Обновливите извори на енергија сочинуваат 17,3% од крајната потрошувачка на енергија

обновливи

Според податоците на крајот на 2016 година од Институтот за економски студии (ИЕЕ), обновливи енергии додаде А. 17,3% del бруто-финална потрошувачка на енергијата во Шпанија.

Париските договори за обновливи извори укажуваат дека ЕУ како целина треба да достигне просек од 2020% придонес од обновливи извори до бруто потрошувачката на финална енергија до 20 година.

Разлика помеѓу земјите

Во моментов, Шведска е лидер далеку, достигнувајќи 53,8%. Од своја страна, Финска достигна 38,7% и Летонија 37,2%, додека Австрија регистрираше 33,5% и е многу блиску до вашата цел до 2020 година, а Данска веќе го надмина, со 32,2%.

Ветер Шведска

Другите земји како Летонија, Португалија и Хрватска се рангирани на врвот 28% и Литванија и Романија се околу 25%. Во случајот на Словенија достигнува 21,3% и Бугарија 18,8%, додека Италија регистрира 17,4%. Во однос на Шпанија, таа напредуваше нешто повеќе од една точка и го надминува просекот на Европската унија, достигнувајќи 17,3% на крајот на 2016 година.

Земји под просекот

За жал, Франција е веќе под просек со 16%, како што е случај во Грција, Чешка и Германија, со бројки близу 15%. Земјите на дното на ЕУ се Малта, Холандија и Луксембург, со помеѓу 6% и 5,4%, соодветно.

Обновливи енергии во Шпанија и нејзината иднина

По неколку лоши години поради законските декрети на Народната партија, Автономните заедници уште еднаш се обложија на нови обновливи случувања. Само на аукции одржани во 2016 и 2017 година даваат можност за инсталирање на 8.700 мегавати нова моќност

надградба со обновливи извори

Овие нови објекти ќе имаат инвестиции од повеќе од 8250 милиони евра, како дополнување на генерирање 90.000 работни места за време на фазата на инсталација.

Сепак, развојот на обновливите извори е многу десигуален во различните автономии, како што е потврдено со Студијата за макроекономското влијание на обновливите извори на енергија во Шпанија, објавена од Здружението на компании за обновлива енергија (АППА). Така, Кастилја и Леон го води интересот за „чиста енергија“ со инсталирани 6.474 мегавати, мнозинството до низ ветрот. По нив следуваат Андалузија, Кастилја-Ла Манча и Галиција. Напротив, Балеарските Острови, Кантабриа и Мадрид се на дното на оваа листа.

CCAA

Инсталирана моќност на обновливите технологии 2016 (MW)

Кастилја и Леон

6.474

Андалузија

5.635

Castilla-Ла Манча

5.258

Галиција

3.957

Арагон

2.288

Каталонија

1.945

Comunidad Valenciana

1.666

Estremadura

1.471

Навара

1.392

Мурсија

764

Астуриас

662

Риоха

565

Пас Васко

364

Канарските Острови

323

Мадрид

165

Cantabria

126

Baleares

113

Извор: Здружение на компании за обновлива енергија

Следно, ќе видиме неколку новости што ги потврдуваат обложувалниците за обновливи извори на автономните заедници.

Автономни заедници

Арагон

Владата на Арагон ја процени инвестицијата во 48 ветерни проекти, за вкупно 1.667,90 MW, и дванаесет фотонапонски соларни централи, лоцирани во општините Ескатрон и Чипрана со моќност од 549,02 MWp.

Овој моментум започна пред скоро една година кога беа одобрени нови критериуми за доделување на оваа декларација за инвестиции во обновлива енергија.

кина обновлива енергија

Кастилја и Леон

Оваа автономија субвенционира подобрување на енергијата со неколку милиони евра. Одборот има намера да придонесе кон транзиција кон економија со ниско ниво на јаглерод во сите производни и социјални сектори, во рамките на Стратегија Енергетска ефикасност 2016-2020, што е предмет на учество на граѓаните во Отворена влада.

Според владата на Кастилија-леоне, благодарам овие стимулации можат да финансираат подобрувања во објектите топлинска и светлина (под услов да се докаже заштеда на енергија од најмалку 20%), како што се интервенции на лифтови или ескалатори, кога намалувањето на потрошувачката на енергија е најмалку 30%.

Галиција

Во Галиција има повисок режим на врнежи и, според тоа, сончевата енергија не е многу ефикасна, претстави стратегија за подобрување на енергијата на биомаса. Резултатот од билансот е тоа До крајот на 2017 година, инсталацијата на повеќе од 4.000 котли за биомаса во домовите ќе биде поддржана.

Со буџетска линија од 3,3 милиони евра, Xunta de Galicia сака да промовира инсталација на котли за биомаса за промовирање на производство на обновлива енергија и намалување на емисиите на стакленички гасови во повеќе од 200 јавни администрации, непрофитни организации и галициски компании.

Baleares

Балеарските острови го зголемуваат интересот за обновлива енергија. Генералниот директорат за енергетика и климатски промени обработува седум нови проекти за фотоволтаични парковиОва ќе значи 25% зголемување на обновливата енергија во моментов инсталирана на островите. Ова се мали проекти, со вкупна вредност од нешто повеќе од 20 MW.

пониски инвестиции во сончевата енергија

Може да се види дека новите проекти не претставуваат многу голем број на нови сили, генералниот директор за енергетика и клима Камабио, anоан Гројзард, го цени нивниот придонес. За жал, сега на Балеарските острови инсталирани се само 79 мегавати обновлива енергија.

Ветерна електрана на Канарските острови

Канарските Острови

Благодарение на Фондот за развој на Канарските острови, FDCAN, повеќе од 90 проекти за подобрување на управувањето со енергијата презентирани од општините и универзитетите и советите, ќе добијат средства од 228 милиони евра.

Владата на Канарските острови извести дека овие проекти имаат за цел да се зголемат употреба на обновливи енергии, подобрување на енергетската ефикасност и развој на одржлива подвижност, со цел да се спроведе многу посоодветен модел на енергија на Канарските острови.

Г-дин Фернандо Клавихо, сегашен претседател на Канарските острови, во изјавата изјави дека на територија како што се Канарските острови Од суштинско значење е да се промовираат проекти што овозможуваат заштеда на енергија и ефикасност, намалете ги трошоците и напредувајте во развојот на поодржлив и поконкурентен модел.

инвестиции РЕЕ

Клавихо смета дека Канарските острови имаат совршени природни услови, кои овозможуваат промовирање на развој на обновливи извори, не само да се придвижи кон промена на енергетскиот модел, туку и како активност за диверзификација на економијата на островите, а со тоа и зголемување на нивниот БДП.

ветерници


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Франциско Рубен Торес dijo

    Одлична статија, ви благодарам многу.