купиме.

Добрите и лошите страни на печките со биоетанол

Употребата на овие уреди има свои предности и недостатоци.

Овие се неговите предности:

 • Тие се еколошки и лесен за инсталирање.
 • Не им требаат екстрактори или цевки за вентилација.
 • Нивното ниво на топлина брзо се достигнува.
 • Тие внесуваат дополнителен дизајн во домот.
 • Тие се безбедни и лесно се оневозможуваат.
 • Цената е прилично прифатлива.
 • Имаат мало одржување.

Меѓу неговите недостатоци наоѓаме:

 • Биоетанолот е нешто поскап.
 • Иако не испушта чад или пепел, сепак испушта забележлив мирис.
 • Способноста за загревање е поограничена. Мора да има соодветно ниво на кислород за да се избегнат високи концентрации на CO2.
 • Минималното растојание што мора да го имате на мебелот е еден метар.

Дали се безбедни?

Со прашањето за пожарите и греењето секогаш се поставува прашањето дали се безбедни. печки со биоетанол тие се сосема безбедни, бидејќи неговото деактивирање е многу едноставно. Дополнително, многу модели имаат заштитници за пламенот кои помагаат да не се изгори случајно.

Нејзиното ниво на опасност е многу пониско од традиционалните огревно дрво, бидејќи нема искри или запалени трупци. За нашата печка за биоетанол да биде целосно безбедна, мора да го почитуваме безбедносното растојание од еден метар.

Биоетанолот мора да се надополнува додека се консумира. Постојат различни видови и марки на биоетанол. Според колку е повисок квалитет, толку поголем капацитет за греење ќе има, покрај тоа што ослободува помалку мирис.

Потрошувачката на биоетанол целосно зависи од моќноста на каминот и времето на осветлување. Секој оџак има одреден капацитет на резервоарот. Во зависност од тоа што може да вдоми, согорувањето ќе трае повеќе или помалку.

Еден од факторите што треба да се земе предвид при конзумирање на биоетанол е интензитетот на пламенот и излезната дупка. Обично изгорува помеѓу 0,20 и 0,60 литри биоетанол на час. Може да се каже дека тоа е стандардна потрошувачка, па со литар гориво би можеле да го имаме пламенот со среден интензитет помеѓу 2 и 5 часа.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за добрите и лошите страни на печките со биоетанол.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.