Обновливи и необновливи енергии

енергијата на ветерот

Велиме дека извор на енергија е обновлив, кога доаѓа од природен извор и нема да истече со текот на времето. Покрај тоа, таа е чиста, не загадува и има широк спектар на ресурси. Постојат различни обновливи извори на енергија на нашата планета. Со напредокот на технологијата, луѓето открија повеќе начини да ја користат енергијата на нашата планета без да мора да се префрлат на фосилни горива и да продолжат да се справуваат со ефектите од климатските промени. Постојат различни видови на обновливи и необновливи енергии и секој од нив има уникатни карактеристики.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се главните обновливи и необновливи енергии во светот.

Обновливи и необновливи енергии

видови обновливи и необновливи енергии

Биогорива

Тоа се течни или гасовити горива произведени од растителни или животински биолошки материјали. Тоа е вид на обновлива енергија што нема да истече и може да ги задоволи транспортните потреби. Со користење на овие зелени горива, можеме да ја намалиме зависноста од нафтата и да ја намалиме штетата што ја предизвикува врз животната средина. Меѓу најважните биогорива, откривме биодизел и биоетанол.

Биомаса

Друг вид обновлива енергија е енергијата на биомасата. Тоа е органска супстанција која се користи за генерирање енергија. Собира група органски материи со хетерогеност и различни карактеристики на изворот. Биомаса може да се смета како органска материја произведена во биолошки процеси што може да се искористи како енергија.

На пример, го наоѓаме органскиот дел од земјоделските и шумарските реликвии, канализацијата, тињата од канализацијата и урбаниот цврст отпад. Постојат многу начини за користење на енергија од биомаса.

Ветер

обновливи и необновливи енергии

Во основа, овој тип на енергија се базира на собирање на кинетичката енергија што ја поседува воздушната маса и генерирање електрична енергија од неа. Од античките времиња, Тоа беше извор на енергија што ја користеа луѓето за напојување бродови, мелење жито или пумпање вода.

Денес, турбините на ветер се користат за производство на електрична енергија од ветрот. Во зависност од тоа колку силно дувате, може да добиете повеќе или помалку. Постојат два вида на енергија од ветер, океанска и копнена.

Геотермална енергија

Тоа е енергија складирана под површината на земјата во форма на топлина. Нашата планета е полна со енергија и можеме да ја искористиме оваа енергија за производство на електрична енергија. Тоа е непрекинато 24-часовно производство, неисцрпно, неисцрпно, без воопшто загадување.

Морска енергија

Тоа е збир на технологии кои можат да користат енергија од океанот. Зависи од времето во секое време, моќта на океанот е незапирлива, но исто така правилно користи енергија.

Бранови, плими, океански струи и температурни разлики помеѓу површината на морското дно може да се користи како извори на енергија. Покрај тоа, неговата предност е што не произведува еколошки или визуелни ефекти што мора да ги земеме предвид.

Хидраулична енергија

Хидрауличната енергија е енергија што ја користи кинетичката енергија на водното тело. Поради водопадот предизвикан од нерамномерноста, моќта на водата може да ги турне турбините кои произведуваат електрична енергија. Вреди да се спомене дека овој тип на обновлива енергија беше главниот извор за производство на електрична енергија од големи размери до средината на XNUMX век.

Неговата работа се припишува на хидроцентрали, признати како најеколошки извор на енергија.

Сончева енергија

Тој користи соларни панели за директно претворање на инцидентното сончево зрачење во електрична енергија. Благодарение на фотоволтаичните ќелии, сончевото зрачење што паѓа врз нив може да возбуди електрони и да создаде потенцијална разлика. Колку повеќе соларни панели ќе поврзете, толку е поголема потенцијалната разлика.

Исто така, постојат и други видови сончева енергија, освен фотоволтаични, како што се сончевата топлинска енергија и соларната термоелектрична енергија. Соларната топлинска енергија е разновидност на сончева енергија и е одговорна за задоволување на топлинските потреби на градежниот, индустрискиот и земјоделскиот сектор. Ова тоа е многу ефикасен начин за користење на сончевата енергија.

Од друга страна, термоелектричната сончева енергија користи леќи или огледала кои можат да го концентрираат сончевото зрачење на помали површини. Така можат да достигнат повисоки температури и затоа преку течности ја претвораат топлината во електрична енергија.

Обновливи и необновливи енергии: фосилни горива

фосилни горива

Во моментов, разни видови фосилни горива се користат за енергија. Секој од нив има различни карактеристики и потекло. Сепак, сите тие содржат многу енергија за различни намени.

Еве ги главните:

 • Минерален јаглерод. Тоа е јаглен што се користи во локомотиви. Тоа е главно јаглерод што се наоѓа во големи подземни наоѓалишта. За да се извлече, се гради рудник каде што се извлекуваат ресурсите.
 • МаслоНа Тоа е мешавина од неколку јаглеводороди во течна фаза. Составен е од други големи нечистотии и се користи за добивање разни горива и нуспроизводи.
 • Природен гас. Составен е главно од метан гас. Овој гас одговара на најлесниот дел од јаглеводороди. Затоа, некои луѓе велат дека природниот гас има помало загадување и висока чистота. Тој е извлечен од нафтените полиња во форма на природен гас.
 • Песочни катран и нафтени шкрилциНа Тие се материјали формирани од песок со големина на глина, кои содржат мали остатоци од органска материја. Оваа органска материја е составена од распаднати материјали со структура многу слична на онаа на маслото.
 • La нуклеарна енергија исто така се смета за еден вид фосилно гориво. Се ослободува како резултат на нуклеарна реакција наречена нуклеарна фисија. Тоа е поделба на јадра на тешки атоми како што се ураниум или плутониум.

Тие се сметаат за необновливи бидејќи маслото се наоѓа во седиментни извори. Ова значи дека материјалот што се формирал е органски и покриен со талог. Подлабоко и подлабоко, под дејство на притисокот на земјината кора, се трансформира во јаглеводороди.

Овој процес трае милиони години. Затоа, иако маслото се произведува континуирано, се произведува со многу мала стапка во човечки размери. Што повеќе, стапката на потрошувачка на нафта е толку брза што датумот на потрошувачка е програмиран. Во реакцијата за формирање на масло, аеробните бактерии дејствуваат прво, а анаеробните бактерии се појавуваат подоцна, подлабоко. Овие реакции ослободуваат кислород, азот и сулфур. Овие три елементи се дел од испарливи јаглеводородни соединенија.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за обновливата и необновливата енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.