Четири 100% обновливи земји

За овие земји, масовната употреба на обновлива енергија не е цел што треба да се постигне, туку е остварување што треба да се одржи. Извлекувајќи го максимумот од вашиот природни ресурси Некои земји го остварија сонот да имаат 2017% обновлив извор на енергија во 100 година.

Четири држави одат многу добро во материја од обновлива енергија, одржување лекции за енергија на големите економии, односно генерирање на сите нивни потреби со „зелена“ енергија.

Уругвај

Прва од овие земји е Уругвај На 14 септември, јужноамериканската земја оствари скоро 24 часа генерација од ветер, хидроелектрична, биомаса и соларна енергија.

Обновлива енергија

Владата на оваа земја потенцира дека во последните 6 години има Уругвај превртена повеќе од 22 милијарди долари одржлива обновлива енергија, за да се надмине на овој начин нејзината зависност од нафта и гас.

Рамон Мендез, национален директор за енергетика и промотор на 25-годишниот план, кој од 2008 година се обидува да направи револуција во Уругвајско производство на енергија, рече „toе имаме многу моменти во кои до 100% од електричната енергија што ќе ја трошиме во Уругвај ќе биде од ветерно потекло“. Ветер

Оваа мала земја со 3,3 милиони жители веќе го искористи целиот потенцијал на своите реки за производство на хидроелектрична енергија и секоја година инвестираше 3% од својот бруто домашен производ (БДП) во структурна реформа за да постигне енергетски суверенитет во години на суша намали неговиот еколошки отпечаток.

Според Мендез, „Од целата енергија што ја троши Уругвај, околу 50% се базираат на обновливи енергии, а во рамките на секторот електрична енергија во 2015 година повеќе од 90% ќе доаѓаат од обновливи енергии“

Ако погледнеме извештај од Светскиот фонд за природата (WWF на англиски), Костарика, Уругвај, Бразил, Чиле и Мексико водат напори во регионот за промена на парадигмата и да се одлучат за обновлива енергија наместо фосилни горива како што се нафта и јаглен.

Ветерници

Коста Рика

Кога Костарика започна да зборува за чиста енергија пред повеќе од 30 години, се чинеше како шега, но не им требаше долго на другите да ги копираат нејзините чекори. До денес, земјата позната како Централна Америка Швајцарија, започна да носи големи успеси надвор од ветувањата и добрите намери.

Костарика напредува стабилно и станува првата 100% обновлива земја во Латинска Америка, искористувајќи ги хидроелектричните, геотермалните, соларните и изворите на биомаса.

костарика

Светскиот фонд за диви животни (WWF) посочува дека земјата е близу до постигнување нова пресвртница во нејзината енергетска историја: да стане првата земја во Латинска Америка напојувана од 100% обновлива енергија.

Доколку извештајот се анализира, WWF покажува дека Костарика има потенцијал од 223.000 XNUMX гигавати годишно хидроелектрична енергија, од кои на помалку од 10% се експлоатираат, и има голем геотермален и капацитет за производство на ветер. „Тоа е најголемиот рај за обновлива енергија во регионот на Централна Америка.

Покрај тоа, владата си постави цел да постигне економија неутрализирана на јаглерод и за ова се одлучи да ја достигне 2021 година со потрошувачка на енергија целосно засновано на обновливи извори.

Лесото

Во 1998 година беше инаугурирана првата хидроцентрала во земјата. Ова произведува 90% од потребната енергија, малите и средни претпријатија во земјата се базираат на трансформација на земјоделски производи и производство на облека. Вториот имал корист од квалификациите на земјата да ги добие придобивките од Актот за раст и можности во Африка од американската влада. Лесото успеа да биде 100% обновлив, благодарение на хидроцентралата, но сепак се бори со сушата во тие моменти купува енергија од други соседни земји. Процесот на обновување мора да биде консолидиран и е во фаза на решавање.

Исланд 

Енергијата на овој мал остров во северна Европа се базира скоро целосно на обновлива енергија. Во 2011 година земјата произведе 65 444 GWh од примарна енергија, од кои повеќе од 85% доаѓаат од локални обновливи извори на енергија.

Геотермална енергија

Геотермалната енергија на вулканите придонесе за две третини од примарната енергија, надополнета со хидроелектричната 19,1% и други извори. Во 2013 година, произведената електрична енергија достигна 18116 GWh, кои беа генерирани практично 100% обновлива енергија „надмина 99% во 1982 година и оттогаш се скоро ексклузивни“.

Главните употреби на геотермална енергија тоа се греење на згради, со 45,4% од вкупната геотермална потрошувачка и производство на електрична енергија, со 38,8%.

Околу 85% од куќите во земјата се тие се загреваат со оваа обновлива енергија.

геотермална енергија, обновлива енергија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.