Органски отпад што е наменет за кујната

апарат што преработува отпад

Најчесто се обидуваме да не создаваме премногу отпад, но тоа е невозможно, особено органски отпад, што не можеме да ги избегнеме.

Можеме да ги намалиме со правење наш сопствен компост да го трансформираме овој отпад во компост за нашите растенија. Сепак, не сите од нив се погодни за добар компост.

Размислувајќи за овој проблем a Израелска група создаде уред што е способен за обработка на сите видови органски отпад, што резултира со компост и гас во исто време.

Нешто што досега беше доста тешко да се направи на домашно ниво.

Рече апарат, со име на Почетна биогас, има за цел третирање на органски отпад по значително ниска цена.

Единицата може да достигне генерирајте доволно гас за да готвите во интервал од 2 до 4 дена по ред и исто така произведувајте 5 до 8 литри ѓубриво. Што е еквивалентно на преработка на 6 литри остатоци од храна на ден или 15 литри измет од домашно милениче.

Уредот HomeBiogas ќе биде лесен за употреба и транспорт, тежи само 40 кг.

Претходно бев во Crowdfunding за да го поддржам проектот и досега се инсталирани повеќе од 1.500 единици, кои работат во совршена состојба нешто повеќе од една година.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.