Пасош за дигитален производ

пасош за дигитален производ

Како што одминува времето, итноста да се смени еколошката штета предизвикана од повеќе индустрии се интензивира. Европската унија (ЕУ) презеде забележителни чекори во изминатата година за борба против еколошките проблеми со тоа што наведе збир на правила за да се поправат штетите предизвикани од претходните престапи. Ова ја покажува посветеноста на ЕУ за ублажување на последиците од минато еколошка небрежност. Една од овие мерки е создавањето и инкорпорирањето на пасош за дигитален производ.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е пасош за дигитален производ, неговите карактеристики и важноста што ја има.

Влијанија врз животната средина во индустријата

циклус на пасош за дигитален производ

Модната индустрија е во првите редови на сегашните и идните регулативи поради нејзините озлогласени еколошки штетни практики, етичките дилеми и лошите мерки за одговорност.

Во обид да се ублажи негативното влијание на микропластиката и уништувањето на шумите, Европската комисија поднесе предлог како дел од Регулатива за екодизајн на одржливи производи (ESPR). Овој предлог се смета за основа на стратегијата на Комисијата за создавање поеколошки и поодржливи производи. Предложените прописи ќе важат за сите производи што се продаваат во ЕУ, без оглед на нивното производствено потекло.

Предложеното законодавство ќе имплементира дигитален пасош за различни производи, вклучително и текстил, да се зајакне усогласеноста со прописите за екодизајн.

Што е пасош за дигитален производ?

состанок за екодизајн

Дигитален пасош за производи е термин кој се користи за опишување на дигитален документ кој содржи целосни информации за целиот животен циклус на производот. Ова вклучува информации за дизајнот, материјали, производствени процеси, дистрибуција, употреба и отстранување на производот. Тоа е начин да се зголеми транспарентноста и одржливоста во преработувачката индустрија преку обезбедување на потрошувачите вредни информации за производите што ги купуваат и како тие влијаат на животната средина.

Новосоздадениот пасош за дигитален производ, или DPP, бара од компаниите да собираат и обелоденуваат податоци од секоја фаза од постоењето на производот. Ова собирање податоци ќе биде достапно преку „дигитален близнак“, онлајн модел кој ги рефлектира карактеристиките и атрибутите на производот во реално време.

Додека концептот и механиката на DPP се предмет на промена, Неговата првична цел останува фокусирана на одржливоста и еколошките карактеристики и потеклото на производот, заедно со начинот на кој се произведува. DPP работи користејќи блокчејн технологија, осигурувајќи дека овие информации се безбедни и достапни за крајниот корисник преку QR или бар-код на етикетата на производот. Овој децентрализиран систем обезбедува лесен пристап до виталните податоци.

Податоци и категории на пасош за дигитален производ

блокчејн технологија

Пасошот за дигитален производ ќе опфати неколку категории на информации. Прво, ќе содржи општи информации за производот, вклучувајќи ја неговата идентификација, тежина, референтни броеви и место на производство. Покрај тоа, тој ќе истражува во материјалите што се користат при неговото создавање, со детали за неговото потекло и јаглеродниот отпечаток на производот. DPP, исто така, ќе обезбеди информации за минатото и моменталната сопственост на производот и ќе понуди целосни детали за поправки, гаранции и упатства за рециклирање, расклопување и други сродни процеси.

Податоците акумулирани од DPP се наменети да обезбедат придобивки за различни луѓе, вклучувајќи брендови, засегнати страни и потрошувачи. Што се однесува до потрошувачите, алатката ќе им овозможи на купувачите да донесат поинформирани одлуки за нивните купувања, како и да изберат поодржливи опции. Спроведувањето на DPP ќе ја намали веројатноста за заблуда на потрошувачите и ќе им отежне на брендовите да изнесуваат неосновани тврдења за одржливост.

Тешкотии при спроведувањето

Интегрирањето на новите технологии во голем обем претставува нови пречки. Овие предизвици вклучуваат поврзување на пасошот за дигитален производ (DPP) со носител на податоци и уникатен идентификатор кој мора да биде физички присутен на производот, како и да биде достапен и интероперабилен онлајн. Агентот одговорен за воведување на производот на пазарот на ЕУ исто така е законски одговорен за собирање, обезбедување и периодично ажурирање на потребните информации. Земајќи ги предвид овие фактори, брендовите мора да бидат опремени да ги собираат, обезбедуваат и ажурираат сите информации потребни за DPP.

Интегрирањето на DPP во воспоставените работни текови може да бара значителни прилагодувања и инвестиции во технолошката инфраструктура. Широкото усвојување на DPP низ индустриите е постепен процес кој бара кооперативни иницијативи и воспоставување заеднички практики меѓу засегнатите страни. Од клучно значење е да се препознае дека одредени сегменти од синџирот на снабдување може да имаат ограничена инфраструктура, што ја нагласува потребата од суштинска основа пред технологијата да може целосно да се искористи и интегрира.

И покрај горенаведените грижи, оваа модификација ќе обезбеди поефикасен метод за управување и намалување на емисиите на јаглерод низ целиот синџир на вредност. Понатаму, усвојувањето на оваа иницијатива оди подалеку од обичната усогласеност со прописите: служи како основа за максимизирање на ефикасноста на производството и зајакнување на управувањето со синџирот на снабдување, усогласување со добрите деловни практики.

Вградувањето на оваа технологија значеше значително одложување на имплементацијата на DPP. Оригиналниот план беше да се објават спецификациите на регулативата во 2024 година, но поради нејасни процедури и фактори кои би можеле да предизвикаат несигурност кај одговорните за користење на алатката, оваа цел сè уште не е исполнета. Несигурноста околу прашањето за социјалното влијание и важноста од воспоставување единствен систем го пролонгираа ова одложување. Како резултат, Не е одреден фиксен датум за воведување на ДПП, а прописите се очекува да стапат во сила во 2026/27 година. а повеќето производи се очекува да се усогласат со овие регулативи до 2030 година.

Иако сè уште не е задолжително за бизнисите да прават одредени модификации, препорачливо е да се започне со преземање чекори за подготовка за идни промени. Трговците на мало и брендовите ќе треба да одвојат време да се запознаат со DPP и неговите придобивки, едуцирајќи се за технологијата и нејзините импликации.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за пасошот за дигитален производ и неговите карактеристики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.