Обновливите извори на енергија стигнуваат до јавниот превоз

Хибриден автобус

Се повеќе и повеќе гледаме иновации во обновлива енергија како супер проекти на ветерници, соларни фарми, итн. во исто време со кое гледаме иновации електрични автомобили.

Сепак, електричните автомобили се само врвот на ледениот брег и токму заради многу автомобили од овој тип можеме да се најдеме како циркулираат низ нашите градови Проблемот што го имаме со емисиите на СО2 не завршува.

Ова е јасно бидејќи не сме подготвени да произведеме количина на енергија неопходни за управување со овие возила без емитување на СО2 како и што обновливите извори на енергија не успеаја да се пробијат во транспортот како да може да се заменат моторите со согорување.

Иако последново, се повеќе се развиваме и секој ден сме поблиску до голем чекор напред.

Сончевата енергија станува се поевтина и поефикасна

Толку многу што дури и во најоддалечените места во светот обновливи енергии почнете да бидете доволни ефикасно и ефтино како да се воведе и уште подобро, можеме да ги видиме во транспортот.

Под ова мислам конкретно на Тапиапија, име што раѓа чамци на проект чија функција е две работи: поврзете ја Амазон и да бидат во можност да се направи без оштетување на животната средина во процесот.

Овој брод познат како Тапиатија во домородните села помеѓу Еквадор и Перу е А. соларен брод кој е способен да помине повеќе од 1.800 км реки во џунгла за околу 25 дена.

Соларен брод

Промоторот на овој проект, Оливер Утн за Newујорк Тајмс изјави дека „Идејата е да се користат автопатиштата на предците кои се реки: автопати кои се подготвени и не уништуваат шуми“

По пет години со проектот, Оливер штотуку го направи своето прво пробно возење со идеја да може да обедини голем дел од еквадорска џунгла тоа денес Се наоѓа во ужасна состојба.

Иако е вистина, овие типови на бродови се уште имаат многу ограничен обем и потенцијалНо, со повеќе истражувања и развој, тоа е привлечен проект.

Новите соларни возови

Без да одам предалеку, Владата на Индија најави пред неколку недели започнување на проект за „соларизација“ на возовите на земјата во програма што, на проценет начин, ќе може да заштедете околу 21.000 XNUMX литри дизелл за секој конвој годишно.

Соларен воз Индија

Ако сакате да ги видите комплетните новости за овие соларни возови, можете да ги видите во написот „Во Индија започнаа да се вртат хибридни возови со соларни панели“ што напиша мојот партнер Томас Бигорда.

Се разбира, изненадување не е од железнички инфраструктури тие имаат добри причини за ризикувајте го вашиот целосен потенцијал за соларна енергија Поради интензивната употреба што се дава на овој вид на транспорт е во текот на денот, покрај тоа во некои земји бројот на возовите се многу ограничени без да може да се зголеми неговиот број од локалната електрична мрежа не дава повеќе од себе.

Англија која го има овој проблем започнува проект за негово решавање.

За овој случај, Лабораторија за фјучерси за енергетски империјален колеџ каде што професорот по име Тим Грин објасни дека: „Многу железнички линии минуваат низ области со голем потенцијал за сончева енергија, но со слаб пристап до постојните електрични мрежи“.

Интеграцијата на соларното производство, инсталациите на соларни постројки во близина на пругите, како и железниците е нешто што, според нивните проценки, ќе се случи за помалку од 10 години низ целиот свет.

Патен транспорт

Ова е фундаментално прашање и тоа е дека во последниве години многу се зборуваше за сето ова.

Сепак, без обновливи автомобили или камиони, прашањето или разговорот е иста како онаа на почетокот. Дали се менуваме од каде емитуваме емисии наместо да ги намалуваме? Тоа е суштината на работата.

Обновлив автомобил

 

Од оваа иста причина, проекти повеќе слични на оние на железницата тие почнуваат да „готват“ во главите на многумина.

Под ова мислам на инсталирајте соларни панели во близина на патиштата, реформирање на инфраструктурата така што преку истите овие патишта се обезбедуваат потребната енергија за да можат да се полнат автомобилите.

Како што оди Скалекстрик!

Иако се чини невозможно и малку лудило на неколкумина, овие проекти се веќе во тек а првите студии покажуваат дека ги има многу поевтино од очекуваното.

Конечно, и за да ја задоволам вашата iosубопитност, коментирав дека се повеќе се напредува со електрични или „обновливи“ автомобили, но што е со камионите што можат да се обноват?

Може да прочитате новост овде на проектот EcoTrans во кои камионите се однесуваат како дрво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.