Оперативни системи и животна средина

На ОС тие се апсолутно неопходни за работа на компјутерите.

3 најкористени системи во компјутерите ширум светот се Виндоус, Епл и Линукс. Но, овој софтвер не само што ја менува околината или видот на апликации што ги имаат, туку и нивното однесување во животната средина е различно.

Оперативните системи Виндоус и Епл не се многу еколошки. Бидејќи тој бара повеќе хардвер за да може да го користи овој оперативен систем.

Од друга страна Линукс систем Покрај тоа што е бесплатен, тој има двојно поголем животен век од Виндоус, со што се намалува количината на електронски отпад.

Линукс бара помалку меморија и побавен процесор, но им ги нуди истите функции на корисниците како и другите оперативни системи.

Потребни се и помалку ажурирања така што корисникот на Linux не треба да има потреба да го ажурира својот компјутер помеѓу 6 и 8 години, но остатокот на секои 3 или 4 години треба да го прави тоа. Ова сили фрлаат компјутери кои се во совршена состојба, но не можат да се прилагодат на новиот оперативен систем.

HP веќе продава компјутери во корпоративниот сектор со Linux, се очекува во наредните години повеќе компании да ја имитираат оваа акција.

Може да се заклучи дека Windows y Јаболко тие не се најзелените оперативни системи.

Од друга страна, Linux е пријателски расположен со околината, па затоа неговата употреба е многу корисна намалување на влијанието врз животната средина на компјутерската индустрија.

Покрај тоа, овој систем е бесплатен, што му овозможува да им помогне на компаниите и јавните организации да ги намалат трошоците.
Ако сме загрижени за здравјето на планетата, можеме да го користиме оперативниот систем Linux кој е добар како и останатите, но е попочитуван со околината и дури и малку соработуваме во намалувањето на штетата на животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.