одржливи брендови

одржливи трендови на облека

Модната индустрија е втора најзагадувачка индустрија во светот, а се повеќе компании и дизајнери се обложуваат на поодговорно производство. Несомнено е дека модната индустрија во последните години претрпе пресврт кон брзата мода и не престана да расте. Сето ова доведе до создавање на одржливи брендови кои обезбедуваат грижа за животната средина и намалување на влијанието врз животната средина што го имаат.

Во оваа статија ќе ви кажеме за главните одржливи брендови што постојат, нивните карактеристики и како тие помагаат да се намали влијанието врз животната средина.

одржливи брендови

одржливи брендови

Пред неколку децении беше речиси невозможно да се купи облека и да се носи за прв пат секој ден. Цената и недостатокот на големи синџири, кои се многу достапни и привлечни за јавноста, не наведоа да донесеме попромислена одлука при купувањето. Имаше промена од 180 степени со текот на времето. Додека големите синџири за текстил преземаат мали чекори за да помогнат во одржливоста и да направат колекции на капсули, има уште многу работа да се направи.

Запомнете, модната индустрија е втора најзагадувачка индустрија по нафтата, а нашата планета не може да дозволи големите брендови да произведуваат облека по парче без да го земат предвид долгорочното влијание врз нас. Поради оваа причина, некои дизајнери, продавници и стилисти решија да се зафатат со работа, со одржливост и грижа за животната средина како стандард.

Иако повеќето одржливи брендови сè уште не се добро познати, нивните клиенти полека растат и почнуваат да ја сфаќаат важноста нашата облека да биде направена во најдобри услови за работниците и планетата. Толку многу што некои фирми се одлучија да создадат свои одржливи колекции.

Покрај купувањето одржлива облека на некои од страниците што ги препорачуваме подолу, можете да ја зачувате животната средина со одење на винтиџ продавници, креативни работилници или замена или изнајмување облека во некои апликации кои се веќе успешни. Несомнено е дека заштитата на планетата денес и постојаното ажурирање не се некомпатибилни работи.

Кај нас има се повеќе брендови со етички и одржливи вредности кои произведуваат облека која не само што е лесна за употреба, туку е и нова. Ви прикажуваме неколку идеи со кои можете да ја ажурирате вашата гардероба додека и давате одмор на планетата.

Најдобрите одржливи брендови

одржлива спортска облека

Лекар за живот

Најважно за оваа компанија е да размислува за сегашноста за да остави добро наследство за идните генерации. Lifegist купува ткаенини сертифицирани со Global Organic Textile Standard (GOTS) во Европа и Мадрид е местото каде што се произведува целата облека за да се избегне јаглеродниот отпечаток од превозот.

Екоалф

Ecoalf се етаблира како едно од најпрепознатливите имиња во одржливата мода во нашата земја, дури и надвор од нашите граници. Неговиот креатор, Хавиер Гојенече, сакаше со својата облека да покаже дека е можно да се продолжи со одличен квалитет и добар вкус без да се злоупотребуваат природните ресурси.

Алоха

Овој бренд е 100% посветен на животната средина. Толку многу што сите нивни чевли се дизајнирани во Барселона и се дело на занаетчии кои работат во фабрика во близина на Аликанте, што им овозможува постојано да ги проверуваат работните услови и квалитетот на производството.

За последен пат, тие лансираа чевел направен од нопал или лушпи од пченка, кои се одржливи и вегански материјали. Несомнено е дека свежата и иновативна идеја ќе биде успешна.

Боходот

Каталонската фирма за костими за капење е подготвена за успех како што се приближува летото и пристигнува патување до брегот. Дизајнер на овие парчиња е Пеке де Фортуни, која со многу страст успеа да создаде одржлива колекција за бањи, произведена исклучиво во своето студио во Барселона.

The Playa & Co.

Овој солидарен моден проект создаден од Кристина Пиња го става фокусот на природата. Со облека направена од рециклирани органски материјали поврзани со океанот, процес кој генерира поврат и потоа донира дел од профитот на социјален проект, Playa ја претвори маицата со пруги во својата ѕвездена облека, од година во година се инспирира од различни икони

Мери Бад

Компанијата остави зад себе брза мода, покажувајќи дека облеката може да биде одржлива и убава, притоа одржувајќи пристапни цени и следејќи ги трендовите од големите брендови. Дополнително, Марија Мало се обидува, со секоја нејзина кампања, нејзините клиенти да развијат менталитет кој е посвесен за сè што ги опкружува.

Оригинален

Компанијата достигна силна позиција во модната индустрија. Неговите дизајнери од Аликанте одлучија да одат чекор понатаму во одржливиот свет и истражуваат нови начини на дизајнирање и користење на нови суровини за да ги направат своите колекции, иако со целосна почит кон животната средина.

Ефемерни

одржливи брендови за облека

Ако сте еден од оние кои ја ценат уникатноста на секоја облека во вашата гардероба, ова несомнено ќе стане вашиот омилен бренд. Проектот се состои исклучиво од ограничено издание на маици нацртани од 12 уметници од целиот свет.

моите здолништа

Сите парчиња Мои здолништа тие се ограничени изданија инспирирани од различни делови на нашата планета да ги почитува неговите природни ресурси и човековите права на неговите творци.

СВОЈ

Каталонската фирма е посветена на безвременоста на своите парчиња, создавајќи квалитетна облека што никогаш нема да излезе од мода. Со одржливи материјали како органска волна и памук, рециклирани ткаенини и локално производство, облеката CUS стана незаменливо „задолжително“ во вашата гардероба.

екологијата

еволуција на брендот

Брендот Ecoology користи природни, еколошки и рециклирани ткаенини со големо внимание на деталите во нивните дизајни, осигурувајќи дека ќе траат во вашата гардероба уште многу години.

Како што можете да видите, важно е да се носи облека што го намалува влијанието врз животната средина, бидејќи е една од индустриите што најмногу ја загадува планетата и најмногу се троши на дневна основа. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за главните одржливи брендови кои постојат и кои се нивните линии на работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Шуми dijo

  Важно е компаниите да бидат посвесни за потребата да се грижат за животната средина. За мене големите компании се тие што ја загадуваат и прават најголема штета на нашата планета.
  Сите треба да бидеме свесни.