Сè што треба да знаете за печките на пелети

Шпорет на пелети

Печките на пелети станаа широко користени и познати за релативно кратко време. Неговите карактеристики и економичност го прават тоа многу лесен за употреба и добро изведување. Нивната потрошувачка на гориво им помага и да се шират на пазарите и да ја промовираат сликата што ја даваат.

Ако сакате да ги знаете сите клучеви потребни за да ја знаете работата на печките на пелети и дали тие се добро решение за загревање на вашиот дом или простории, ова е вашата објава

Како работат печките на пелети?

Дневна соба со шпорет на пелети

Неговата работа е релативно едноставна и ефтина. Шпоретот има резервоар за складирање на горивото, во овој случај, пелетот. Кога го ставаме уредот во функција, завртка го движи пелетот во комората за согорување да го запали пожарот со брзина со која укажува електронскиот систем за управување. Пелетите горат, испуштајќи топлина и испарувања што се канализираат преку задниот излез каде што е поврзан надворешниот оџак.

Ова е поставено на таков начин што чадот излегува од просториите или од куќата каде што сме поставени шпоретот и топлината се пренасочува внатре, помагајќи да се зголеми температурата на домот.

Кога зборуваме за печки на пелети, вообичаено е да се видат луѓе кои ги мешаат со традиционалните печки на дрво. Сепак, разликата е многу важна, бидејќи печките на пелети се вентилираат. Тоа е, тие имаат внатрешен вентилатор кој го зема воздухот од просториите, го загрева и повторно го враќа на повисока температура.

Во работењето на шпоретот можеме да разликуваме два феномени на пренос на топлина во иста единица: прво, имаме конвекција предизвикана од вентилаторот што го управува топол воздух и, второ, зрачење како резултат на самиот пламен што се произведува. Овие две појави можат да бидат предност во однос на традиционалните шпорети на дрво, бидејќи преносот на енергија со конвекција предизвикува побрзо загревање на околината.

Недостаток на печките на пелети

незгоден шпорет на пелети

Не е сè во овој тип шпорет позитивно. Како и секогаш, сè има свои добрите и лошите страни. Во овој случај, со согорувањето на печките на пелети се добива потребниот воздух од околината што ја опкружува. Кога согорувањето завршува, тој воздух се исфрла претвора во чад преку оџакот. Досега добро. На овој начин, операцијата предизвикува влечење на воздухот од просторијата кон надвор, така губиме мала количина топол воздух, што ќе треба да се компензира со мал внес на воздух од улицата што ќе биде студено.

Градиентот на воздухот циркулира од каде има повеќе воздух до каде има помалку. Од оваа причина, ако шпоретот извлече воздух од просторијата, ќе има помалку воздух внатре и воздухот однадвор ќе влезе низ каде што може, или преку пукнатините, дупките на прозорците, под вратата итн. Целиот овој воздух што доаѓа од улицата ќе биде на пониска температура.

Сепак, за да се олесни овој проблем, постојат и други печки на пелети кои овозможуваат извлекување на воздухот неопходен за согорување однадвор. На овој начин, перформансите на шпоретот генерално се подобруваат. Недостаток на овој вид печки е тоа што бара дупчење на фасадата двапати, еднаш за оџакот и еднаш за внес на воздух.

Компоненти

Огништето

камин за шпорет на пелети

Камин е една од најмалку привлечните точки на шпоретот. Сепак, потребно е да се евакуираат сите испарувања произведени при согорување. Важно е каминот да работи правилно во секое време за да се избегнат безбедносни проблеми и можни давење од недостаток на кислород и вишок на СО2.

Регулативата налага гасовите од печките да излегуваат над покривот на зградите и куќите. Ако живеете во заедница, потешко е да побарате дозвола од соседите за да го поставите огништето.

По можност тоа е подобро од материјалот од кој е изграден огништето да биде изработен од не'рѓосувачки челик и изолиран со двоен wallид. Ова избегнува кондензација на чад поради контакт со влажен и ладен воздух. Во долниот дел на оџакот потребно е да се инсталира Т со приклучок за да се исцеди кондензацијата.

Максималниот број на свиоци што може да ги има спроводникот на оџакот е три на максимум 90 степени. Препорачливо е да се инсталира влезот на воздух за да се подобрат перформансите.

Електрично напојување

напојување за шпорет на пелети

За да го избереме местото во куќата каде што ќе ја инсталираме шпоретот, треба да знаеме дека ќе ни треба точка за напојување. Печките бараат електрична енергија за движење на вентилаторите, завртката за напојување и првичното напојување.

Потрошувачка на електрична енергија обично е 100-150W, достигнувајќи 400W во моментот кога апаратот е вклучен.

пелети

цена на пелети

Ова е гориво што ќе ја напојува шпоретот и што ќе ни обезбеди топлина. Горивото на пелети не чини повеќе или помалку 0,05 € за секој kWh што го трошиме. Кесите пелети од 15 кг чинат околу 3,70 евра.

Постојат различни варијанти на квалитети на пелети и секоја е прилагодена на капацитетот за производство на топлина. Изберете го оној кој најмногу ви одговара според вашиот буџет.

Нормалната работа е да сакате да знаете колку пелети троши еден шпорет. Сепак, ова е тешко да се пресмета, бидејќи зависи од многу фактори, како што се моќноста на шпоретот, видот на употребениот пелет, тековната регулација, итн.

Индикативен податок е дека шпорет од 9,5kW троши помеѓу 800гр и 2,1 кг пелети на час, во зависност од тоа како е регулиран. Затоа, вреќа од 15 кг споменати погоре, може да ни трае околу седум часа со шпоретот максимум. Стапката за шпоретот би била помеѓу 20 центи и 52 центи на час.

Ова нè тера да видиме дека вреќа со пелети не е доволна. Ако не сакаме да купуваме секои два до три или тоа не нè остава да лежиме, важно е да добиеме добра количина пелети.

Видови печки

Шпорети со пелети со канал

еластичен шпорет на пелети

Ова се модели кои овозможуваат воздухот да се спроведува низ втор, па дури и трет излез во блиските соби користејќи воздушни канали. На овој начин можеме да имаме повеќе топли простории.

Мора да се земе предвид дека оваа кружење на воздухот нема да биде толку ефикасна, бидејќи главниот извор на енергија е сепак зрачење плус конвекција во главната просторија.

Хидро печки

хидро-шпорет поставен во дневната соба

Овој вид печки се смета средна точка помеѓу котелот и шпоретот. Работи како обичен шпорет на пелети, но во внатрешноста има разменувач што му овозможува да загрева вода и да ја дистрибуира до радијатори или други елементи на куќата.

Со оваа информација ќе можете подобро да ја разберете работата на овој вид печки за да изберете оној кој најдобро ви одговара.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Германски порти Portо dijo

  Добар Андрес. Ви благодариме за вашиот коментар

  Прашањето за загадувањето на биомасата се дискутира во овој пост: https://www.renovablesverdes.com/calderas-biomasa/

  И аеротермата во оваа друга: https://www.renovablesverdes.com/aerotermia-energia/

  Ако имате какви било прашања, со задоволство ќе ги решам.

  Честитки!

  1.    Andrew dijo

   Здраво, сакав да одговорам на вашиот одговор, но не знам што се случува со пораката што не е објавена, ниту каков било вид грешка или објаснување. Го контролирам ова пократко за да тестирам дали е предолг, некој чуден карактер или нешто слично. Се најдобро.

 2.   Педро dijo

  Лекарите немаат печки на пелети во своите домови. Зошто? Бидејќи продолжената изложеност на чад од нецелосно согорување на цедено дрво предизвикува рак, ова систематски се крие.

  Да не го спомнувам проблемот со уништувањето на шумите што го генерираат фабриките за пелетирање. Нема ништо еколошко во овој систем.