Обновлив бум во Аргентина

Пред нешто повеќе од 2 години, поточно на 15 октомври 2015 година, тој беше отворен забраната за обновливи енергии во Аргентина.

Тој ден, законот 27.191 беше објавен во Службен весник, таа норма беше искра што го запали осигурувачот за спектакуларен раст на обновливи извори во јужната земја.

ветерна енергија

Овој закон дозволи пристигнување инвестиции од 7000 милиони и стотици нови компании за инсталирање и управување со фотоволтаични постројки, фарми со ветерници, постројки за биомаса и биогас и мини-хидроцентрали.

Програма RenovAr

Како што објаснуваме во други написи, ова ќе биде одлична година за промоција на обновливи извори. Всушност, проектите потпишани во последните 12 месеци ќе започнат да се градат, плус 26 што се веќе во фаза на изградба, што одговара на Програма RenovAr, промовиран од Владата.

Канарски острови и обновливи енергии

Ако Аргентина продолжи со таа стапка, таа ќе ја исполни целта да покрие 20% од својата енергетска матрица со обновливи енергии до 2025 година, денес бројката не достигнува 2%, но со нови растенија во изградба ќе овозможи достигнување на 8% оваа година и 12% во 2019 година.

кина обновлива енергија

Според неколку официјални лица: «Огромно е што се случува во Аргентина, земјата се позиционира во светот како еден од најатрактивните пазари за развој на обновливи енергии “.

Хуан Бош, претседател на Саеса, трговец со гас и енергија, потврдува дека Аргентина е подобрување многу. „Ако погледнете наназад само две години, можете да видите дека земјата играше во друга лига во обновливи теми, таа имаше само 1/2% обновлива енергија во енергетската матрица. Денес нема конгрес за обновлива енергија во светот каде Аргентина не се дискутира како дестинација за инвестиции ».

ветерна енергија

Тие инвестиции пристигнуваат од целиот свет. Овие ќе и помогнат на Аргентина да растат во обновливиот светДодека тука има инсталирана моќност од 678 MW, Уругвај има 1720 MW (44% од својата енергетска матрица); Чиле, 3740 MW (17%) и Бразил, 28.310 MW (18%).

Во моментов само 678 MW обновливи енергии ја хранат аргентинската енергетска матрица, додека исполнувањето на целта од 20% во 2025 година ќе значи достигне 10.000 XNUMX MW. За да се постигне ова, владата ја започна програмата RenovAr, голем тендер поделен во кругови што доделува проекти за генерирање на различни компании.

Досега, она што имаше најмногу дифузија беше гореспоменатото Програма RenovAr, кој веќе заврши три круга (1 круг во август 2016 година; круг 1,5 во ноември 2016 година и 2 круг во октомври 2017 година). Kind прецизира дека веќе се доделени 4466,5 MW од овој систем, што одговара на 147 проекти (59 од круговите 1 и 1,5 и 88 од вториот круг). „На тоа мора да додадеме уште 2 проекти со резолуција 10“.

Фотоволтаична сончева енергија

Цени

Потребните инвестиции се многу важни и зависат од видот на избраната технологија: на пример, инсталирање на еден MW енергија во сончевата енергија, мора да се исплати околу 850000 1.2 УСД, додека за МВТ енергија на ветерот потребни се околу XNUMX милиони УСД.

Во однос на ресурсите, земјата нема на што да им завидува на другите нации. Во Патагонија има многу ветер (и добар интензитет); многу сонце на север (иако исто така и во Кордоба), и има многу ресурси на биогас и биомаса во земјоделската област. Постои потенцијал и во мини-хидроцентралата.

Обновливата енергија е поевтина од традиционалната: еден од најевтините проекти на RenovAr е затворен со 45 УСД за секој мегават / час, додека денес големиот корисник купува од Камеса со 70/80 УСД MW / час. За нормалниот потрошувач, ова е многу важно, бидејќи секој MW / h обновлива енергија ја намалува сметката за електрична енергија.

Енергијата на ветерот

Владата сака да создаде мешавина од електрична енергија од различни технологии (ветер, сонце, биогас, биомаса и мини-хидро), но главната е енергијата на ветерот, каде што веќе има доделени договори за вкупно 2.5 GW.

 

Сончева енергија

По енергијата на ветерот, соларната е следна по важност, со наградени проекти до 1732 MW. Во моментов, оваа технологија нема многу пенетрација во земјата. Во Сан Хуан има само 7 мегавати, на кои мора да се додаде експериментална централа од 1,5 мегавати исто така во таа провинција.

фотонапонска соларна енергија кај добитокот

Во овој случај, 360 Energy е, во однос на наградите, најголемата приватна компанија за соларна енергија во земјата. Неговиот извршен директор, Алехандро Лу, укажува на тоа, како дел од новото револуција за обновливи извори, оваа компанија потпиша неколку договори според правилата на РеноВард 1,5 круг (седум договори, за 165 MW, во Сан Хуан, Катамарка и Ла Риоха, чиј прв договор ќе започне да работи во март) и во рунда 2 (договори за 147 MW што ќе стапи во функција во 2019 и 2020 година, во Катамарка, Сан Хуан, Ла Риоха и Кордоба „Вкупно, ќе инвестираме 300 милиони долари“.

Лу нагласува дека Аргентина може да биде соларна енергија. Особено на северозападот на земјата, но и на места што може да изгледаат не многу ефикасен, како покраината Буенос Аирес (што е подобро од некои области во Европа). „Напредокот што е проектиран во сончевата енергија сугерира дека целата локална енергетска матрица може да се снабдува од тој извор.

Други енергии

Нешто подалеку, но исто така и со инвестиции и проекти, доаѓаат биогасот и биомасата. Досега се доделени 65 MW и 158 MW, во секој случај. Денес, постројките за биогас во земјата се сметаат на прстите од едната рака (едвај 10 MW), но се проценува дека во следните 24 месеци ќе има околу 30.

биомаса за котли

SeedsEnergy, на пример, најави инвестиција од 11 милиони УСД за изградба на фабрика за биогас во Венадо Туерто (2 MW) и 13 милиони УСД за изградба на друга во Пергамино (2,4 MW). „Ова би било во прв степен затоа што мислиме проширување на капацитетот. Доколку постои RenovAr 3, ќе размислиме да се претставиме, затоа што сакаме да изградиме повеќе постројки и да ги реинвестираме профитите ».

Зелената револуција што е постигната во последните 2 години е спектакуларна и ја стави земјата во очите на светските инвеститори, тие пристигнуваат инвестиции од повеќе милиони долари, се потпишуваат договори, се градат десетици паркови и се создава вработување. Останува уште долг пат за Аргентина да стане моќ во чиста енергија, но првиот камен веќе е поставен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.