Обновливите извори на енергија создаваат скоро 400000 работни места во Германија

Португалија ќе снабдува четири дена со обновлива енергија

Како веб-страница за обновливи извори, веќе сме виделе во многу прилики потенцијал за квалитетно создавање работни места понудени од обновливи енергии. На пример, индустријата вработува повеќе луѓе во САД отколку гас, нафта и јаглен заедно.

За среќа, денес има поблиски и повеќе опипливи податоци за пазарот во целосен експоненцијален раст, во повеќето развиени земји. Како е случајот Германија.

Во моментов, обновливата енергија генерира скоро 400000 работни места на пазарот на Тевтониски. Нешто што ја демонстрира важноста на секторот, надвор од намалувањето на емисиите на стакленички гасови. За жал, оваа бројка продолжува да расте. Затворањето на нуклеарните централи има многу врска со тоа, во моментот обновливата енергија не опфаќа целата потрошувачка, а дефицитот се генерира со постројки за јаглен или гас. Иако затворањето на овие се очекува во наредните години, што значително ќе ги подобри вкупните емисии на германската мешавина.
CO2
Според Германското здружение за вода и енергија, извори како што се ветер и сонце, во земјата тие веќе го надминуваат обемот достигнат од традиционалните енергетски превозници.

Сè започна со „Енергија“, или план за конверзија на енергија одобрен пред четири години, започнат со цел замена на нуклеарната и фосилната енергија како што се природен гас, јаглен и нафта. Програма која исто така се обидува да ја заштити животната средина, да постигне прифатливи трошоци за германското население и енергетската безбедност на земјата.
само-потрошувачката во Шпанија е оштетена од вишокот даноци
Според Здружението, во последниве години Германија достигна производство во своите фотоволтаични соларни централи на 22 GW на електрична енергија на час.

2016 година беше најдобрата година за обновлива енергија во Германија

 Во 2016 година, Германија користеше повеќе обновлива енергија од кога било, произведувајќи 32% од неговите потреби за електрична енергија преку обновлива енергија.

Обновливи енергии

Целта на федералната влада е да се постигне учество на обновлива генерација од 35% во 2020 година. Цел што нема да биде тешко да се надмине следејќи го овој тренд.

Обновливи енергии и само-потрошувачка
Обновливото производство се распаѓа на следниов начин:
 • Ветер во странство: 13 TWh, 57% повеќе отколку во 2015 година и што ќе расте во иднина.

Три европски земји, Германија, Данска и Холандијапреку ТСО (TenneT Holland, Energetika.dk и TenneT Германија) ќе создадат најголем проект за обновување на обновувањето во историјата.

Тие го нарекуваат тоа Силиконската долина на крајбрежниот ветер. За ова, овие тројца оператори на електроенергетскиот систем ќе создадат вештачки остров среде Северното Море (Догер банка) од кој ќе се управува со интеграција до 100 GW офшор ветер, кој ќе биде поврзан преку платформа.

 • Ветер на копно: 67 TWh, 6% помалку отколку во 2015 година.
 • Соларен фотоволтаик: 38 TWh, 1% помалку отколку во 2015 година.
 • Хидроелектрични (вклучува пумпање): 22 TWh, 13% повеќе отколку во 2015 година.
 • Биомаса и отпад: 52 TWh, 3% повеќе отколку во 2015 година.
 • Геотермална: 0,2 TWh, 12% повеќе отколку во 2015 година.


Според претседателот на Германското здружение на енергетски и водоводни индустрии, Стефан Капферер коментира дека иако уделот на обновливите извори на производство продолжува да расте, сè уште им требаат конвенционални извори за поддршка на оваа промена во енергетскиот модел. Тој исто така коментира дека е потребно проширување на електричната мрежа, нешто за што мисли и германското Министерство за економија, кој уверува дека „дека проширувањето на мрежата очигледно заостанува во однос на утврдените и неопходни цели “.

И покрај фактот дека Германија вложува големи напори во однос на обновливите извори на енергија, употребата на фосилни горива во земјата е сè уште многу голема, главно во транспортот.

За да се обиде да го намали овој проблем, германската влада започна програма за субвенционирање за набавка на електрични автомобили, иако засега резултатот не вроди со плод.
Електричен автомобил

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.