Одржлива мода

подобрување на животната средина

Еколошките ознаки често доаѓаат до израз кога се зборува за одржлива мода, контроверзите поврзани со производството во оддалечените фабрики, но огромен напор за решавање и сè повеќе природни ткаенини без токсични производи. За среќа, оваа перцепција е потврдена во светски рамки благодарение на експанзијата на меѓународните компании и младите претприемачи кои му даваат нов пресврт на концептот на одржлива мода.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме сè што треба да знаете за одржливата мода, кои се нејзините карактеристики и предности.

Одржлива мода

одржлива мода

Темелите на одржлив моден бизнис модел минуваат низ зачувувањето на природните ресурси, ниското еколошко влијание на употребените материјали (што мора да може подоцна да се вклучи во синџирот на рециклирање), намалување на јаглеродниот отпечаток и почитување на економската и работната средина. условите на работниците вклучени од суровината до продажното место.

Модната индустрија веќе може да се пофали со многу реномирани дизајнери, модели и познати личности кои се залагаат за одржлива мода. Тие вклучуваат Луси Тамам, Стела Макартни, Фрок Лос Анџелес, Амор Верт, Едун, Стјуарт + Браун, Шалом Харлоу и Самер Рејн Оукс.

Одржливата мода постепено го наоѓа своето место во индустријата. Исто така има раст во организацијата на натпревари, фестивали, часови, програми за вметнување, стручно информирање во блогови и друго.

На пример, модната недела во Портланд, која неодамна беше завршена во САД, имаше само 100 проценти еколошки дизајни. Во шпанската престолнина, The Circular Project Shop беше отворена оваа година во обид да се зацврсти на конкурентната мадридска модна писта нудејќи одржлива облека. Во Мадрид веќе четири години се одржуваат и Sustainable Fashion Days. Во Аргентина, Verde Textil нуди производи со нула влијание врз животната средина и 100% социјална посветеност, додека продава онлајн.

Случај кој заслужува посебно внимание е оној на брендот Heavy Eco, првата модна компанија основана во затворите, која произведува одржлива облека. Покрај работата за реинтеграција на повеќе од 200 естонски криминалци кои работеле со компанијата, 50% од профитот оди за помош на бездомниците и сираците во градот Талин.

Одржливи модни навики

еколошка одржлива мода

не купувај толку многу

Тоа е најефикасниот начин за ракување со стотиците милијарди облеки што се произведуваат ширум светот секоја година. Хариет Вокинг, консултант за агенцијата за одржлива стратегија Eco-Age, препорачува да си поставиме три прашања пред да купиме облека:Што сакаме да купиме и зошто? Што навистина ни треба? Ќе го користиме во најмалку триесет различни прилики“.

Инвестирајте во одржливи модни брендови

Сега, кога решивме да купуваме со повеќе очи, има подобар начин да ги поддржиме брендовите кои јасно се залагаат да бидат одржливи. На пример, Колина Страда, Чопова Ловена или Боде користат рециклирани материјали во нивните дизајни. Исто така, ви помага да ги филтрирате достапните брендови врз основа на типот на облека што ја имаат на пазарот, без разлика дали се работи за одржлива спортска облека како Girlfriend Collective или Indigo Luna, костими за капење како Stay Wild Swim или Natasha Tonic или тексас како Outland Denim или Re/ Donate.

Не заборавајте винтиџ мода и облека од втора рака

Со платформи како The RealReal, Vestiaire Collective или Depop, купувањето винтиџ мода и користена облека никогаш не било полесно. Размислете дека не само што ќе и дадете втора шанса на облеката, туку и ќе помогнете да се намали влијанието на вашата гардероба врз животната средина. Винтиџ модата има и голема предност што нејзината облека е навистина уникатна. Ако не, погледнете како изгледаат Ријана или Бела Хадид, големи фанови.

Изнајмувањето е исто така опција

Кога имаме нетипична свадба или гала (поради КОВИД, се разбира), поприфатлива опција е да ги изнајмиме нашите комбинации. На пример, една неодамнешна студија во ОК заклучи дека земјата купува 50 милиони парчиња облека секое лето и ги носи само еднаш. Влијание, нели? Нема сомнение дека е подобро да се откажеме од оваа навика, особено ако земете во предвид дека секоја секунда што минува е еквивалентно на горење на камион со текстилен отпад (или завршување на депонија).

Избегнувајте екопостурирање

форми на еколошка облека

Брендовите сфатија дека стануваме свесни за нашиот еколошки отпечаток. Ова е причината зошто тие често се обидуваат да нурнат во производи со двосмислени тврдења кои можат да ја доведат во заблуда или директно да ја претстават одржливоста на нивната облека. Немојте да бидете измамени од зелените гестови и не одете подалеку од тврдењата „одржлив“, „зелен“, „одговорен“ или „свесен“ што ќе ги видите на многу етикети. Проверете дали е вистина тоа што го кажуваат.

Разберете го влијанието на материјалите и ткаенините од прва рака

Кога купувате одржливо, важно е да го разберете влијанието на материјалите што ја обликуваат нашата облека. Грубо кажано, добро општо правило е да се избегнуваат синтетички влакна како полиестер (материјал што го наоѓаме во 55% од облеката што ја носиме), бидејќи неговиот состав вклучува фосилни горива и потребни се години за да се распадне. Треба да обрнете внимание и на природни ткаенини. На пример, органскиот памук користи многу помалку вода (и без пестициди) кога се одгледува од обичниот памук.

Најдоброто што можеме да го направиме е да бараме облека со одржливи сертификати за да се осигураме дека ткаенините и материјалите што ги користат имаат ограничено влијание на планетата: на пример, Глобалниот стандард за органски текстил за памук и волна; Сертификати за кожа на работна група за кожа или лепила Сертификат од Советот за гумени влакна на шумскиот совет.

Размислете кој ја прави облеката што ја носите

Ако пандемијата направи нешто, тоа беше да се истакнат секојдневните тешкотии низ кои поминуваат многу работници во текстилната индустрија. Значи од клучно значење е да се обезбеди тие да добијат плата за живеење и да имаат фер услови за работа. Верувајте им на брендовите кои откриваат информации за нивните политики за плати, вработување и работни услови во фабриката, каде и да се.

Побарајте брендови посветени на науката

Еден начин да се каже дали една компанија е навистина заинтересирана за намалување на влијанието врз животната средина е да се види дали е посветена на одржливите научни стандарди. Брендовите што се придржуваат до платформата на иницијативи за насоки засновани на наука, вклучително и Burberry или Kering, гигантите од луксузната индустрија зад Гучи или Ботега Венета, се обврзани да се усогласат со Парискиот договор за намалување на емисиите.Емисии на стакленички гасови.

Побарајте брендови кои имаат позитивно влијание врз животната средина

Компаниите за одржливост како Mara Hoffman или Sheep Inc веќе размислуваат за тоа како можат да имаат позитивно влијание врз животната средина покрај намалувањето на нивното влијание. регенеративно земјоделство, шампион на земјоделски техники како што се директно сеење или покривни култури, добива сè поголема поддршка од индустријата со јасна цел: подобрување на квалитетот на почвата и заштита на биолошката разновидност.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за одржливата мода и нејзината важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.